Polcylin

Podmiot odpowiedzialnyTarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.
Kod ATCJ01CE02
ProceduraMRP
SubstancjaFenoksymetylopenicylina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Polcylin?

Lek Polcylin zawiera substancję czynną fenoksymetylopenicylinę (należącą do grupy antybiotyków zwanych penicylinami). Ten rodzaj leku uniemożliwia bakteriom budowanie prawidłowej ściany komórkowej. Bez funkcjonującej ściany komórkowej bakteria szybko ginie.
Lek Polcylin jest stosowany w leczeniu zapalenia gardła i migdałków, zapalenia zatok, zakażeń ucha, zapalenia płuc, bakteryjnych zakażeń skóry i tkanek miękkich, boreliozy i ropni zębowych u dzieci.

Jaki jest skład Polcylin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest fenoksymetylopenicylina potasowa. Po rozpuszczeniu 1 ml leku:
 50 mg/mL roztwór doustny zawiera 50 mg fenoksymetylopenicyliny potasowej
 100 mg/mL zawiesina doustna zawiera 100 mg fenoksymetylopenicyliny potasowej
 250 mg/mL roztwór doustny zawiera 250 mg fenoksymetylopenicyliny potasowej

– Pozostałe składniki to:
 Polcylin, 50 mg/mL, granulat do sporządzania roztworu doustnego: aspartam E951, aromat (pomarańczowy, karmelowy), sodu benzoesan E211, sodu cytrynian E331, sacharoza, powidon, glikol propylenowy E1520
 Polcylin, 100 mg/mL, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej: aspartam E951, aromat (cytrynowy, kakaowy), sodu benzoesan E211, sodu cytrynian E331, sacharoza, tytanu dwutlenek E171, powidon, glikol propylenowy E1520
 Polcylin, 250 mg/mL, granulat do sporządzania roztworu doustnego: aspartam E951, aromat (grejpfrutowy, morelowy), sodu benzoesan E211, sodu cytrynian E331, sacharoza, powidon.

Dawkowanie preparatu Polcylin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkę ustala lekarz. Zależy ona od rodzaju zakażenia występującego u pacjenta, masy ciała i wieku.

Lek Polcylin przed przygotowaniem ma postać granulatu.
Do butelki z granulatem należy dodać odpowiednią ilość przegotowanej wody, ostudzonej do temperatury pokojowej.
Ilość wody, jaką należy dodać do granulatu, jest podana na etykiecie butelki.
Wstrząsnąć do uzyskania jednorodnego roztworu/zawiesiny.
Przed każdym użyciem należy dobrze wstrząsnąć butelką, aby zapewnić dokładne wymieszanie roztworu/zawiesiny.
Odmierzyć dawkę za pomocą miarki dozującej o pojemności 10 mL (50 mg/mL i 100 mg/mL) lub strzykawki dozującej o pojemności 5 mL (250 mg/mL).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku lub jeśli na przykład dziecko przez przypadek zażyło lek, należy skontaktować się z lekarzem w celu oceny ryzyka i uzyskania porady.

Objawami przedawkowania są nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi elektrolitowej, drgania mięśni, napady padaczkowe, utrata przytomności (śpiączka), ciężka niedokrwistość i żółtaczka oraz niewydolność nerek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Polcylin – czy mogę spożywać alkohol?

Pomimo tego, że przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjenta może być lepsze, jeśli lek podawany jest jednocześnie z posiłkiem, to lek Polcylin zaleca się przyjmować na czczo, tzn. co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Działa wtedy najlepiej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Polcylin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie są znane żadne zagrożenia związane ze stosowaniem leku Polcylin w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Fenoksymetylopenicylina potasowa przenika do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby wpływała na niemowlęta karmione piersią.

Ulotka Polcylin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Polcylin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Polcylin - 250 mg/ml, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Phenoxymetylopenicillinum potassium)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Polcylin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Polcylin - 250 mg/ml, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Phenoxymetylopenicillinum potassium)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Polcylin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Polcylin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Polcylin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz