Arechin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCP01BA01
ProceduraNAR
SubstancjaFosforan chlorochiny

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Arechin?

Arechin jest lekiem przeciw malarii. Substancją czynną leku jest fosforan chlorochiny, który działa na pierwotniaki wywołujące malarię, takie jak Plasmodium vivax, P. malariae, P. ovale i niektóre szczepy P. falciparum. Lek działa również na pełzaka czerwonki (Entamoeba histolytica). Lek działa przeciwzapalnie, jednakże mechanizm nie jest do końca poznany.

Wskazania do stosowania

  • Zimnica (malaria). Zapobieganie i leczenie ostrych napadów oraz leczenie podtrzymujące zimnicy (malarii) wywoływanej przez Plasmodium vivax, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale oraz wrażliwe na chlorochinę szczepy Plasmodium falciparum.
  • Pełzakowica i ropień wątroby wywołane przez Entamoeba histolytica, zwykle w skojarzeniu z lekami przeciw pełzakom, działającymi w świetle jelita.
  • Różne postacie tocznia rumieniowatego, postać układowa (SLE), przewlekła i toczeń rumieniowaty krążkowy (DLE).
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Leczenie wspomagające w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.
Reklama

Jaki jest skład Arechin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorochiny fosforan
Jedna tabletka zawiera 250 mg chlorochiny fosforanu

Pozostałe składniki to: skrobia ziemniaczana, żelatyna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie preparatu Arechin – jak stosować ten lek?

Tabletek nie należy dzielić.
Lek przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 14 lat.

Zimnica
Zapobiegawczo
Doustnie jeden tydzień przed wyjazdem do strefy endemicznej i w okresie przebywania w strefie endemicznej oraz przez 4 tygodnie po powrocie – 1 raz w tygodniu 2 tabletki (500 mg) tego samego dnia tygodnia.

Leczniczo (napad zimnicy)
Zakażenie Plasmodium vivax i Plasmodium ovale
1. dzień: pierwsza dawka 4 tabletki (1000 mg), po 6 godzinach 2 tabletki (500 mg)
2. dzień 2 tabletki (500 mg)
3 dzień: 2 tabletki (500 mg)

Pełzakowica i ropień wątroby
Przez 2 dni 2 razy na dobę po 2 tabletki (500 mg), czyli 4 tabletki (1000 mg) w ciągu doby, następnie przez 2 do 3 tygodni 2 razy na dobę po 1 tabletce (2 razy po 250 mg), czyli 2 tabletki (500 mg) w ciągu doby.
W razie konieczności dawkowanie może być zmniejszone lub zwiększone, a leczenie powtórzone.

Toczeń rumieniowaty
Początkowo stosuje się 1 tabletkę (250 mg) 2 razy na dobę, przez 1 do 2 tygodni, a następnie dawkę podtrzymującą, zwykle 1 tabletkę (250 mg) na dobę.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Zwykle stosowaną dawką jest 1 tabletka (250 mg) na dobę.
Aby nastąpiła poprawa, lek należy stosować przez kilka tygodni. Aby osiągnąć maksymalne działanie konieczne jest kilkumiesięczne leczenie. Jeżeli po 6 miesiącach stosowania nie ma poprawy (tj. zmniejszenie obrzęków stawów, poprawa ruchomości), lek należy odstawić. Po odstawieniu leku może nastąpić nawrót choroby. Wskazane jest wówczas wznowienie leczenia chlorochiną, jeżeli nie ma przeciwwskazań okulistycznych.

Pacjenci z niewydolnością nerek wątroby
W niewydolności nerek zmienia się dawkowanie chlorochiny.
W zimnicy u pacjentów z klirensem kreatyniny >50 ml/min oraz 10-50 ml/min dawkowanie nie zmienia się.
Gdy klirens kreatyniny wynosi >10 ml/min, dawkę zmniejsza się o 50%, tj.:
1. dzień : pierwsza dawka 2 tabletki (500 mg), po 6 godzinach 1 tabletka (250 mg)
2. dzień: 1 tabletka (250 mg)
3. dzień: 1 tabletka (250 mg)

Zakażenia koronowirusami typu beta
Zwykle 500 mg dwa razy dziennie po 1 tabletce (250 mg) 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni W uzasadnionych przypadkach dwa razy dziennie po 2 tabletki (500 mg) przez 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania obejmują: nudności, wymioty, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, narastające szumy uszne, niewyraźne i nieostre widzenie, osłabienie, hemoglobinurię (wydalanie wolnej hemoglobiny w moczu), skąpomocz, zaburzenia rytmu serca, nagłe zahamowanie czynności serca, drgawki, zatrzymanie oddechu, śpiączkę, ostre objawy uczuleniowe, które charakteryzują się obrzękami, rumieniem, tworzeniem się pęcherzyków i pęcherzy oraz obrzękiem krtani, gorączką, dusznością.

Przedawkowanie leku prowadzące do powstania niewydolności krążenia, niewydolności oddechowej oraz ciężkich zaburzeń rytmu serca może spowodować zgon.

Po przedawkowaniu należy bezzwłocznie i całkowicie opróżnić żołądek poprzez wymioty (tylko u osób przytomnych), a następnie natychmiast zgłosić się do lekarza. Leczenie jest objawowe.

Aktywny węgiel wprowadzony do żołądka za pomocą zgłębnika żołądkowego (po płukaniu żołądka i w ciągu 30 minut od podania chlorochiny) zmniejsza wchłanianie tego leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Arechin – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować po posiłkach.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Arechin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku w okresie ciąży, chyba że w opinii lekarza potencjalna korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla płodu.

Chlorochina przenika do mleka kobiecego. W zapobieganiu zimnicy lek można stosować tylko wtedy, gdy zleci to lekarz.

Nie należy karmić piersią w okresie długotrwałego stosowania dużych dawek chlorochiny w chorobie reumatycznej.

Ulotka Arechin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Arechin - 250 mg, Tabletki (Chloroquini phosphas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Arechin - 250 mg, Tabletki (Chloroquini phosphas)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
33%
Neutralny
67%
Słaby
0%
Fatalny
0%

4 komentarze do “Arechin”

  1. ★★★☆☆

    Należy zaznaczyć, że preparat ten nie jest lekiem dedykowanym do zwalczania koronawirusa, jednak aktualne obserwacje kliniczne wskazują na jego potencjalnie korzystne działanie wspomagające w procesie leczenia pacjentów zakażonych. W prowadzonych terapiach jest on stosowany jako jeden z elementów kompleksowego postępowania medycznego, wspierając proces zdrowienia. Warto jednak podkreślić, że nadal trwają badania mające na celu pełne zrozumienie mechanizmów jego działania w kontekście tej konkretnej infekcji wirusowej.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Poszukuję wiarygodnych informacji na temat skuteczności leku Arechin w kontekście koronawirusa. Ostatnio pojawia się wiele doniesień na ten temat, ale trudno zweryfikować ich prawdziwość. Czy ktoś może podzielić się potwierdzonymi naukowo informacjami odnośnie działania tego preparatu w przypadku zakażenia koronawirusem? Zależy mi na sprawdzonych danych, nie plotkach, które krążą w przestrzeni publicznej.

    Odpowiedz
    • Również bardzo interesuje mnie odpowiedź na to pytanie, ponieważ poszukuję dokładniejszych informacji na ten temat. Dołączam się do prośby o podzielenie się wiedzą i doświadczeniami związanymi z tym zagadnieniem.

      Odpowiedz
    • ★★★★☆

      Mechanizm działania cynku w połączeniu z chlorochiną jest niezwykle interesujący z perspektywy biochemicznej. Badania in vitro wykazały, że cynk efektywnie hamuje replikację wirusowego RNA wewnątrz komórek, podczas gdy chlorochina pełni rolę jonoforu, znacząco zwiększając transport cynku do wnętrza komórek. Jest to obiecujący kierunek badań, choć obecnie brakuje kompleksowych badań klinicznych potwierdzających skuteczność tej terapii u ludzi.

      Chciałbym podkreślić kluczową kwestię – chlorochina, mimo że jest lekiem stosunkowo tanim i dostępnym globalnie, powinna pozostać w gestii specjalistów do zastosowania w przypadkach tego wymagających. Nie ma potrzeby tworzenia sztucznych niedoborów tego leku poprzez nieuzasadnione gromadzenie zapasów. Pamiętajmy, że każda forma terapii powinna być prowadzona wyłącznie pod ścisłym nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego, który uwzględni indywidualny stan pacjenta i możliwe interakcje z innymi lekami.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz