Tetmodis

Tetmodis to lek zawierający substancję czynną tetrabenazynę, który jest stosowany w leczeniu hiperkinetycznych zaburzeń motorycznych towarzyszących chorobie Huntingtona. Działa poprzez zmniejszenie stężenia monoamin, w tym dopaminy, co prowadzi do zmniejszenia nasilenia pląsawicy. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tetmodis jest lekiem należącym do grupy leków stosowanych w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Lek Tetmodis jest stosowany w leczeniu chorób powodujących nagłe, nieregularne, niekontrolowane ruchy (hiperkinetyczne zaburzenia ruchowe w chorobie Huntingtona).

Skład

– Substancja czynna: tetrabenazyna.
– Każda tabletka zawiera 25 mg tetrabenazyny.

Inne składniki to: skrobia żelowana, kukurydziana, laktoza jednowodna, talk, żelaza tlenek, żółty (E172), magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lek Tetmodis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Choroba Huntingtona
Zalecana dawka początkowa wynosi pół tabletki (12,5 mg) raz do trzech razy na dobę. Dawka może zostać zwiększona o pół tabletki co każde trzy lub cztery dni do zaobserwowana optymalnego efektu lub do wystąpienia objawów nietolerancji (ospałość, parkinsonizm, depresja).
Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek (200 mg) na dobę.
W przypadku braku poprawy stanu zdrowia po zastosowaniu maksymalnej dawki przez okres siedmiu dni, jest mało prawdopodobne, że lek będzie skuteczny.

Osoby w podeszłym wieku
Standardowa dawka była podawana pacjentom w podeszłym wieku bez wystąpienia działań niepożądanych. Jednakże występowanie objawów podobnych do choroby Parkinsona jest częste.

Dzieci
Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby
Pacjenci z lekkim lub średnim zaburzeniem czynności wątroby powinni rozpocząć leczenie od dawki pół tabletki na dobę. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek
Lek Tetmodis nie jest zalecany do stosowania u tej grupy pacjentów.
Tabletkę(-i) należy połykać, popijając wodą lub napojem niezawierającym alkoholu.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku Tetmodis, pacjenci mogą odczuwać senność, pocenie się, niedociśnienie i skrajnie niską temperaturę ciała (hipotermię). Lekarz zastosuje leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz oceni, czy spodziewane korzyści z przyjmowania leku Tetmodis przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Lek Tetmodis nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Tetmodis

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tetmodis (forum)

Stosujesz Tetmodis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Tetmodis”

 1. Mój mąż bierze 1×1 od siedmiu miesięcy , ruchy mimowolne zmniejszyły się, ale bardzo nasiliły się stany lękowe.

  Odpowiedz
 2. Mój syn 45 lat chory na Huntington przyjmuje już 10 miesięcy ten lek i zmniejszyły się ruchy mimowolne ale ma większy zanik mowy.Choroba bardzo postępuje.Przyjmuje tetmodis 2×1.

  Odpowiedz
  • Ja biorę od trzech miesięcy, i każdego dnia coraz gorzej. Co z tego że ruchów mniej. Gdy ja pracować nie mogę. Wcześniej możesz się śmiać brałamolej olej CDA konopny. I czułam się super. Jak przeczytalam skutki uboczne to się za głowę złapałam
   Problem ze wszystkimi.Dzwonie do lekarza i pytam, czy mogę odstawić tak ale ruchy pląsawicowe się nasila. Więc i tak odstawie. Przy olejkach masz same plusy wrsca apetyt, lepiej się mowi mija depresja wracaja poznawcze i motoryczne funkcje

   Odpowiedz
 3. Lek tetmodis przyjmuje mój mąż vhochory na Huntington.Obecnie przyjmuje 3×2tab
  Uważam że działanie leku jest zadowalające.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tetmodis. Podziel się doświadczeniami na forum.