Eleveon

Eleveon to lek na receptę, który ma działanie moczopędne oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Jest stosowany w leczeniu chorób serca oraz u pacjentów po przebytym zawale serca. W połączeniu z innymi lekami, Eleveon może pomóc zapobiec pogarszaniu się niewydolności serca. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Eleveon należy do grupy leków nazywanych selektywnymi antagonistami aldosteronu. Leki te blokują działanie aldosteronu, substancji produkowanej w organizmie, która kontroluje ciśnienie krwi i czynność serca. Duże stężenie aldosteronu może powodować w organizmie zmiany prowadzące do niewydolności serca.

Eleveon, w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, może pomóc zapobiec pogarszaniu się niewydolności serca po zawale serca.

Skład

– Substancją czynną leku jest eplerenon. Każda tabletka zawiera 25 mg lub 50 mg eplerenonu.

– Ponadto lek zawiera: rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian; otoczka tabletki: Opadry Yellow 13B82402 (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, polisorbat 80, żelaza tlenek żółty (E 172)).

Dawkowanie

Lek Eleveon należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Tabletki leku Eleveon można przyjmować z posiłkiem lub na czczo. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Lek Eleveon jest zwykle podawany razem z innymi lekami stosowanymi w niewydolności serca, np. z lekami beta-adrenolitycznymi. Zwykle stosowana dawka początkowa to jedna tabletka 25 mg raz na dobę, zwiększana po około 4 tygodniach do 50 mg raz na dobę (jedna tabletka 50 mg lub dwie tabletki 25 mg).

Należy oznaczyć stężenie potasu we krwi przed rozpoczęciem stosowania leku Eleveon, w ciągu pierwszego tygodnia leczenia i po miesiącu od rozpoczęcia leczenia lub po zmianie dawki. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od stężenia potasu we krwi.

U pacjentów z łagodną chorobą nerek oraz pacjentów z łagodną lub umiarkowaną chorobą wątroby nie ma konieczności dostosowania dawki początkowej. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek może być konieczne częstsze oznaczanie stężenia potasu we krwi (patrz również punkt ponizszej ulotki „Kiedy nie przyjmować leku Eleveon”).

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku: nie ma konieczności zmiany dawki początkowej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie zaleca się stosowania leku Eleveon.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Eleveon, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Najbardziej prawdopodobnymi objawami, które mogą wystąpić po przyjęciu zbyt dużej dawki leku są: niskie ciśnienie tętnicze krwi (objawiające się pouczuciem pustki w głowie, zawrotami głowy, niewyraźnym widzeniem, osłabieniem, nagłą utratą świadomości) lub hiperkaliemia, czyli duże stężenie potasu we krwi (objawiające się kurczami mięśni, biegunką, nudnościami, zawrotami lub bólem głowy).

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Eleveon można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania leku Eleveon u kobiety w okresie ciąży.

Nie wiadomo, czy eplerenon przenika do mleka ludzkiego. Należy wraz z lekarzem podjąć decyzję o tym, czy przerwać karmienia piersią, czy też przerwać stosowanie leku.

Ulotka Eleveon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Eleveon (forum)

Stosujesz Eleveon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Eleveon. Podziel się doświadczeniami na forum.