Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Felodypina, Ramipryl |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Delmuno?
Lek Delmuno zawiera ramipryl (długo działający inhibitor konwertazy angiotensyny – inhibitor ACE) i felodypinę (antagonistę wapnia). Obydwie substancje zmniejszają ciśnienie przez rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych. Antagoniści wapnia rozszerzają tętnice, natomiast inhibitory ACE powodują rozszerzenie tętnic i żył. Rozszerzenie naczyń i obniżenie ciśnienia tętniczego mogą powodować pobudzenie układu współczulnego i układu renina-angiotensyna. Inhibitor ACE powoduje zmniejszenie stężenia angiotensyny II w surowicy.
Obniżenie ciśnienia po pojedynczej dawce leku Delmuno występuje po 1-2 godzinach i utrzymuje się przez 24 godziny. Maksymalne działanie przeciwnadciśnieniowe występuje w ciągu 2-4 tygodni leczenia i utrzymuje się w całym okresie długotrwałego leczenia.
W preparacie Delmuno właściwości farmakokinetyczne ramiprylu i felodypiny są takie same, jak w lekach zawierających jedną substancję czynną, tzn. ramipryl w tabletkach i felodipinę w tabletkach. Tabletki złożone działają tak samo, jak leki z felodypiną i ramiprylem przyjmowane oddzielnie.
Wskazania do stosowania:
Leczenie nadciśnienia samoistnego u pacjentów otrzymujących takie same dawki ramiprylu i felodypiny jak zawarte w preparacie Delmuno.
Jaki jest skład Delmuno, jakie substancje zawiera?
– Substancjami czynnymi leku są: ramipryl i felodypina. Jedna tabletka Delmuno 2,5 zawiera jako substancje czynne 2,5 mg ramiprylu i 2,5 mg felodypiny. Jedna tabletka Delmuno 5 zawiera jako substancje czynne 5 mg ramiprylu i 5 mg felodypiny.
– Pozostałe składniki to: żelaza tlenek żółty E 172, żelaza tlenek czerwonobrunatny E 172, hydroksypropyloceluloza, hypromeloza 5 mPa · s, hypromeloza 6 mPa · s, hypromeloza 50 mPa · s, hypromeloza 10000 mPa · s, laktoza bezwodna, skrobia kukurydziana żelowana, celuloza
mikrokrystaliczna, parafina syntetyczna, makrogol 6000, olej rycynowy uwodorniony, propylu galusan, krzemian glinowo-sodowy, sodu stearylofumaran, tytanu dwutlenek.
Dawkowanie preparatu Delmuno – jak stosować ten lek?
Lek Delmuno należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zalecana dawka dla dorosłych, w tym pacjentów w podeszłym wieku: jedna tabletka Delmuno 2,5 lub Delmuno 5 raz na dobę. Maksymalna dawka wynosi dwie tabletki Delmuno 2,5 mg lub jedna tabletka Delmuno 5 raz na dobę.
Pacjenci z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności wątroby:
dawkowanie takie jak dla pojedynczych składników leku.
Pacjenci z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności nerek (klirens kreatyniny 20-60 ml/min) i pacjenci otrzymujący leki moczopędne: dawkowanie takie jak dla pojedynczych składników leku.
Dzieci: Nie ma wystarczających danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci. Leku Delmuno nie należy podawać dzieciom.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie może prowadzić do nadmiernego rozszerzenia naczyń obwodowych z wyraźnym niedociśnieniem, bradykardią, wstrząsem, zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitowej i niewydolnością nerek.
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który zaleci płukanie żołądka i zastosuje odpowiednie leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Delmuno – czy mogę spożywać alkohol?
Lek może być stosowany przed posiłkiem lub po posiłku, który nie zawiera dużej ilości tłuszczów lub węglowodanów.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Delmuno w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Leku Delmuno nie należy stosować w okresie ciąży.
Przed rozpoczęciem leczenia należy stwierdzić, że pacjentka nie jest w ciąży; pacjentki powinny stosować skuteczną antykoncepcję w okresie przyjmowania leku. Jeśli w czasie leczenia kobieta zajdzie w ciąże powinna natychmiast odstawić lek i zgłosić się do lekarza, który zmieni sposób leczenia.
Ulotka Delmuno – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Delmuno przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Delmuno m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Delmuno w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Delmuno - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Delmuno? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.