Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Sotalol (chlorowodorek sotalolu) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Biosotal?
Lek Biosotal 40, Biosotal 80 i Biosotal 160 występuje w postaci tabletek i zawiera substancję czynną sotalol. Sotalol należy do grupy niewybiorczych leków (3-adrenolitycznych. Sotalol stosowany jest w zaburzeniach rytmu serca i wykazuje działanie przeciwarytmiczne charakterystyczne dla II i III klasy leków przeciwarytmicznych.
Sotalol zwalnia przyspieszoną czynność serca, zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Lek Biosotal 40, Biosotal 80 i Biosotal 160 stosuje się w:
– zagrażających życiu komorowych zaburzeniach rytmu serca,
– nadkomorowych zaburzeniach rytmu: migotaniu i trzepotaniu przedsionków, częstoskurczu nadkomorowym, częstoskurczu śródwęzlowym i okołowęzłowym,
– zaburzeniach rytmu w przebiegu zespołu Wo!ffa-Parkinsona-White’a.
Jaki jest skład Biosotal, jakie substancje zawiera?
1 tabletka zawierają substancję czynną:
sotalol (w postaci chlorowodorku) 40 mg, 80 mg lub 160 mg
oraz substancje pomocnicze: laktoza jedno wodna, skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon (K-25), magnezu stearynian, talk.
Opakowanie zawiera 60 tabletek Icku Biosotal 40 lub 30 tabletek leku Biosotal 80 lub 30 tabletek leku Biosotal 160 pakowane w blistry z folii PVC/AI po 10 tabletek w tekturowym pudełku.
Dawkowanie preparatu Biosotal – jak stosować ten lek?
Batrafen, 10 mg/g, krem
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Tabletki należy połykać w całości.
Leczenie rozpoczyna się od 80 mg dziennie, zwiększając dawkę dobową co 2-3 dni 0 40 mg (stężenie leku w surowicy osiąga stan stacjonarny po 5-6 dawkach).
Dawka dobowa sotalolu w zaburzeniach rytmu wynosi od 120 mg do 480 mg.
Dawkę dobową dzieli się zwykle na połowy: lek najlepiej przyjmować rano i wieczorem I godzinę przed posiłkiem.
Dawkowanie w niewydolności nerek:
Zaleca się zmniejszenie dawki przez wydłużenie odstępów między dawkami. Przy klirensie kreatyniny 30-60 ml/min należy zrezygnować z jednej dawki dziennie. Przy klirensie 10-30 ml/min dawki podaje się co 36-48 godzin.
Przy klirensie poniżej 10 ml/min nie należy stosować leku.
Choroby wątroby nie wymagają zmian dawkowania.
U pacjentów w podeszłym wieku okres półtrwania leku może się wydłużać, co zwiększa stężenie leku w osoczu.
Lek należy odstawiać powoli, stopniowo zmniejszając dawkę (nagłe przerwanie podawania może być niebezpieczne).
W przypadku wrażenia, że działanie leku Biosotal 40, Biosotal 80 i Biosotal 160 jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Najczęściej występują: bradykardia (zwolnienie czynności serca), zastoinowa niewydolność serca, niedociśnienic tętnicze, skurcz oskrzeli i hipoglikemia (obniżenie stężenia glukozy we krwi).
W razie przedawkowania leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
W przypadku znacznego przedawkowania obserwowano: bradykardię (zwolnienie czynności serca), wydłużenie odstępu QT, torsades de pointes, częstoskurcz komorowy, zatrzymanie akcji serca.
Leczenie przedawkowania: należy niezwłocznie przerwać stosowanie sotalolu i pozostawać pod ścisłą obserwacją lekarza. Sotalol nie wiąże się z białkami osocza, może być usunięty z krwiobiegu za pomocą hemodializy.
Ścisłą obserwację pacjenta należy prowadzić do uzyskania normalizacji odstępu QT 1 powrotu częstości akcji serca do >50/min.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Biosotal – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Biosotal w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Lek można stosować jedynie gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.
Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania sotalolu.
Ulotka Biosotal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Biosotal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Biosotal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Biosotal w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Biosotal - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Biosotal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Biosotal jest refundowany, a mój lekarz rodzinny wypisuje na recepcie leki płatne 100%. Dlaczego?
J.O. Stosuję biosotal 40 w arytmii imigotaniu przedsionków.Zauważyłem że nie wystarcza zażywanie na 1 godz przed posiłkiem,ale trzeba być na czczo.Trzeba poczekać aż zakończy się trawienie poprzedniego posiłku zwłaszcza jeżeli zawierał ocet.Inaczej możliwy efekt pominięcia dawki(sprawdzić pulsoksymetrem).Mam nadzieję,że ta uwaga pomoże uniknąć niemiłych niespodzianek!