Clensia

Clensia to lek o smaku limonki, dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego. Zestaw zawiera 4 duże saszetki (saszetka A) i 4 małe saszetki (saszetka B). Lek jest stosowany w celu oczyszczenia jelit przed badaniem diagnostycznym. Clensia jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Clensia. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Clensia to lek o smaku limonki działający w jelicie, dostępny w postaci doustnego proszku w 8 saszetkach. Zestaw zawiera 4 saszetki A (duże) i 4 saszetki B (małe). Przed użyciem ich zawartość należy rozpuścić w wodzie.

Lek przyjmuje się w celu oczyszczenia jelit przed badaniem diagnostycznym.

Clensia działa poprzez opróżnianie jelit z zawartości, dlatego po jej zażyciu można spodziewać się wodnistych stolców.

Lek ten przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych.

Jaki jest skład Clensia, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są:

Saszetka A
Makrogol 4000 52,500 g
Sodu siarczan bezwodny 3,750 g
Symetykon 0,080 g

Saszetka B
Sodu cytrynian 1,863 g
Kwas cytrynowy bezwodny 0,813 g
Sodu chlorek 0,730 g
Potasu chlorek 0,370 g
Stężenie jonów elektrolitów po rozpuszczeniu zawartości dwóch saszetek A i dwóch saszetek B w jednym litrze wody wynosi:

Sód 168,6 mmol/l
Siarczany 52,8 mmol/l
Chlorki 34,9 mmol/l
Potas 11,2 mmol/l
Cytrynian 21,1 mmol/l

Inne składniki pomocnicze to acesulfam potasowy (E950), aromat limonkowy (skład: olejek limonkowy, olejek cytrynowy, cytral, cukier puder ze skrobią kukurydzianą, guma arabska, maltodekstryna).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Clensia – jak stosować?

Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.
Opakowanie zawiera 4 saszetki A (duże) i 4 saszetki B (małe). W czasie pojedynczego cyklu terapii należy rozpuścić 8 saszetek w 2 litrach wody. 2 saszetki A i 2 saszetki B należy rozpuścić w 1 litrze wody.
Przed przyjęciem leku Clensia należy uważnie przeczytać poniższe instrukcje. Pacjent powinien wiedzieć:
– Kiedy przyjąć lek Clensia
– Jak przygotować roztwór leku Clensia
– W jaki sposób wypić lek Clensia
– Czego powinien się spodziewać

Kiedy przyjąć lek Clensia
Instrukcje o tym, kiedy przyjąć ten lek, pacjent powinien otrzymać od lekarza lub pielęgniarki. Leczenie tym lekiem należy zakończyć przed badaniem klinicznym; można zastosować następujące instrukcje:

Pełna dawka dzień przed badaniem: 4 saszetki A i 4 saszetki B rozpuścić w 2 litrach wody i wypić wieczorem dzień przed badaniem.

– Dawka podzielona:
2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody i wypić wieczorem dzień przed badaniem, a kolejne 2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody i wypić rano w dniu badania.

Ważne: Po zastosowaniu leku Clensia aż do momentu zakończenia badania nie należy spożywać stałych pokarmów.

Jak przygotować lek Clensia
– Otworzyć 2 saszetki A (duże) i 2 saszetki B (małe).
– Wsypać zawartość 2 saszetek A i 2 saszetek B do odpowiedniego naczynia.
– Dodać 1 litr wody do naczynia i mieszać do rozpuszczenia proszku.
– Po przygotowaniu roztwór można przechowywać (pod przykryciem) w temperaturze poniżej 25ºC do momentu rozpoczęcia zabiegu oczyszczania jelit. Roztwór można także przechowywać w lodówce.

Jak przyjmować lek Clensia

– Pełna dawka
Wieczorem dzień przed zabiegiem rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić roztwór Clensia w ciągu 1 do 1,5 godziny. Próbować wypić 250 ml leku co 15-20 minut. Po odpoczynku trwającym 1-2 godziny, ponownie rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić przygotowany roztwór.

Podczas całego kursu leczenia zaleca się wypicie dodatkowego litra klarownego płynu, aby zapobiec potencjalnej utracie płynów z powodu biegunki i utrzymać odpowiednie nawodnienie. Odpowiednia jest woda, klarowna zupa, sok owocowy (bez miąższu), napoje bezalkoholowe, herbata lub kawa (bez mleka). Napoje te można wypić w dowolnym czasie.

– Dawka podzielona

Wieczorem dzień przed zabiegiem rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić roztwór w ciągu 1 do 1,5 godziny. Ponadto w ciągu wieczoru należy dodatkowo wypić co najmniej 500 ml klarownych napojów (woda, sok owocowy, napoje bezalkoholowe, herbata/kawa bez mleka).

W dniu badania diagnostycznego roztwór należy przygotować zgodnie z taką samą instrukcją (2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody), i wypić a następnie dodatkowo wypić 500 ml jakiegoś klarownego płynu (woda, sok owocowy, napój bezalkoholowy, herbata/kawa bez mleka).

Zachować co najmniej dwugodzinną przerwę pomiędzy piciem płynów a początkiem kolonoskopii.

Czego pacjent powinien się spodziewać
Gdy pacjent rozpocznie picie roztworu Clensia, ważne jest, aby miał dostęp do toalety. W pewnym momencie u pacjenta pojawią się wodniste stolce. Jest to zupełnie normalne i wskazuje, że roztwór działa.
Wypróżnienia zatrzymają się wkrótce po tym, jak pacjent zakończy picie roztworu. Jeśli pacjent będzie przestrzegał podanych instrukcji, jelito zostanie oczyszczone, co pomoże w przeprowadzeniu skutecznego badania.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Tego leku nie należy stosować u dzieci poniżej 18 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie większą dawkę leku Clensia niż zalecana, może u niego wystąpić intensywna biegunka, która może doprowadzić do odwodnienia. Należy wypić dużą ilość płynów, szczególnie soków owocowych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clensia – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania tego leku aż do zakończenia badania diagnostycznego nie należy spożywać żadnych stałych pokarmów.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Clensia w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ponieważ wchłanianie leku Clensia do organizmu jest bardzo małe, lek ten można w razie konieczności stosować w okresie ciąży.

Nie ma udokumentowanego doświadczenia, dotyczącego stosowania tego leku w okresie karmienia piersią. Ponieważ wchłanianie tego leku do organizmu kobiety karmiącej piersią jest bardzo małe, lek ten można w razie konieczności stosować w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Clensia

Ulotka Clensia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Clensia przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Clensia m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Clensia w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Clensia

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Clensia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

25 komentarzy do “Clensia”

  1. nie da się wypić na raz. od 16-18 wypiłam litr leku + woda o 20 zrobiłam kolejny litr,wypilam 2 szklanki + woda, jest przed 23 zostało 1,5 szklanki. jestem pełna, brzuch jak balon, w gardle stoi… wypróżnienia 0, rano badanie …jestem załamana….

    Odpowiedz
  2. wczoraj przyjęłam pierwszą dawkę, po 3 szklankach poszło. na koniec leciała żółta woda. smak znośny. da się wypić. teraz jestem po pierwszej szklance. mam nadzieję że jelita będą dobrze przygotowane do badania.

    Odpowiedz
  3. lek podzielony na dwie dawki wieczorną i poranną po wieczornej dawce kiepsko ruszało po półtorej godzinie litr płynu plus litr wody lekkie wypróżnienie ale rano już po drugiej dawce leciało jak z wiadra ale wypiłem naprawdę dużo litr leku 2 l wody 3 herbatki nie wiem czy jest możliwe że by leciała czysta woda ale leci lekko żółta żadnego gęstego i żadnej treści powodzenia

    Odpowiedz
  4. miałem po tym kolonoskopię dziś. robiłem dokładnie tak jak w instrukcji, nie było za dużo stolca po leku. lekarz powiedział, że jelito nie jest dobrze do badania przygotowane…

    Odpowiedz
      • Wracając do wcześniejszych obaw co do skuteczności 1ej dawki preparatu która nic nie zadziałała.(18:00-19:00).Drugą dawkę zacząłem pić od 3ej rano do 4ej ze względu na ranne badanie.(9:00).Tym razem preparat zadziałał po trzech min. od wypicia pierwszej szklanki. I tak powtarzało się po kolejnych szklankach czyli co 20
        min.Po całym preparacie wypiłem jeszcze ponad dwa l. Wody co dodatkowo skutkowało wypróżnieniem i trwało do 5ej .Teraz jestem po badaniu oczyszczony byłem wystarczająco .Smak preparatu znośny słonawo-słodko-limonkowy .Pisze to dlatego że jeszcze wczoraj wieczorem sam bezskutecznie szukałem podobnej informacji,myśląc że preparat okaże się bezskuteczny.Myśle że dzieląc się tym pomogę co niektórym .

        Odpowiedz
  5. Ja pierwszy raz w życiu miałem reakcje alergiczna, spuchła twarz stopy siedziały i oczy zrobiły się czerwone dziś jest drugi dzień wszystko zeszło tylko oczy nadal czerwone i bolą

    Odpowiedz
  6. Naprawdę ciężko to wypić. 2 litry słono-kwaśno-słodkiego płynu… Skuteczny, ale smak pozostawia wiele do życzenia

    Odpowiedz
  7. Jaki smak jest tego leku ,,clensia,, ? Ostatnio przed badaniem piłam ,,fortrans,, i ciężko było to wypić, dlatego zastanawiam się czy clensia jest bardziej tolerancyjny do wypicia. Jesli ktoś wypróbował ten lek to proszę o radę i opinię.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Clensia. Podziel się doświadczeniami na forum.