Pregabalin Zentiva

Pregabalin Zentiva to lek przeciwpadaczkowy, który jest dostępny wyłącznie na receptę. Jest stosowany w leczeniu bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego u dorosłych. Początkowo zaleca się przyjmowanie od 150 do 600 mg leku na dobę, w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Lek ten jest również stosowany w leczeniu skojarzonym w terapii napadów padaczkowych częściowych u pacjentów dorosłych oraz w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Pregabalin Zentiva należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i uogólnionych zaburzeń lękowych u dorosłych.

Padaczka
Lek Pregabalin Zentiva jest stosowany u dorosłych w leczeniu określonych typów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione). Lekarz może przepisać lek Pregabalin Zentiva, jeśli dotychczas stosowane leczenie nie w pełni kontroluje przebieg choroby. Lek Pregabalin Zentiva powinien być zawsze stosowany jako lek dodany do aktualnie stosowanego leczenia. Leku Pregabalin Zentiva nie powinno się stosować w monoterapii, lecz zawsze w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Uogólnione zaburzenia lękowe
Lek Pregabalin Zentiva jest stosowany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (ang. Generalised Anxiety Disorder – GAD). Objawy GAD obejmują przedłużający się, nadmierny lęk i niepokój, które trudno jest kontrolować. GAD może także powodować niepokój ruchowy, nerwowość lub uczucie podenerwowania, łatwe męczenie się, trudności z koncentracją lub uczucie „pustki w głowie”, rozdrażnienie, wzmożone napięcie mięśniowe lub zaburzenia snu. Objawy są odmienne od stresów i napięć towarzyszących codziennemu życiu.

Skład

Substancją czynną leku jest pregabalina. Każda kapsułka twarda zawiera, odpowiednio, 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg lub 300 mg pregabaliny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana preżelowana, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelatyna, szelak, żelaza tlenek czarny (E172).
Kapsułki 50 mg zawierają również glikol propylenowy, stężony roztwór amoniaku, potasu wodorotlenek.
Kapsułki 25 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg zawierają również glikol polietylenowy.
Kapsułki 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg zawierają również żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Lekarz ustali dawkę leku, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta.

Lek Pregabalin Zentiva jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego.

Padaczka lub uogólnione zaburzenia lękowe:
Należy przyjmować liczbę kapsułek zaleconą przez lekarza. Dawka zalecona dla pacjenta będzie wynosić od 150 mg do 600 mg na dobę. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy lek Pregabalin Zentiva przyjmować dwa czy trzy razy na dobę. W przypadku przyjmowania dwa razy na dobę, lek Pregabalin Zentiva stosuje się rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W przypadku przyjmowania trzy razy na dobę, lek Pregabalin Zentiva stosuje się rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że lek Pregabalin Zentiva działa zbyt mocno lub za słabo, powinien poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Pacjent w wieku powyżej 65 lat powinien przyjmować lek Pregabalin Zentiva według przedstawionego schematu, chyba że u pacjenta występują choroby nerek.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania i (lub) zmienić dawkę leku.

Kapsułka powinna być połknięta w całości i popita wodą. Lek Pregabalin Zentiva należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz, terapię można przerwać tylko na polecenie lekarza.

Przedawkowanie

Należy poinformować o tym lekarza lub niezwłocznie udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie lub butelkę po leku Pregabalin Sandoz. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku Pregabalin Sandoz pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy poinformować o tym lekarza lub niezwłocznie udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Pregabalin Zentiva. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku Pregabalin Zentiva pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Pregabalin Zentiva nie powinien być stosowany w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Pregabalin Zentiva

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Pregabalin Zentiva (forum)

Stosujesz Pregabalin Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

10 komentarzy do “Pregabalin Zentiva”

 1. Elżbieta ja biorę ten lek od 2.miesięcy. bardzo mi pomógł. Zmniejszyły się skurcze klatki piersiowej i oslablo pieczenie ciala. Obecnie biorę dawką 150 x 2
  Oprócz leków chodzę do psychologa. Wspomagam się ćwiczeniami jacobsona, jest to polaczenie oddechu z napinaniem mięśni – rewelacja. Przy chorobie lękowej polecam psychoterapię.
  Bardzo pomaga

  Odpowiedz
 2. Zofia ja biore od dwóch lat na neuropatie nic nie pomaga tak jak miałam pieczenie pleców tak mam chyba zaczne się stopniowo wycofywać ale co dalej nikt mi nie może pomóc czy ktoś miał takie schorzenie błagam o pomoc

  Odpowiedz
 3. Witam! lekarz przepisał mi ten lek , po 1 tabletce 75mg od razu ogromna senność,a w głowie bałagan,coś strasznego .Na ulotce działanie leku odpowiednie na moje dolegliwości,ale organizm zareagował negatywnie co robić,bo bardzo zle sie czuje czy uboczne działanie leku minie po paru dniach ? moze reakcja po 1 tabl. ? ale brac dalej ? Prosze o pomoc.

  Odpowiedz
 4. Witam- ja nie mam żadnych lęków tylko bóle stawów i kręgosłupa a lekarz przepisał mi Pregabalin Zentiwa 75mg , proszę może ktoś z Państwa dostał lek na padaczkę przy bólach kręgosłupa lub stawów.

  Odpowiedz
  • Senność na pewno minie tak jest na początku brania leku , ja też na początku miałam takie objawy , biorę juz trzecie opakowanie a dolegliwości w postaci pieczenia i palenia pleców, bólów między zebrowych powiedziałabym ze są mocniejsz

   Odpowiedz
 5. zażywam pregabalin zentiva od miesiąca w dawce 75 mg wraz z neurotop retard ( 2xdziennie), uwolnił mnie od silnych napadów lęku, nie mam żadnych objawów opisywanych w ulotce, jednak od kilku dni zauważam jakby trochę zbyt słabe działanie przeciwlękowe, więc na najbliższej wizycie poinformuje o tym lekarza, chociaż może to inna przyczyna, bo jest paskudny listopad (2017) i zmiany pogody bardzo wpływające na taki słaby organizm, jak obecnie mój, więc jeszcze siebie będę obserwować, bo nie chcę brać więcej leków, niż to niezbędnie koniecznie

  Odpowiedz
 6. Witam:)Ja wlasnie zarzylam ten lek rano,a pozniej wieczorem….i to byl blad,obudzilam sie w nocy z kolataniem serca i dusznosciami…a pozniej skonczylam pod kroplowka,aby ten lek wypukac z organizmu…jak dla mnie masakryczny,a mial mi sluzyc w napadach lekowych

  Odpowiedz
  • Witam ja biore ten lek na nerwice lękowa, ale bardzo zaczęły boleć stawy, a szczególnie kręgoslup, czy ktoś ma podobnie,a jesli o chodzi o leki to troche lepiej ale nie szczegolnie

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Pregabalin Zentiva. Podziel się doświadczeniami na forum.