Dystardis

Dystardis to lek na receptę, który zawiera substancję czynną tetrabenazynę. Jest stosowany w leczeniu choroby Huntingtona, stanu neurologicznego charakteryzującego się niekontrolowanymi ruchami, utratą zdolności umysłowych i zmianami emocjonalnymi. Dystardis działa poprzez zmniejszenie ilości pewnej substancji chemicznej w mózgu zwaną dopaminą, co pomaga zmniejszyć objawy choroby Huntingtona.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Dystardis zawiera substancję zwaną tetrabenazyną. Jest on zaliczany do grupy leków stosowanych w zaburzeniach układu nerwowego. Lek Dystardis stosuje się w leczeniu chorób powodujących gwałtowne, nieregularne i niekontrolowane ruchy ciała (hiperkinetyczne zaburzenia motoryczne w pląsawicy Huntingtona).

Ponadto lek Dystardis jest wskazany do stosowania w leczeniu dyskinezy późnej o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego:
– Dyskineza późna to schorzenie, które charakteryzuje występowanie niekontrolowanych ruchów, takich jak skurcze twarzy, grymasy czy osobliwe ruchy języka.
– Niektóre leki stosowane w leczeniu określonych chorób psychicznych (leki przeciwpsychotyczne) mogą powodować dyskinezę późną.
– Lek Dystardis należy przepisywać pacjentowi w ramach leczenia dyskinezy późnej wyłącznie przy objawach nasilonych w stopniu umiarkowanym do ciężkiego, gdy powodują one niepełnosprawność i (lub) są krępujące w towarzystwie.
– Lek Dystardis należy przepisywać pacjentowi wyłącznie w przypadku, gdy objawy utrzymują się pomimo przerwania stosowania, zmiany lub zmniejszenia dawki leku przeciwpsychotycznego.

Skład

Substancją czynną leku jest tetrabenazyna.

Każda tabletka zawiera 25 mg tetrabenazyny.
Inne składniki to: skrobia żelowana, kukurydziana, laktoza jednowodna, talk, żelaza tlenek, żółty (E 172), magnezu stearynian.

Dawkowanie

Dorośli

Pląsawica Huntingtona
Zalecana dawka początkowa wynosi pół tabletki (12,5 mg) jeden do trzech razy na dobę. Dawka może być zwiększana co każde trzy lub cztery dni o pół tabletki, do zaobserwowania optymalnego działania lub do wystąpienia objawów nietolerancji (sedacja, parkinsonizm, depresja).

Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek (200 mg) na dobę. Jeśli po upływie siedmiu dni przyjmowania maksymalnej dawki leku nie nastąpiła poprawa, jest mało prawdopodobne, że lek będzie skuteczny.

Dyskineza późna
Dawka początkowa zalecana u pacjentów z dyskinezą późną wynosi pół tabletki (12,5 mg) na dobę. Dawka może zostać zwiększona w razie koniecznosci, w zależności od odpowiedzi na leczenie. W przypadku stwierdzenia wyraźnej nieskuteczności leku lub nadmiernej uciążliwości jego działań niepożądanych lekarz zadecyduje o przerwaniu stosowania leku Dystardis.

Osoby w podeszłym wieku
Pacjentom w podeszłym wieku podawano dawkę standardową bez widocznych działań niepożądanych. Jednak często występują objawy podobne do objawów choroby Parkinsona.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby o nasileniu łagodnym do umiarkowanego powinni rozpocząć leczenie od dawki pół tabletki (12,5 mg) na dobę. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie zaleca się stosowania leku Dystardis w tej grupie pacjentów.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Dystardis, bądź przyjęcia leku przez osobę, dla której nie był on przepisany, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, farmaceutą bądź najbliższym szpitalem. U pacjentów może wystąpić senność, pocenie się, małe ciśnienie krwi i skrajnie niska temperatura ciała (hipotermia). Lekarz zastosuje leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Picie alkoholu w okresie przyjmowania leku Dystardis może powodować nadmierną senność.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Po uwzględnieniu wszelkich korzyści i ryzyka lekarz zdecyduje, czy pacjentka powinna przyjmować lek Dystardis w okresie ciąży.

Leku Dystardis nie należy przyjmować przez kobiety karmiące piersią.

W badaniach na zwierzętach zaobserwowano opóźnione opóźnione wystąpienia okresu płodności u samic. Nie badano wpływu leku Dystardis na płodność u ludzi. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.

Ulotka Dystardis

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Dystardis (forum)

Stosujesz Dystardis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Dystardis. Podziel się doświadczeniami na forum.