Olimel N9E

Olimel N9E to preparat do żywienia pozajelitowego zawierający aminokwasy, węglowodany, elektrolity i kwasy tłuszczowe. Jest wskazany do żywienia pozajelitowego osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 2 lat, w przypadkach, gdy doustne lub jelitowe odżywianie jest niemożliwe, niewystarczające lub przeciwwskazane. Leku nie należy podawać do żyły obwodowej. Zbyt szybkie podawanie roztworów do całkowitego żywienia pozajelitowego może skutkować poważnymi lub śmiertelnymi powikłaniami. Jeśli nasilają się jakiekolwiek oznaki lub objawy reakcji alergicznej (takie jak poty, gorączka, dreszcze, ból głowy, wysypka skórna lub duszności), infuzję należy natychmiast przerwać. Przed rozpoczęciem infuzji należy skorygować ciężkie zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, ciężkie stany przeciążenia płynami oraz ciężkie zaburzenia metaboliczne. Pacjenci wymagający żywienia pozajelitowego często są predysponowani do powikłań infekcyjnych z powodu niedożywienia i (lub) stanu choroby zasadniczej. Występowanie powikłań septycznych można zmniejszyć poprzez zwiększenie nacisku na stosowanie technik aseptycznych podczas umieszczania i utrzymywania cewnika oraz w trakcie przygotowywania preparatu do żywienia. Dokładne monitorowanie oznak, objawów oraz wyników badań laboratoryjnych celem wykrycia gorączki/dreszczy, leukocytozy, komplikacji technicznych związanych ze sprzętem do dostępu żylnego oraz hiperglikemii może pomóc we wczesnym rozpoznawaniu zakażenia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Olimel to emulsja do infuzji.

Olimel jest stosowany do dożylnego odżywiania przez rurkę dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 2 lat, gdy odżywianie doustne nie jest odpowiednie.

Olimel może być stosowany jedynie pod kontrolą lekarza.

Skład

Substancjami czynnymi w każdym z worków gotowej emulsji są: 14,2% (co odpowiada 14,2 g/100 ml)
roztwór L-aminokwasów (alanina, arginina, glicyna, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna (w postaci
lizyny octanu), metionina, fenyloalanina, prolina, seryna, treonina, tryptofan, tyrozyna, walina, kwas
asparaginowy, kwas glutaminowy) z elektrolitami (sód, potas, magnez, fosforany, octany, chlorki), 20%
(co odpowiada 20 g/100 ml) emulsja tłuszczowa (oczyszczony olej z oliwek oraz oczyszczony olej
sojowy) i 27,5% (co odpowiada 27,5 g/100 ml) roztwór glukozy (w postaci glukozy jednowodnej) z
wapniem.

Dokładny opis innych składników leku zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Dawkowanie

Olimel należy stosować wyłącznie u dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 2 lat.

Lek ma postać emulsji do infuzji podawanej przez plastikową rurkę do dużej żyły w klatce piersiowej pacjenta.

Przed zastosowaniem Olimel powinien znajdować się w temperaturze pokojowej.

Olimel jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użycia.

Dawkowanie – dorośli
Szybkość podawania, zgodnie z potrzebami i stanem klinicznym pacjenta, zostanie ustalona przez lekarza. Olimel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku należy przekazać lekarzowi.

Lek można stosować tak długo, jak potrzeba, w zależności od stanu klinicznego pacjenta.
Infuzja 1 worka trwa zazwyczaj od 12 do 24 godzin.

Szybkość podawania zazwyczaj jest zwiększana stopniowo podczas pierwszej godziny nie przekraczając 1,8 ml/kg masy ciała pacjenta/godz. Ze względu na aminokwasy, maksymalna dawka dobowa wynosi zwykle 35 ml/kg masy ciała.

Dawkowanie – dzieci w wieku powyżej dwóch lat oraz młodzież
Dawka leku stosowana u dziecka oraz okres jej podawania są ustalane przez lekarza. Zależy to od wieku, masy ciała, wzrostu, stanu klinicznego, dziennej objętości płynów oraz zapotrzebowania na energię i zapotrzebowania na azot. Olimel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Pacjenci pediatryczni (2-11 lat)
Szybkość podawania zazwyczaj jest zwiększana stopniowo podczas pierwszej godziny, nie przekraczając 3,5 ml/kg masy ciała/godz. Ze względu na zawartość fosforanów, maksymalna dawka dobowa wynosi zwykle 13 ml/kg masy ciała.

Pacjenci pediatryczni (12-18 lat)
Szybkość podawania zazwyczaj jest zwiększana stopniowo podczas pierwszej godziny, nie przekraczając 2.1 ml/kg masy ciała/godz. Ze względu na zawartość fosforanów, maksymalna dawka dobowa wynosi zwykle 13 ml/kg masy ciała.

Przedawkowanie

W przypadku podania pacjentowi zbyt dużej dawki leku lub zbyt szybkiej infuzji, zawarte aminokwasy mogą przyczynić się do zwiększenia kwasowości krwi i wystąpienia objawów hiperwolemii (zwiększenie objętości krwi krążącej). Może zwiększyć się stężenie glukozy we krwi i w moczu, może dojść do powstania zespołu hiperosmolarności (nadmiernej lepkości krwi), a zawarte w emulsji tłuszcze mogązwiększyć poziom triglicerydów we krwi. Podanie zbyt dużej objętości preparatu Olimel może wywołaćnudności, wymioty, dreszcze oraz zaburzenia elektrolitowe. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać infuzję.

Niekiedy w ciężkich przypadkach, aby wspomóc nerki pacjenta w wydaleniu nadmiaru leku, lekarz może być zmuszony do poddania go tymczasowej dializie nerek.

Aby zapobiec takim sytuacjom, lekarz regularnie monitoruje stan pacjenta oraz sprawdza parametry krwi.

W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Olimel N9E z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Jeśli to konieczne, można rozważyć podanie leku Olimel w okresie ciąży i karmienia piersią.
Należy zgłosić lekarzowi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży lub jeśli karmi
piersią.

Ulotka Olimel N9E

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Olimel N9E (forum)

Stosujesz Olimel N9E? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Olimel N9E. Podziel się doświadczeniami na forum.