Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Alfasigma Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | A06AD65 |
Procedura | DCP |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Clensia?
Clensia to lek o smaku limonki działający w jelicie, dostępny w postaci doustnego proszku w 8 saszetkach. Zestaw zawiera 4 saszetki A (duże) i 4 saszetki B (małe). Przed użyciem ich zawartość należy rozpuścić w wodzie.
Lek przyjmuje się w celu oczyszczenia jelit przed badaniem diagnostycznym.
Clensia działa poprzez opróżnianie jelit z zawartości, dlatego po jej zażyciu można spodziewać się wodnistych stolców.
Lek ten przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Clensia, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Clensia – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clensia – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Clensia w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Clensia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Clensia, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są:
Saszetka A
Makrogol 4000 52,500 g
Sodu siarczan bezwodny 3,750 g
Symetykon 0,080 g
Saszetka B
Sodu cytrynian 1,863 g
Kwas cytrynowy bezwodny 0,813 g
Sodu chlorek 0,730 g
Potasu chlorek 0,370 g
Stężenie jonów elektrolitów po rozpuszczeniu zawartości dwóch saszetek A i dwóch saszetek B w jednym litrze wody wynosi:
Sód 168,6 mmol/l
Siarczany 52,8 mmol/l
Chlorki 34,9 mmol/l
Potas 11,2 mmol/l
Cytrynian 21,1 mmol/l
Inne składniki pomocnicze to acesulfam potasowy (E950), aromat limonkowy (skład: olejek limonkowy, olejek cytrynowy, cytral, cukier puder ze skrobią kukurydzianą, guma arabska, maltodekstryna).
Dawkowanie preparatu Clensia – jak stosować ten lek?
Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.
Opakowanie zawiera 4 saszetki A (duże) i 4 saszetki B (małe). W czasie pojedynczego cyklu terapii należy rozpuścić 8 saszetek w 2 litrach wody. 2 saszetki A i 2 saszetki B należy rozpuścić w 1 litrze wody.
Przed przyjęciem leku Clensia należy uważnie przeczytać poniższe instrukcje. Pacjent powinien wiedzieć:
– Kiedy przyjąć lek Clensia
– Jak przygotować roztwór leku Clensia
– W jaki sposób wypić lek Clensia
– Czego powinien się spodziewać
Kiedy przyjąć lek Clensia
Instrukcje o tym, kiedy przyjąć ten lek, pacjent powinien otrzymać od lekarza lub pielęgniarki. Leczenie tym lekiem należy zakończyć przed badaniem klinicznym; można zastosować następujące instrukcje:
Pełna dawka dzień przed badaniem: 4 saszetki A i 4 saszetki B rozpuścić w 2 litrach wody i wypić wieczorem dzień przed badaniem.
– Dawka podzielona:
2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody i wypić wieczorem dzień przed badaniem, a kolejne 2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody i wypić rano w dniu badania.
Ważne: Po zastosowaniu leku Clensia aż do momentu zakończenia badania nie należy spożywać stałych pokarmów.
Jak przygotować lek Clensia
– Otworzyć 2 saszetki A (duże) i 2 saszetki B (małe).
– Wsypać zawartość 2 saszetek A i 2 saszetek B do odpowiedniego naczynia.
– Dodać 1 litr wody do naczynia i mieszać do rozpuszczenia proszku.
– Po przygotowaniu roztwór można przechowywać (pod przykryciem) w temperaturze poniżej 25ºC do momentu rozpoczęcia zabiegu oczyszczania jelit. Roztwór można także przechowywać w lodówce.
Jak przyjmować lek Clensia
– Pełna dawka
Wieczorem dzień przed zabiegiem rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić roztwór Clensia w ciągu 1 do 1,5 godziny. Próbować wypić 250 ml leku co 15-20 minut. Po odpoczynku trwającym 1-2 godziny, ponownie rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić przygotowany roztwór.
Podczas całego kursu leczenia zaleca się wypicie dodatkowego litra klarownego płynu, aby zapobiec potencjalnej utracie płynów z powodu biegunki i utrzymać odpowiednie nawodnienie. Odpowiednia jest woda, klarowna zupa, sok owocowy (bez miąższu), napoje bezalkoholowe, herbata lub kawa (bez mleka). Napoje te można wypić w dowolnym czasie.
– Dawka podzielona
Wieczorem dzień przed zabiegiem rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić roztwór w ciągu 1 do 1,5 godziny. Ponadto w ciągu wieczoru należy dodatkowo wypić co najmniej 500 ml klarownych napojów (woda, sok owocowy, napoje bezalkoholowe, herbata/kawa bez mleka).
W dniu badania diagnostycznego roztwór należy przygotować zgodnie z taką samą instrukcją (2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody), i wypić a następnie dodatkowo wypić 500 ml jakiegoś klarownego płynu (woda, sok owocowy, napój bezalkoholowy, herbata/kawa bez mleka).
Zachować co najmniej dwugodzinną przerwę pomiędzy piciem płynów a początkiem kolonoskopii.
Czego pacjent powinien się spodziewać
Gdy pacjent rozpocznie picie roztworu Clensia, ważne jest, aby miał dostęp do toalety. W pewnym momencie u pacjenta pojawią się wodniste stolce. Jest to zupełnie normalne i wskazuje, że roztwór działa.
Wypróżnienia zatrzymają się wkrótce po tym, jak pacjent zakończy picie roztworu. Jeśli pacjent będzie przestrzegał podanych instrukcji, jelito zostanie oczyszczone, co pomoże w przeprowadzeniu skutecznego badania.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Tego leku nie należy stosować u dzieci poniżej 18 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjmie większą dawkę leku Clensia niż zalecana, może u niego wystąpić intensywna biegunka, która może doprowadzić do odwodnienia. Należy wypić dużą ilość płynów, szczególnie soków owocowych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clensia – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania tego leku aż do zakończenia badania diagnostycznego nie należy spożywać żadnych stałych pokarmów.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Clensia w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ponieważ wchłanianie leku Clensia do organizmu jest bardzo małe, lek ten można w razie konieczności stosować w okresie ciąży.
Nie ma udokumentowanego doświadczenia, dotyczącego stosowania tego leku w okresie karmienia piersią. Ponieważ wchłanianie tego leku do organizmu kobiety karmiącej piersią jest bardzo małe, lek ten można w razie konieczności stosować w okresie karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Clensia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Clensia - -, Proszek do sporządzania roztworu doustnego (Produkt złożony) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Clensia - -, Proszek do sporządzania roztworu doustnego (Produkt złożony) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chcę podzielić się trudnym doświadczeniem z przygotowaniem do badania z użyciem Clensii. W czasie od 16 do 18 udało mi się wypić pierwszy litr preparatu wraz z wodą. O 20 rozpoczęłam drugą porcję, z której zdołałam przyjąć dwie szklanki plus wodę. Przed 23 wciąż pozostało mi 1,5 szklanki do wypicia. Stan jest bardzo niekomfortowy – czuję ogromne przepełnienie, brzuch jest mocno rozdęty, a w gardle utrzymuje się nieprzyjemne uczucie zalegania płynu. Mimo przyjętej ilości preparatu, nie zaobserwowałam żadnych wypróżnień, co jest szczególnie stresujące w kontekście zaplanowanego na następny dzień badania. Sytuacja jest dla mnie niezwykle trudna i przygnębiająca.
Po zastosowaniu tego leku wystąpiły u mnie poważne problemy z wypróżnianiem. Jest to znaczący skutek uboczny, który wpłynął na mój komfort i codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego okazały się na tyle istotne, że warto o nich wspomnieć jako o potencjalnym działaniu niepożądanym tego preparatu.
Wczoraj rozpoczęłam przygotowanie do kolonoskopii preparatem Clensia. Po wypiciu pierwszej dawki, rozłożonej na trzy szklanki, efekt był zadowalający. Początkowo wypróżnienia były standardowe, a pod koniec pojawiła się charakterystyczna żółtawa treść. Smak preparatu jest całkiem znośny i nie sprawia większych trudności przy przyjmowaniu. Obecnie jestem w trakcie przyjmowania drugiej dawki i już po pierwszej szklance czuję, że preparat skutecznie oczyszcza jelita. Na podstawie dotychczasowych obserwacji mogę stwierdzić, że Clensia dobrze spełnia swoją rolę w przygotowaniu do badania kolonoskopowego.
Moje pierwsze doświadczenie z preparatem Clensia jest pozytywne. Lek wykazał się skutecznym działaniem oczyszczającym, a co istotne, proces przebiegł bez dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Efekt działania preparatu spełnił moje oczekiwania.
Po zastosowaniu preparatu Clensia u mnie wystąpiły wszystkie wymienione w ulotce działania niepożądane. To istotna informacja dla osób rozważających użycie tego środka, gdyż reakcja organizmu była bardzo intensywna i obejmowała pełne spektrum możliwych skutków ubocznych.
Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem z preparatem Clensia w przygotowaniu do badania. Lek przyjmowałem w dwóch dawkach – wieczornej i porannej. Po pierwszej dawce wieczornej efekt pojawił się dopiero po około 90 minutach, mimo przyjęcia litra preparatu i dodatkowego litra wody. Początkowo występowały jedynie niewielkie wypróżnienia. Znacznie silniejsze działanie zaobserwowałem po porannej dawce, która wywołała intensywne wypróżnienia. Łącznie przyjąłem litr preparatu, 2 litry wody oraz 3 herbaty. Wypróżnienia miały konsystencję wodnistą o lekko żółtawym zabarwieniu, bez obecności treści stałych.
Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem preparatu Clensia. Podczas przyjmowania leku zaobserwowałam szereg nieprzyjemnych objawów. Po wypiciu drugiej szklanki roztworu pojawiły się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Odczuwam wyraźne nudności, dokuczliwy ból głowy oraz dyskomfort w jamie brzusznej. Dodatkowo występuje znaczna senność, która utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Zgodnie z oczekiwaniami, preparat zaczął działać przeczyszczająco po drugiej porcji. Mimo że są to typowe objawy podczas stosowania środków przeczyszczających, intensywność dolegliwości jest dla mnie dość uciążliwa.
Dzisiaj przeszedłem kolonoskopię po przygotowaniu preparatem Clensia. Mimo że ściśle przestrzegałem wszystkich zaleceń zawartych w instrukcji i wykonałem każdy krok zgodnie z wytycznymi, efekt nie był zadowalający. Chociaż ilość stolca po zażyciu leku nie była znaczna, lekarz podczas badania stwierdził, że jelito nie zostało odpowiednio przygotowane do kolonoskopii. Jest to rozczarowujące, szczególnie biorąc pod uwagę dokładność w stosowaniu się do zaleceń.
Zastosowałem się do zalecanego dawkowania i przyjąłem cztery pełne szklanki preparatu. Po upływie czterech godzin nie zaobserwowałem żadnych spodziewanych efektów. Zdecydowałem się na kolejną dawkę około godziny 4:00 nad ranem. Trudno mi jednoznacznie ocenić skuteczność tego środka w moim przypadku, ponieważ reakcja organizmu była inna niż się spodziewałem. Być może potrzebuję więcej czasu, aby zaobserwować pierwsze rezultaty działania preparatu.
Chciałbym podzielić się szczegółowym doświadczeniem ze stosowania preparatu Clensia. Początkowa dawka przyjęta między 18:00 a 19:00 nie przyniosła oczekiwanych efektów. Jednak druga dawka, którą rozpocząłem o 3:00 nad ranem (z myślą o badaniu zaplanowanym na 9:00), zadziałała niezwykle szybko – już po trzech minutach od wypicia pierwszej szklanki. Ten efekt powtarzał się systematycznie po każdej kolejnej porcji przyjmowanej co 20 minut. Po zakończeniu przyjmowania preparatu uzupełniłem nawodnienie dodatkowymi dwoma litrami wody, co wspomagało proces oczyszczania do około 5:00. Efekt końcowy był satysfakcjonujący – badanie potwierdziło odpowiednie przygotowanie. Sam preparat ma dość znośny smak, który można opisać jako połączenie nut słonych, słodkich i limonkowych.
Zdecydowałem się podzielić tymi szczegółowymi informacjami, ponieważ sam wcześniej bezskutecznie poszukiwałem podobnych doświadczeń, szczególnie gdy pierwsza dawka wydawała się nieskuteczna. Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne dla innych osób przygotowujących się do badania.
Dziękuję za informację o otrzymaniu pierwszej dawki Clensii. Wypiłem już litr preparatu i na razie nie obserwuję żadnych efektów. Będę cierpliwie czekał na działanie leku.
Potwierdzam. Miałem dokładnie taką samą sytuację.
Jestem w trakcie przygotowania do badania – wypiłam dotychczas trzy szklanki preparatu Clensia i na razie nie zaobserwowałam żadnej reakcji organizmu. Czekam cierpliwie na efekt działania środka, mając świadomość, że czas rozpoczęcia działania może być indywidualny.
Chcę podzielić się swoim doświadczeniem z preparatem Clensia, stosowanym do oczyszczania jelita. Po wypiciu trzech szklanek roztworu zaobserwowałem pierwsze efekty działania – zaczęło się wydalanie wody. Po czwartej szklance działanie ustało, co może świadczyć o stopniowym oczyszczaniu jelita. Proces przebiegał etapowo, a reakcja organizmu była umiarkowana. Mam nadzieję, że kolejny dzień przyniesie pożądane rezultaty. Jest to typowy przebieg działania tego preparatu, choć warto pamiętać, że u każdego może przebiegać nieco inaczej.
Po wypróbowaniu preparatu Clensia mogę podzielić się swoją szczerą opinią. W porównaniu z innymi środkami przeczyszczającymi, szczególnie z preparatem Fortrans, Clensia wypada relatywnie korzystnie. Chociaż nie można nazwać tego doświadczenia przyjemnym, a sam preparat ma swoje niedoskonałości, to jednak jego tolerancja przez organizm jest znacznie lepsza niż w przypadku innych dostępnych alternatyw. Jest to istotna informacja dla osób stojących przed wyborem środka przygotowującego do badań.
Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość poprawy smaku preparatu Clensia poprzez dodanie soku z cytryny. Smak tego środka jest dość trudny do zaakceptowania, dlatego zastanawiam się nad naturalnymi sposobami jego ulepszenia. Zależy mi na znalezieniu rozwiązania, które nie wpłynie na skuteczność leku, ale jednocześnie ułatwi jego przyjmowanie. Byłabym wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami innych osób w tej kwestii.
Zgodnie z zaleceniem pielęgniarki, warto wiedzieć, że smak preparatu Clensia można znacząco poprawić poprzez dodanie naturalnego soku z cytryny. Jest to praktyczna wskazówka, która może ułatwić przyjmowanie tego środka przygotowującego do badań diagnostycznych.
Muszę podzielić się moim niepokojącym doświadczeniem z lekiem Clensia. Wystąpiła u mnie poważna reakcja alergiczna, której nigdy wcześniej nie doświadczyłem przy żadnym innym leku. Objawy były bardzo wyraźne i niepokojące: zaobserwowałem znaczny obrzęk twarzy oraz stóp, a dodatkowo pojawiło się intensywne zaczerwienienie oczu. Obecnie jest drugi dzień od wystąpienia reakcji i większość objawów stopniowo ustępuje – obrzęk twarzy i stóp całkowicie zszedł. Niestety, nadal utrzymuje się problem z oczami, które pozostają przekrwione i dodatkowo pojawił się w nich ból. Ta reakcja była na tyle poważna, że zdecydowanie wymaga to uwagi przy rozważaniu stosowania tego preparatu przez osoby z tendencjami do alergii.
Muszę podzielić się moją opinią na temat preparatu Clensia, który stosowałam w ramach przygotowania do badań. Pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę, jest naprawdę trudna do przełknięcia objętość płynu – aż dwa litry. Sam smak preparatu jest dość specyficzny – to nietypowe połączenie słonego, kwaśnego i słodkiego, które zdecydowanie nie należy do przyjemnych. Chociaż muszę przyznać, że lek jest skuteczny w swoim działaniu oczyszczającym, to proces jego przyjmowania jest naprawdę wymagający. Samo wypicie takiej ilości płynu o tak nieprzyjemnym smaku stanowi spore wyzwanie i może być prawdziwą próbą cierpliwości dla pacjenta.
Po przyjęciu pierwszej dawki Clensii mogę potwierdzić, że jej smak jest całkiem akceptowalny. Szczególnie zauważalna jest różnica w porównaniu z preparatem, który wcześniej podawano mi w warunkach szpitalnych. Clensia okazała się być znacznie łatwiejsza do spożycia, co jest istotnym aspektem przy tego typu środkach przygotowujących do badań.
Muszę przyznać, że Clensia nie należy do najprzyjemniejszych preparatów pod względem smaku i konsystencji. Przygotowany roztwór ma bardzo specyficzny, nieprzyjemny smak, który znacząco utrudnia jego spożycie. Mimo że jest to skuteczny środek do oczyszczania jelita przed badaniami, jego walory smakowe pozostawiają wiele do życzenia. Pomocne może być schłodzenie roztworu lub dodanie dozwolonego aromatu cytrynowego, co nieznacznie poprawia jego właściwości organoleptyczne.
Muszę podzielić się moim trudnym doświadczeniem z preparatem Clensia. Przyjmowanie tego środka było dla mnie niezwykle problematyczne ze względu na jego wyjątkowo nieprzyjemny smak i konsystencję. Pomimo świadomości konieczności przyjęcia preparatu, każda próba wypicia roztworu wymagała ode mnie ogromnego samozaparcia i przezwyciężenia silnego uczucia odrazy. Proces przygotowania do badania stał się przez to znacznie bardziej stresujący i nieprzyjemny. Mimo że preparat spełnia swoją funkcję, jego właściwości organoleptyczne sprawiają, że jest wyjątkowo trudny do przyjęcia.
Z własnego doświadczenia mogę podzielić się opinią na temat preparatu Clensia stosowanego przed badaniami kolonoskopowymi. W porównaniu do Fortransu, Clensia charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami smakowymi. Preparat ma delikatny, cytrusowy posmak, który sprawia, że jest zdecydowanie bardziej przyjemny w spożyciu. Dodatkowo, roztwór jest mniej gęsty i łatwiejszy do wypicia niż Fortrans. Doceniam również fakt, że objętość płynu do wypicia jest mniejsza, co znacząco ułatwia przygotowanie do badania. Konsystencja jest lekka, a smak nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku. To zdecydowanie bardziej komfortowa alternatywa w porównaniu do innych preparatów czyszczących dostępnych na rynku.
Z mojego doświadczenia z preparatem Clensia mogę potwierdzić, że jego smak jest bardzo zbliżony do Fortransu. Oba preparaty charakteryzują się podobnym profilem smakowym – to specyficzna, słonawa mieszanka, która jest dość charakterystyczna dla środków przygotowujących do badań jelita. W przypadku obu preparatów trudno mówić o przyjemnym smaku, ale są to bardzo podobne doznania smakowe, więc jeśli ktoś wcześniej stosował Fortrans, może się spodziewać podobnych wrażeń przy przyjmowaniu Clensii.
Chciałbym podzielić się moją opinią na temat smaku preparatu Clensia. W porównaniu z innymi środkami przeczyszczającymi, jest on relatywnie znośny w spożyciu. Przypominam sobie znacznie bardziej nieprzyjemny w smaku preparat, który otrzymałem podczas pobytu w szpitalu – miał charakterystyczny posmak przypominający słone białko jajka. Na tym tle Clensia wypada całkiem korzystnie pod względem akceptowalności smaku.