Polcylin

Polcylin to lek zawierający substancję czynną fenoksymetylopenicylinę, która należy do grupy antybiotyków zwanych penicylinami. Ten rodzaj leku uniemożliwia bakteriom budowanie prawidłowej ściany komórkowej, co prowadzi do ich szybkiego obumierania. Polcylin jest stosowany w leczeniu różnych infekcji, takich jak zapalenie gardła i migdałków, zapalenie zatok, zakażenia ucha, zapalenie płuc, bakteryjne zakażenia skóry i tkanek miękkich, borelioza i ropnie zębowe u dzieci. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Polcylin zawiera substancję czynną fenoksymetylopenicylinę (należącą do grupy antybiotyków zwanych penicylinami). Ten rodzaj leku uniemożliwia bakteriom budowanie prawidłowej ściany komórkowej. Bez funkcjonującej ściany komórkowej bakteria szybko ginie.
Lek Polcylin jest stosowany w leczeniu zapalenia gardła i migdałków, zapalenia zatok, zakażeń ucha, zapalenia płuc, bakteryjnych zakażeń skóry i tkanek miękkich, boreliozy i ropni zębowych u dzieci.

Skład

– Substancją czynną leku jest fenoksymetylopenicylina potasowa. Po rozpuszczeniu 1 ml leku:
 50 mg/mL roztwór doustny zawiera 50 mg fenoksymetylopenicyliny potasowej
 100 mg/mL zawiesina doustna zawiera 100 mg fenoksymetylopenicyliny potasowej
 250 mg/mL roztwór doustny zawiera 250 mg fenoksymetylopenicyliny potasowej

– Pozostałe składniki to:
 Polcylin, 50 mg/mL, granulat do sporządzania roztworu doustnego: aspartam E951, aromat (pomarańczowy, karmelowy), sodu benzoesan E211, sodu cytrynian E331, sacharoza, powidon, glikol propylenowy E1520
 Polcylin, 100 mg/mL, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej: aspartam E951, aromat (cytrynowy, kakaowy), sodu benzoesan E211, sodu cytrynian E331, sacharoza, tytanu dwutlenek E171, powidon, glikol propylenowy E1520
 Polcylin, 250 mg/mL, granulat do sporządzania roztworu doustnego: aspartam E951, aromat (grejpfrutowy, morelowy), sodu benzoesan E211, sodu cytrynian E331, sacharoza, powidon.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkę ustala lekarz. Zależy ona od rodzaju zakażenia występującego u pacjenta, masy ciała i wieku.

Lek Polcylin przed przygotowaniem ma postać granulatu.
Do butelki z granulatem należy dodać odpowiednią ilość przegotowanej wody, ostudzonej do temperatury pokojowej.
Ilość wody, jaką należy dodać do granulatu, jest podana na etykiecie butelki.
Wstrząsnąć do uzyskania jednorodnego roztworu/zawiesiny.
Przed każdym użyciem należy dobrze wstrząsnąć butelką, aby zapewnić dokładne wymieszanie roztworu/zawiesiny.
Odmierzyć dawkę za pomocą miarki dozującej o pojemności 10 mL (50 mg/mL i 100 mg/mL) lub strzykawki dozującej o pojemności 5 mL (250 mg/mL).

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku lub jeśli na przykład dziecko przez przypadek zażyło lek, należy skontaktować się z lekarzem w celu oceny ryzyka i uzyskania porady.

Objawami przedawkowania są nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi elektrolitowej, drgania mięśni, napady padaczkowe, utrata przytomności (śpiączka), ciężka niedokrwistość i żółtaczka oraz niewydolność nerek.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pomimo tego, że przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjenta może być lepsze, jeśli lek podawany jest jednocześnie z posiłkiem, to lek Polcylin zaleca się przyjmować na czczo, tzn. co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Działa wtedy najlepiej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie są znane żadne zagrożenia związane ze stosowaniem leku Polcylin w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Fenoksymetylopenicylina potasowa przenika do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby wpływała na niemowlęta karmione piersią.

Ulotka Polcylin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Polcylin (forum)

Stosujesz Polcylin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Polcylin. Podziel się doświadczeniami na forum.