Moxifloxacin Polpharma

Moxifloxacin Polpharma to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalnego zapalenia płuc (z wyjątkiem ciężkich przypadków), ostrego bakteryjnego zapalenia zatok oraz zapalenia narządów miednicy mniejszej o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu. Lek ten należy do grupy fluorochinolonów i działa poprzez hamowanie enzymów bakteryjnych niezbędnych do replikacji i naprawy DNA bakterii. Moxifloxacin Polpharma jest dostępny w postaci tabletek powlekanych do podawania doustnego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Krople do oczu Moxifloxacin Polpharma są stosowane do leczenia bakteryjnych zakażeń oka (zapalenia spojówek).

Skład

Substancją czynną leku jest moksyfloksacyna. Każdy ml roztworu zawiera 5,45 mg moksyfloksacyny chlorowodorku, co odpowiada 5 mg moksyfloksacyny.
Każda kropla zawiera 0,2 mg moksyfloksacyny.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas borowy, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda wysokooczyszczona.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka to:
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku oraz dzieci: 1 kropla do chorego oka lub oczu, 3 razy na dobę (rano, po południu i na noc).

Moxifloxacin Polpharma może być stosowany u dzieci, u pacjentów powyżej 65 lat oraz u pacjentów z chorobami nerek i wątroby. Stosowanie tego leku nie jest zalecane u noworodków, ponieważ dostępne są tylko bardzo ograniczone dane na temat jego stosowania u tych pacjentów.

Ten lek należy stosować do obu oczu tylko wtedy, gdy takie zalecenie zostało wydane przez lekarza. Moxifloxacin Polpharma przeznaczony jest wyłącznie do zakraplania do oczu.

Zakażenie ustępuje zazwyczaj w ciągu 5 dni. Jeżeli pacjent nie zaobserwuje poprawy, powinien skontaktować się z lekarzem. Stosowanie kropli powinno być kontynuowane przez dalsze 2-3 dni, lub tak długo, jak zaleci to lekarz.

Instrukcja stosowania:
– Przygotować butelkę z lekiem Moxifloxacin Polpharma i lustro.
– Umyć ręce.
– Odkręcić zakrętkę.
– Jeśli po zdjęciu zakrętki kołnierz zabezpieczający jest poluzowany, należy go usunąć przed zastosowaniem leku.
– Odwróconą butelkę trzymać między kciukiem i palcem środkowym.
– Odchylić głowę do tyłu. Czystym palcem odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”; do niej powinna trafić kropla.
– Przybliżyć końcówkę butelki do oka. Dla ułatwienia można posłużyć się lustrem.
– Nie dotykać kroplomierzem oka ani powieki, okolic oka lub innych powierzchni. Może to doprowadzić do zakażenia kropli.
– Lekko nacisnąć butelkę kciukiem i palcem wskazującym, aby we właściwym momencie spowodować wypłynięcie pojedynczej kropli leku.
– Po zakropleniu leku Moxifloxacin Polpharma ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa przez 2-3 minuty. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu, co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci.
– W przypadku stosowania kropli do obu oczu, należy umyć ręce przed powtórzeniem postępowania opisanego powyżej w stosunku do drugiego oka. Pomoże to zapobiec przenoszeniu zakażenia z jednego oka na drugie.
– Bezpośrednio po użyciu leku zakręcić butelkę.

Jeżeli kropla nie trafi do oka należy powtórzyć próbę zakroplenia.

Przedawkowanie

Należy przemyć oczy ciepłą wodą. Nie zakraplać więcej leku, aż do normalnej pory podania następnej dawki.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem każdego leku.


Prowadzenie pojazdów

Przez krótki czas po zakropleniu leku Moxifloxacin Polpharma widzenie może być niewyraźne. Dopóki nie powróci ostrość widzenia nie wolno prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Ulotka Moxifloxacin Polpharma

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Moxifloxacin Polpharma (forum)

Stosujesz Moxifloxacin Polpharma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Moxifloxacin Polpharma. Podziel się doświadczeniami na forum.