Apixaban Orion

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyOrion Corporation
Kod ATCB01AF02
ProceduraDCP
SubstancjaApiksaban

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Apixaban Orion?

Apixaban Orion to nowoczesny lek przeciwzakrzepowy zawierający substancję czynną apiksaban. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika Xa, który odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Lek jest stosowany u osób dorosłych w zapobieganiu i leczeniu zakrzepów krwi w różnych wskazaniach medycznych. Szczególnie istotne zastosowanie znajduje w profilaktyce powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów z migotaniem przedsionków oraz w leczeniu i zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

Reklama

Jaki jest skład Apixaban Orion, jakie substancje zawiera?

Lek Apixaban Orion występuje w dwóch dawkach:

  • Tabletki 2,5 mg: jedna tabletka zawiera 2,5 mg apiksabanu
  • Tabletki 5 mg: jedna tabletka zawiera 5 mg apiksabanu

Pozostałe składniki to:

  • Rdzeń tabletki: laktoza, celuloza mikrokrystaliczna (102), kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan
  • Otoczka tabletki: hypromeloza (HPMC 2910), laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna oraz barwniki w zależności od dawki: tabletki 2,5 mg – żelaza tlenek żółty (E 172), tabletki 5 mg – żelaza tlenek czerwony (E 172)

Dawkowanie preparatu Apixaban Orion – jak stosować ten lek?

Dawkowanie leku zależy od wskazania do jego stosowania:

  • Zapobieganie zakrzepom po operacji stawu biodrowego lub kolanowego: 2,5 mg dwa razy na dobę. Pierwszą dawkę należy przyjąć 12-24 godzin po operacji. Czas leczenia: 32-38 dni (biodro) lub 10-14 dni (kolano)
  • Zapobieganie zakrzepom u pacjentów z migotaniem przedsionków: standardowo 5 mg dwa razy na dobę. Dawka może zostać zmniejszona do 2,5 mg dwa razy na dobę u pacjentów spełniających określone kryteria (zaburzenia czynności nerek, wiek ≥80 lat, masa ciała ≤60 kg)
  • Leczenie zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej: początkowo 10 mg (dwie tabletki po 5 mg) dwa razy na dobę przez 7 dni, następnie 5 mg dwa razy na dobę
  • Zapobieganie nawrotom zakrzepicy: 2,5 mg dwa razy na dobę, po zakończeniu 6-miesięcznego leczenia
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania leku Apixaban Orion może wystąpić zwiększone ryzyko krwawienia. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku. W przypadku wystąpienia krwawienia może być konieczne zastosowanie leczenia chirurgicznego, przetoczenia krwi lub podania leków odwracających działanie przeciwzakrzepowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Apixaban Orion – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Apixaban Orion można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać popijając wodą. W przypadku trudności z połykaniem, tabletkę można rozkruszyć i wymieszać z wodą, 5% roztworem glukozy, sokiem lub musem jabłkowym bezpośrednio przed przyjęciem.

Należy zachować ostrożność przy spożywaniu alkoholu podczas stosowania leku, gdyż może to zwiększać ryzyko krwawienia. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Apixaban Orion w okresie ciąży i karmienia piersią?

Wpływ leku Apixaban Orion na przebieg ciąży i rozwój płodu nie jest znany. Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego. Decyzję o stosowaniu leku w okresie karmienia piersią należy podjąć po konsultacji z lekarzem, który rozważy potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.

Skutki uboczne Apixaban Orion, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku Apixaban Orion mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Często występujące (do 1 na 10 osób):
  • krwawienia z nosa, dziąseł, przewodu pokarmowego
  • niedokrwistość powodująca zmęczenie i bladość
  • wybroczyny i wylewy podskórne
  • nudności
  • Niezbyt często występujące (do 1 na 100 osób):
  • krwawienia wewnętrzne do różnych narządów
  • zmniejszenie liczby płytek krwi
  • reakcje alergiczne
  • nieprawidłowe wyniki badań wątrobowych

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Orion Corporation. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Apixaban Orion z innymi lekami

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Apixaban Orion należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Szczególnie ważne są interakcje z:

  • innymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna, heparyna)
  • lekami przeciwgrzybiczymi (np. ketokonazol)
  • lekami przeciwwirusowymi stosowanymi w HIV/AIDS
  • lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi
  • lekami przeciwpadaczkowymi
  • preparatami ziołowymi (szczególnie dziurawiec)

Ulotka Apixaban Orion – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Apixaban Orion - 2,5 mg, Tabletki powlekane (Apixabanum)
Apixaban Orion - 5 mg, Tabletki powlekane (Apixabanum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Apixaban Orion - 2,5 mg, Tabletki powlekane (Apixabanum)
Apixaban Orion - 5 mg, Tabletki powlekane (Apixabanum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz