Aspicont

Aspicont to lek dostępny bez recepty, który zawiera kwas acetylosalicylowy. Jest to substancja zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Lek ten jest stosowany w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Aspicont dostępny jest w postaci tabletek dojelitowych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek ASPICONT zawiera kwas acetylosalicylowy, który stosowany w małych dawkach należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi to niewielkie komórki krwi, które są przyczyną powstawania zakrzepu krwi i które biorą udział w procesie zakrzepicy. Kiedy w tętnicy tworzy się zakrzep krwi, następuje zatrzymanie przepływu krwi i odcięcie dostępu tlenu. Jeśli taka sytuacja wystąpi w sercu, może to spowodować zawał serca lub dławicę piersiową, a w mózgu może wywołać udar.

Wskazania do stosowania:
Profilaktyka chorób układu krążenia, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych:
– po przebytym zawale serca;
– niestabilnej i stabilnej chorobie niedokrwiennej serca;
– zapobieganie tworzenia się zakrzepów krwi po zabiegach chirurgicznych serca w celu rozszerzenia lub odblokowania naczyń krwionośnych;
– po przebytym udarze mózgu.

Ten lek nie jest zalecany do stosowania w sytuacjach wymagających nagłej pomocy. Może być stosowany jedynie profilaktycznie.

Decyzję o rozpoczęciu leczenia i stosowanej dawce leku ASPICONT powinien podjąć lekarz.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Jedna tabletka dojelitowa zawiera 150 mg kwasu acetylosalicylowego

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) typ A, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, sodu wodorowęglan, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian.

Dawkowanie

Zalecana dawka: 1 tabletka (150 mg) na dobę.

W zapobieganiu udarom mózgu zalecana dawka to 1 – 2 tabletki (150-300 mg) na dobę.

Tabletki dojelitowe należy przyjmować w trakcie lub po posiłku – połykać w całości, popijając wystarczającą ilością wody (pół szklanki).

Tabletka dojelitowa leku ASPICONT ma otoczkę i nie rozpada się w żołądku, przez co zmniejsza się drażniące działanie kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku ASPICONT nie podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 16 lat, chyba że jest to zalecone przez lekarza.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Lek ASPICONT należy stosować z ostrożnością u pacjentów w podeszłym wieku, którzy są bardziej skłonni do występowania działań niepożądanych. Jeśli nie występuje ciężka niewydolność nerek lub wątroby, zalecana jest dawka zwykle stosowana u pacjentów dorosłych.

Przedawkowanie

Przedawkowanie u osób w podeszłym wieku i u małych dzieci (przyjmowanie dawek większych niż alecane lub zatrucia przypadkowe) wymagają szczególnej uwagi, gdyż mogą one mieć cięższy przebieg.
Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić: nudności, wymioty, przyspieszenie oddechu, szumy uszne. Obserwowano również inne objawy, takie jak: utrata słuchu, bóle głowy, pobudzenie ruchowe, senność i śpiączkę, drgawki, gorączkę, pocenie się. W ciężkich zatruciach występują zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej (kwasica metaboliczna i odwodnienie).

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, a w przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala. Leczenie zatrucia polega na wykonaniu płukania żołądka, podaniu węgla aktywnego, zastosowaniu diurezy alkalicznej. W ciężkich zatruciach może być konieczna forsowana diureza alkaliczna lub hemodializa.

Jedzenie i picie (alkohol)

Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego wywołane przez kwas acetylosalicylowy dlatego podczas leczenia lekiem ASPICONT nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Lek ASPICONT można stosować w pierwszych 6 miesiącach ciąży jedynie po konsultacji z lekarzem. Stosowanie leku w ostatnich trzech miesiącach ciąży jest przeciwwskazane w dawkach powyżej 100 mg na dobę, ponieważ może spowodować komplikacje u matki oraz dziecka.

Krótkotrwałe stosowanie leku przez kobietę karmiącą piersią nie stanowi dużego zagrożenia dla karmionego piersią dziecka. Nie zaleca się natomiast karmienia piersią podczas długotrwałego stosowania leku ASPICONT.


Prowadzenie pojazdów

Lek ASPICONT nie wywiera wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Aspicont

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Aspicont (forum)

Stosujesz Aspicont? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Aspicont. Podziel się doświadczeniami na forum.