Alfadiol

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCA11CC03
ProceduraNAR
SubstancjaAlfakalcydol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Alfadiol?

Alfadiol zawiera substancję czynną alfakalcydol, która jest syntetyczną pochodną witaminy D. Ułatwia ona wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go w tkankę kostną. Zbyt mała ilość witaminy D w pokarmach oraz niewystarczająca podaż wapnia może powodować krzywicę u dzieci, a u dorosłych rozmiękanie kości (osteomalację) lub wzrost podatności na złamania. Niedobory witaminy D i wapnia występują u kobiet po okresie przekwitania, u osób w wieku starczym, a także wśród osób cierpiących na niektóre schorzenia nerek, w konsekwencji prowadzące do powstania osteoporozy.

W celu uzyskania pełnej aktywności biologicznej witamina D musi ulec w organizmie człowieka przemianom chemicznym do alfakalcydolu w nerkach, a następnie w wątrobie do kalcytriolu. W niektórych chorobach nerek przemiany te są utrudnione lub nawet całkowicie niemożliwe i dlatego pacjenci obciążeni tymi chorobami cierpią z powodu zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej. Lek Alfadiol jest przewidziany do stosowania pod kontrolą lekarską właśnie dla tej grupy pacjentów.

Wskazania do stosowania leku Alfadiol:

– osteoporoza postmenopauzalna i osteoporoza starcza z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów,
– niskie stężenie wapnia we krwi (hipokalcemia),
– krzywica i rozmiękanie kości (osteomalacja) oporne na witaminę D,
– niedoczynność przytarczyc,
– zaburzenia gospodarki wapniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek,
– zespoły nerczycowe u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami,
– osteodystrofia nerkowa (krzywica nerkowa powodująca zaburzenia w obrębie kości).

Jaki jest skład Alfadiol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest alfakalcydol.
Jedna kapsułka miękka zawiera 0,25 μg lub 1 μg alfakalcydolu.

Pozostałe substancje pomocnicze to: butylohydroksytoluen, all-rac-αlfa-tokoferylu octan, olejarachidowy oczyszczony.

Skład otoczki Alfadiol 0,25 µg: żelatyna, glicerol, czerwień koszenilowa (E 124), tytanu dwutlenek (E 171), etylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Skład otoczki Alfadiol 1 µg: żelatyna, glicerol, czerwień koszenilowa (E 124), etylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Alfadiol – jak stosować ten lek?

Dawkowanie i długość leczenia ustala lekarz w zależności od wieku i stanu pacjenta.
Szczegółowe informacje na temat zalecanych dawek znajdują sie w załączonym pliku z ulotką.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania witaminy D są:
– zwiększone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia),
– brak łaknienia, osłabienie,
– nudności, wymioty, biegunka,
– wydalanie dużych ilości moczu (wielomocz),
nadmierna potliwość,
– pragnienie,
– bóle i zawroty głowy.

Po znacznym przedawkowaniu graniczącym z zatruciem mogą pojawić się bóle kostne, zwapnienia ekotopowe (odkładanie się wapnia w nietypowych miejscach), obecność białka w moczu (białkomocz), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca.

Ponadto utrzymujące się przedawkowanie witaminy D może spowodować uogólnione zwapnienia naczyń krwionośnych i nerek oraz szybkie pogorszenie wydolności nerek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alfadiol – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Alfadiol nie należy spożywać dużych ilości produktów mlecznych (mleko i jego przetwory), ponieważ mogą spowodować podwyższenie stężenia wapnia we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alfadiol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Alfadiol można stosować w ciąży jedynie, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad ewentualnym zagrożeniem dla płodu.

Leku Alfadiol nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Nie można wykluczyć niekorzystnego działania leku na karmione niemowlę.

Ulotka Alfadiol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Alfadiol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Alfadiol - 1 mcg, Kapsułki miękkie (Alfacalcidolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Alfadiol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Alfadiol - 1 mcg, Kapsułki miękkie (Alfacalcidolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Alfadiol w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Alfadiol - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Alfadiol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz