Dolorstad

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dolorstad?

Dolorstad jest lekiem przeciwbólowym, należącym do grupy leków przeciwmigrenowych. Substancją czynną leku Dolorstad jest sumatryptan, agonista receptora 5HT1.

Uważa się, iż przyczyną powstawania bólów migrenowych jest rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Dolorstad kurczy te naczynia i powoduje ustąpienie bólu migrenowego.

Lek Dolorstad jest stosowany w leczeniu napadów migreny z aurą lub bez aury (objawy ostrzegawcze, które zwykle obejmują zaburzenia widzenia, jak błyski świetlne, zygzakowate linie, gwiazdy lub fale).

Jaki jest skład Dolorstad, jakie substancje zawiera?

Jedna tabletka leku Dolorstad zawiera:

Dolorstad 50 mg

Substancję czynną: sumatryptan (Sumatriptanum) w ilości 50 mg.

Substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian, żelaza tlenek czerwony (E172).

Dolorstad 100 mg

Substancję czynną: sumatryptan (Sumatriptanum) w ilości 100 mg.

Substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę
sodową, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Dolorstad – jak stosować ten lek?

Lek Dolorstad należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy stosować leku Dolorstad profilaktycznie, ponieważ jest on przeznaczony do leczenia napadów migreny. Lek Dolorstad należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu bólu migrenowego, jednakże lek jest równie skuteczny, gdy zostanie zażyty w późniejszej fazie napadu migreny.

Zazwyczaj dawka dla osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat wynosi 50 mg. U niektórych pacjentów może być konieczne zastosowanie dawki 100 mg. Jeśli zażyta dawka leku Dolorstad nie przynosi natychmiastowej ulgi, nie należy przyjmować dalszych dawek tego leku podczas tego samego napadu migreny. Można przyjąć sumatryptan w przypadku wystąpienia następnego napadu migreny. Jeśli, po pierwszej dawce leku, migrena ustąpi a następnie powróci, można przyjąć następną tabletkę, jeśli od czasu zażycia pierwszej tabletki upłynęły co najmniej 2 godziny.

Nie należy przyjmować więcej niż 300 mg leku (sześć tabletek 50 mg lub trzy tabletki 100 mg) w czasie 24 godzin.

Nie zaleca się stosowania leku Dolorstad u dzieci, młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.

U pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością wątroby należy rozważyć zastosowanie mniejszej dawki, 25 mg-50 mg, leku.

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Jeżeli pacjent ma trudności z połknięciem całej tabletki, można podzielić tabletkę na połowy wzdłuż linii podziału.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie wolno przyjmować więcej, niż 300 mg (sześć tabletek po 50 mg lub trzy tabletki po 100 mg) w ciągu 24 godzin.

W przypadku przedawkowania należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dolorstad – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat stosowania leku Dolorstad z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dolorstad w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża:
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania sumatryptanu u kobiet w okresie ciąży są ograniczone.

Dotychczas, te dane nie wskazują, aby występowało zwiększone ryzyko powstawania wad rozwojowych. Nie należy stosować sumatryptanu podczas ciąży, chyba że lek został zalecony przez lekarza.

Karmienie piersią:
Przed zastosowaniem każdego leku podczas karmienia piersią należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sumatryptan wydziela się do mleka kobiecego. W celu zminimalizowania ekspozycji dziecka na lek, należy unikać karmienia piersią przez 24 godziny po przyjęciu sumatryptanu. Mleko produkowane w tym czasie należy zniszczyć i nie należy go podawać dziecku.

Ulotka Dolorstad – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Dolorstad przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Dolorstad m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Dolorstad w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Dolorstad - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Dolorstad? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz