Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. |
Kod ATC | G03AA12 |
Procedura | DCP |
Substancja | Drospirenon, Etynyloestradiol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Axia Forte?
Lek Axia Forte jest środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w celu zapobiegania ciąży.
Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, tj. drospirenonu i etynyloestradiolu.
Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony są nazywane tabletkami „złożonymi”.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Axia Forte, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Axia Forte – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Axia Forte – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Axia Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Axia Forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Axia Forte, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są etynyloestradiol i drospirenon.
Każda tabletka zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana (kukurydziana), krospowidon typ B, powidon K-30, polisorbat 80, magnezu sterarynian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172).
Dawkowanie preparatu Axia Forte – jak stosować ten lek?
Należy codziennie przyjmować jedną tabletkę leku Axia Forte, w razie potrzeby popijając niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować w trakcie posiłków lub pomiędzy nimi, należy je jednak przyjmować codziennie, o zbliżonej porze.
Blister zawiera 21 tabletek. Obok każdej tabletki wydrukowano dzień tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Jeżeli na przykład przyjmowanie tabletek zaczyna się w środę, należy zażyć tabletkę oznaczoną napisem „Śr”. Należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż do przyjęcia wszystkich 21 tabletek z blistra.
Następnie nie należy przyjmować tabletek przez kolejne 7 dni. W trakcie tej 7-dniowej przerwy (zwanej też tygodniem przerwy) powinno rozpocząć się krwawienie. To tzw. „krwawienie z odstawienia” zwykle rozpoczyna się w 2. lub 3. dniu tygodnia przerwy.
W 8. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki leku Axia Forte (tzn. po 7-dniowej przerwie) należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra, niezależnie od tego, czy krwawienie ustało. Oznacza to, że każdy następny blister należy rozpocząć w tym samym dniu tygodnia i że krwawienie z odstawienia powinno występować w tych samych dniach co miesiąc.
Przyjmując lek Axia Forte w opisany wyżej sposób, pacjentka jest chroniona przed ciążą także w okresie 7 dni, w których nie przyjmuje tabletek.
Kiedy można zacząć pierwszy blister? – Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie Państwo w ulotce załączonej w dolnej części strony.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Brak jest informacji o ciężkich, szkodliwych następstwach przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Axia Forte.
W przypadku przyjęcia kilku tabletek jednocześnie mogą wystąpić objawy w postaci nudności lub wymiotów. U młodych dziewcząt może dojść do krwawienia z pochwy.
W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Axia Forte lub połknięcia ich pewnej liczby przez dziecko należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Axia Forte – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Axia Forte można przyjmować podczas posiłków lub w okresie pomiędzy posiłkami. Jeżeli to konieczne, tabletki można popijać niewielką ilością wody.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Axia Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Kobietom w ciąży nie wolno stosować leku Axia Forte. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Axia Forte, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. W przypadku chęci zajścia w ciążę można przestać stosować lek Axia Forte w dowolnym momencie (patrz także „Przerwanie stosowania leku Axia Forte” w ulotce załączonej w dolnej części strony.).
Karmienie piersią
Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku Axia Forte w okresie karmienia piersią. Jeżeli jednak kobieta karmiąca piersią chciałaby stosować lek, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Axia Forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Axia Forte - 0,03 mg + 3 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Axia Forte - 0,03 mg + 3 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Drospirenonum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem z lekiem Axia Forte, które niestety okazało się bardzo negatywne. Zdecydowałam się przerwać terapię po pięciu tabletkach ze względu na nasilające się, poważne skutki uboczne.
Problemy rozpoczęły się od wystąpienia krwotocznej miesiączki ze skrzepami o znacznych rozmiarach, której towarzyszył intensywny ból brzucha przypominający skurcze porodowe. W kolejnych dniach mój stan systematycznie się pogarszał. Pojawiły się zawroty głowy, uporczywe mdłości i całkowity brak apetytu, któremu towarzyszyły odruchy wymiotne. Czwartego dnia terapii dołączyły niepokojące objawy w postaci bólu łydki oraz tachykardii.
Sytuacja osiągnęła punkt krytyczny po przyjęciu piątej tabletki. Doświadczyłam tak silnego osłabienia, że obawiałam się omdlenia. Przez cały dzień utrzymywało się przyspieszone tętno, oscylujące między 88 a 96 uderzeń na minutę, mimo że większość dnia spędziłam w łóżku. Następnego poranka, mimo że nie przyjęłam już kolejnej dawki leku, nadal odczuwałam mdłości i znaczne osłabienie. Tętno pozostawało podwyższone, choć nie tak znacząco jak poprzedniego dnia. Nawet tak proste czynności jak wchodzenie po schodach stanowiły dla mnie ogromne wyzwanie.
Po konsultacji telefonicznej z lekarzem, który zalecił natychmiastowe odstawienie leku ze względu na niepokojące objawy kardiologiczne, nie przyjęłam szóstej tabletki. Obecnie, osiem godzin po czasie planowanego przyjęcia kolejnej dawki, czuję się znacznie lepiej, choć nie wróciłam jeszcze do pełnej sprawności. Nadal odczuwam pewien dyskomfort w łydce, brak apetytu i lekkie otumanienie.
Stosuję tabletki Axia Forte od dziewięciu miesięcy i jestem generalnie zadowolona z ich działania. Terapia przebiega bez większych komplikacji czy skutków ubocznych. Jedyną zauważalną zmianą w moim organizmie jest obniżone libido, co może być istotną informacją dla osób rozważających rozpoczęcie tej terapii. Poza tym nie doświadczam żadnych innych efektów niepożądanych – nie występują u mnie bóle głowy, nudności czy zmiany nastroju, które czasem zgłaszają inne pacjentki. Mój organizm dobrze zaadaptował się do leku, a codzienna rutyna przyjmowania tabletek stała się już nawykiem. Ogólnie rzecz biorąc, moje doświadczenie z tym lekiem jest pozytywne, mimo wspomnianej jednej niedogodności.
Czy ktoś mógłby mi doradzić? Rozpoczęłam stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Axia Forte i popełniłam błąd – w środę dostałam okres i wzięłam tabletkę oznaczoną jako „poniedziałek” zamiast „środa”. Martwię się, czy to może wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Jak powinnam teraz postępować z pozostałymi tabletkami?
Po dwutygodniowym okresie systematycznego stosowania preparatu Axia Forte mogę podzielić się bardzo pozytywnymi doświadczeniami z terapii. Jestem szczególnie zadowolona z faktu, że nie występują żadne dolegliwości bólowe, a moje ogólne samopoczucie uległo znaczącej poprawie. Niezwykle satysfakcjonującym efektem ubocznym terapii jest zauważalne, choć delikatne powiększenie piersi, co przy moim naturalnym rozmiarze A stanowi bardzo korzystną zmianę w wyglądzie. Tolerancja leku jest bardzo dobra, nie zaobserwowałam żadnych niepokojących objawów czy dyskomfortu podczas stosowania. Ta pozytywna reakcja organizmu na lek sprawia, że jestem optymistycznie nastawiona do dalszej terapii i spodziewanych efektów długoterminowego stosowania preparatu.
Pierwszy tydzień mojej terapii lekiem Axia Forte przebiegał bez żadnych komplikacji, jednak w drugim tygodniu przyjmowania tabletek pojawiły się niepokojące objawy w postaci krwawienia oraz bólu brzucha, które utrzymują się do chwili obecnej. Do zakończenia pierwszego opakowania pozostały mi jeszcze 4 tabletki, jednak ze względu na znaczące pogorszenie samopoczucia zastanawiam się nad zasadnością kontynuowania tej terapii. Czy inne pacjentki również doświadczyły podobnych objawów niepożądanych podczas stosowania Axia Forte i jak sobie z nimi poradziły? Szczególnie interesują mnie doświadczenia osób, które znalazły się w podobnej sytuacji w początkowej fazie leczenia.
Stosując Axia Forte przez cztery miesiące zaobserwowałam niepokojące objawy w postaci obrzmienia i bolesności piersi. Jest to skutek uboczny, który może wystąpić podczas terapii hormonalnej. Zawsze warto skonsultować takie dolegliwości z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się, czy kontynuacja leczenia jest bezpieczna i czy nie należy rozważyć modyfikacji dawkowania lub zmiany preparatu.
Czy w pierwszych miesiącach stosowania Axia Forte występowały u Ciebie jakieś szczególne objawy? Będę wdzięczna za informację.