Lormed

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy oksykamów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn. Po podaniu doustnym meloksykam dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność 89%) niezależnie od przyjmowanych pokarmów. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 5-6 h; podczas podawania dawek wielokrotnych stan stacjonarny jest osiągany po 3-5 dniach.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Meloksykam jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które są stosowane w leczeniu bólu i zmniejszenia stanów zapalnych mięśni i stawów.

Stosowanie leku Lormed 7,5 oraz Lormed 15 zostało zarejestrowane w następujących wskazaniach:
• krótkotrwałe leczenie objawów zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów (choroba stawów w której brak jest chrząstki stawowej).
• długotrwałe leczenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.
• długotrwałe leczenie objawów podobnego stanu, tzw. zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (zapalenie stawów kręgosłupa).

Skład

Substancją czynną jest meloksykam. Każda tabletka leku Lormed 7,5 zawiera 7,5 mg meloksykamu.
Każda tabletka leku Lormed 15 zawiera 15 mg meloksykamu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, sodu cytrynian, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lormed 7,5 lub Lormed 15 należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecana dawka leku w leczeniu objawów zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów wynosi 7,5 mg/dobę (jedna tabletka 7,5 mg lub pół tabletki 15 mg). W przypadku, gdy działanie leku jest zbyt słabe, lekarz może zwiększyć dawkę leku do 15 mg/dobę (dwie tabletki 7,5 mg lub jedna tabletka 15 mg).

Zalecana dawka leku w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa wynosi 15 mg/dobę (dwie tabletki 7,5 mg lub jedna tabletka 15 mg).
W zależności wyniku leczenia dawkę można zmniejszyć do 7,5 mg/dobę (jedna tabletka 7,5 mg lub pół tabletki 15 mg).

Nigdy nie należy przekraczać dawki 15 mg na dobę.

U pacjentów dializowanych z ciężką niewydolnością nerek nie należy przekraczać dawki 7,5 mg/dobę.
Nie ma potrzeby zmiany dawki leku u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności nerek (tj. u pacjentów z klirensem kreatyniny większym, niż 25 ml/min).

U pacjentów w podeszłym wieku lekarz może zalecić mniejszą dawkę leku. Zalecana dawka leku w długotrwałym leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u pacjentów w podeszłym wieku wynosi 7,5 mg na dobę. Pacjenci ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych powinni rozpocząć leczenie od dawki 7,5 mg na dobę.

Nie należy stosować leku Lormed 7,5 lub Lormed 15 u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Nie ma potrzeby zmiany dawki leku u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności wątroby.

Lek należy stosować doustnie, w jednorazowej dawce, popijając tabletki wodą, podczas posiłku.

Meloksykam nie jest odpowiedni do leczenia ostrych ataków bólu.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy udać się do szpitala lub skontaktować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania obejmują uczucie zmęczenia i senność, nudności, wymioty, ból żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego, zwiększone ciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, problemy z wątrobą, trudności z oddychaniem, śpiączkę, drgawki, problemy z sercem i ciężkie reakcje alergiczne.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki leku Lormed należy połykać w całości, popijając je wodą, podczas posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem meloksykamu podczas pierwszych dwóch trymestrów ciąży należy poradzić się lekarza. Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań u matki i dziecka, nie należy stosować meloksykamu podczas ostatniego trymestru ciąży.

Ulotka Lormed

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Lormed (forum)

Stosujesz Lormed? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lormed. Podziel się doświadczeniami na forum.