Acetylcysteine Sandoz

Lek stosowany w przypadkach zatrucia paracetamolem. Roztwór do infuzji zawierający substancję czynną acetylocysteinę - lek o właściwościach przeciwutleniacza, neutralizujący szkodliwe czynniki (np. wolne rodniki).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Roztwór do infuzji Acetylcysteine SANDOZ zawiera substancję czynną acetylocysteinę – lek o właściwościach przeciwutleniacza, neutralizujący szkodliwe czynniki (np. wolne rodniki).

Acetylocysteina jest pochodną naturalnego aminokwasu L-cysteiny. Neutralizuje wolne rodniki poprzez wiązanie ich przez grupy sulfhydrylowe. W przypadku zatrucia paracetamolem acetylocysteina działa jako odtrutka, wiążąc się z jego toksycznymi metabolitami. Skuteczność postępowania odtruwającego zależy od czasu, jaki upłynął między przedawkowaniem a rozpoczęciem podawania preparatu Acetylcysteine SANDOZ. Wskazaniem do stosowania leku jest zatrucie paracetamolem.

Skład

Substancją czynną leku jest acetylocysteina.
1 ml roztworu zawiera 100 mg acetylocysteiny.
1 ampułka (3 ml) zawiera 300 mg acetylocysteiny.

Pozostałe składniki leku to: disodu edetynian, sodu wodorotlenek (roztwór 10%), kwas askorbowy, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Acetylcysteine SANDOZ należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Postępowanie odtruwające powinno być rozpoczęte jak najszybciej po zażyciu toksycznej dawki paracetamolu. Leczenie prowadzi się w warunkach szpitalnych. Lek Acetylcysteine SANDOZ należy podać dożylnie w ciągu 4 do 8 godzin od zatrucia, nie później niż w ciągu pierwszych 14 godzin. W pierwszej dobie od zatrucia dawka dobowa acetylocysteiny powinna wynosić około 300 mg/kg mc. (około 20 g na dobę dla osoby dorosłej). Szczegółowy opis w załączonej dokumentacji.

Przedawkowanie

Podanie większej niż zalecana dawki leku Acetylcysteine Sandoz W razie podania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Możliwe objawy przedawkowania leku Acetylcysteine SANDOZ są podobne do działań niepożądanych, czyli głównie: ból głowy, gorączka, reakcje alergiczne ze świądem, pokrzywką, wysypką, skurczem oskrzeli, obrzękiem naczynioruchowym (obrzęk skóry i (lub) błon śluzowych np. w obrębie twarzy, kończyn, stawów), przyspieszonym biciem serca i obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi; szumy uszne; zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, ból brzucha, biegunka, wymioty, zgaga i nudności. Więcej działań niepożądanych znajduje się w załączonej dokumentacji.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży albo planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podawania leku jako odtrutki w przypadku zatrucia paracetamolem, gdyż ryzyko uszkodzenia wątroby matki i płodu w wyniku zatrucia jest prawdopodobnie dużo większe niż potencjalne ryzyko wywołane stosowaniem acetylocysteiny. Karmienie piersią jest przeciwwskazane u kobiet, które przedawkowały paracetamol lub jakikolwiek inny lek.

Ulotka Acetylcysteine Sandoz

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Acetylcysteine Sandoz (forum)

Stosujesz Acetylcysteine Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Acetylcysteine Sandoz. Podziel się doświadczeniami na forum.