Pregabalin Zentiva

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCN03AX16
ProceduraCEN
SubstancjaPregabalina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pregabalin Zentiva?

Pregabalin Zentiva należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i uogólnionych zaburzeń lękowych u dorosłych.

Padaczka
Lek Pregabalin Zentiva jest stosowany u dorosłych w leczeniu określonych typów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione). Lekarz może przepisać lek Pregabalin Zentiva, jeśli dotychczas stosowane leczenie nie w pełni kontroluje przebieg choroby. Lek Pregabalin Zentiva powinien być zawsze stosowany jako lek dodany do aktualnie stosowanego leczenia. Leku Pregabalin Zentiva nie powinno się stosować w monoterapii, lecz zawsze w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Uogólnione zaburzenia lękowe
Lek Pregabalin Zentiva jest stosowany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (ang. Generalised Anxiety Disorder – GAD). Objawy GAD obejmują przedłużający się, nadmierny lęk i niepokój, które trudno jest kontrolować. GAD może także powodować niepokój ruchowy, nerwowość lub uczucie podenerwowania, łatwe męczenie się, trudności z koncentracją lub uczucie „pustki w głowie”, rozdrażnienie, wzmożone napięcie mięśniowe lub zaburzenia snu. Objawy są odmienne od stresów i napięć towarzyszących codziennemu życiu.

Jaki jest skład Pregabalin Zentiva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pregabalina. Każda kapsułka twarda zawiera, odpowiednio, 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg lub 300 mg pregabaliny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana preżelowana, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelatyna, szelak, żelaza tlenek czarny (E172).
Kapsułki 50 mg zawierają również glikol propylenowy, stężony roztwór amoniaku, potasu wodorotlenek.
Kapsułki 25 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg zawierają również glikol polietylenowy.
Kapsułki 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg zawierają również żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie preparatu Pregabalin Zentiva – jak stosować ten lek?

Lekarz ustali dawkę leku, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta.

Lek Pregabalin Zentiva jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego.

Padaczka lub uogólnione zaburzenia lękowe:
Należy przyjmować liczbę kapsułek zaleconą przez lekarza. Dawka zalecona dla pacjenta będzie wynosić od 150 mg do 600 mg na dobę. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy lek Pregabalin Zentiva przyjmować dwa czy trzy razy na dobę. W przypadku przyjmowania dwa razy na dobę, lek Pregabalin Zentiva stosuje się rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W przypadku przyjmowania trzy razy na dobę, lek Pregabalin Zentiva stosuje się rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że lek Pregabalin Zentiva działa zbyt mocno lub za słabo, powinien poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Pacjent w wieku powyżej 65 lat powinien przyjmować lek Pregabalin Zentiva według przedstawionego schematu, chyba że u pacjenta występują choroby nerek.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania i (lub) zmienić dawkę leku.

Kapsułka powinna być połknięta w całości i popita wodą. Lek Pregabalin Zentiva należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz, terapię można przerwać tylko na polecenie lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy poinformować o tym lekarza lub niezwłocznie udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie lub butelkę po leku Pregabalin Sandoz. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku Pregabalin Sandoz pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pregabalin Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?

Należy poinformować o tym lekarza lub niezwłocznie udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Pregabalin Zentiva. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku Pregabalin Zentiva pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pregabalin Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Pregabalin Zentiva nie powinien być stosowany w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Pregabalin Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Pregabalin Zentiva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Pregabalin Zentiva dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Pregabalin Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Pregabalin Zentiva dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Pregabalin Zentiva w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Pregabalin Zentiva - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Pregabalin Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

9 komentarzy do “Pregabalin Zentiva”

  1. Biorę ten lek od 2 miesięcy. Bardzo mi pomógł. Zmniejszyły się skurcze klatki piersiowej i osłabło pieczenie ciała. Obecnie biorę dawkę 150 x 2. Oprócz leków chodzę do psychologa. Wspomagam się ćwiczeniami Jacobsona, jest to połączenie oddechu z napinaniem mięśni – rewelacja. Przy chorobie lękowej polecam psychoterapię. Bardzo pomaga.

    Odpowiedz
  2. Biorę Pregabalin Zentiva od dwóch lat na neuropatię. Nic nie pomaga, tak jak miałam pieczenie pleców, tak mam. Chyba zacznę się stopniowo wycofywać, ale co dalej? Nikt mi nie może pomóc. Czy ktoś miał takie schorzenie? Błagam o pomoc.

    Odpowiedz
  3. Rozpoczęłam terapię lekiem Pregabalin Zentiva 75mg i chciałabym podzielić się swoimi pierwszymi doświadczeniami. Po przyjęciu początkowej dawki zaobserwowałam dość intensywne działania niepożądane – przede wszystkim wyraźną senność oraz zaburzenia koncentracji i dezorientację. Te objawy są dla mnie bardzo niekomfortowe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zastanawiam się, czy te efekty uboczne mają charakter przejściowy i czy ustąpią w miarę kontynuowania terapii. Mimo tych trudności, zależy mi na skuteczności leczenia.

    Odpowiedz
  4. Mam nietypową sytuację – przepisano mi Pregabalin Zentiwa 75mg na bóle stawów i kręgosłupa, mimo że nie cierpię na żadne stany lękowe. Czy ktoś z Państwa ma podobne doświadczenia ze stosowaniem leku przeciwpadaczkowego w leczeniu dolegliwości bólowych układu ruchu?

    Odpowiedz
    • Również zostałem przepisany tym lekiem na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa. Mogę potwierdzić, że po rozpoczęciu terapii nastąpiła znacząca poprawa.

      Odpowiedz
    • Senność na pewno minie, tak jest na początku brania leku. Ja też na początku miałam takie objawy, biorę już trzecie opakowanie, a dolegliwości w postaci pieczenia i palenia pleców, bólów międzyżebrowych powiedziałabym, że są mocniejsze.

      Odpowiedz
  5. Od miesiąca przyjmuję Pregabalin Zentiva w dawce 75 mg wraz z Neurotop retard (2 razy dziennie). Lek uwolnił mnie od silnych napadów lęku i nie mam żadnych objawów opisywanych w ulotce. Jednak od kilku dni zauważam nieco słabsze działanie przeciwlękowe. Poinformuję o tym lekarza na najbliższej wizycie, choć może to być spowodowane listopadową pogodą, która bardzo wpływa na mój osłabiony organizm. Będę się jeszcze obserwować, bo nie chcę przyjmować więcej leków niż to absolutnie konieczne.

    Odpowiedz
  6. Po zażyciu Pregabalinu Zentiva rano i wieczorem doświadczyłam bardzo poważnych skutków ubocznych. W nocy obudziłam się z silnym kołataniem serca i dusznościami. Sytuacja była na tyle poważna, że konieczne było podanie kroplówki w celu wypłukania leku z organizmu. To był koszmarny lek, który miał mi pomóc w napadach lękowych, a tylko pogorszył sytuację.

    Odpowiedz
    • Przyjmuję ten lek w związku z nerwicą lękową. Niestety, zaczęłam odczuwać silne bóle stawów, szczególnie w okolicy kręgosłupa. Czy ktoś doświadczył podobnych dolegliwości? Jeśli chodzi o działanie przeciwlękowe, zauważam pewną poprawę, choć nie jest ona tak wyraźna, jak się spodziewałam.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz