Siklos

Siklos to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie hydroksymocznik. Jest to lek przeciwnowotworowy, który działa poprzez spowolnienie tempa wzrostu komórek. Siklos jest stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej (PBS), rzadkiego typu białaczki krwi. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Siklos jest stosowany do zapobiegania bolesnym przełomom, w tym nagłym bólom w klatce piersiowej, wywołanym przez niedokrwistość sierpowatokrwinkową u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa jest wrodzoną chorobą krwi, która wpływa na kształt czerwonych krwinek. Niektóre komórki stają się nieprawidłowe, sztywne i przybierają kształt sierpa, co prowadzi do niedokrwistości.

Ponadto takie komórki w kształcie sierpa zatykają naczynia krwionośne, blokując przepływ krwi. Może to prowadzić do ostrego bolesnego przełomu lub uszkodzeń narządów. W przypadku bardzo bolesnych przełomów większość pacjentów wymaga hospitalizacji. Siklos zmniejsza liczbę bolesnych przełomów oraz konieczność hospitalizacji związanej z chorobą.

Substancja czynna leku (tzn. hydroksymocznik) hamuje wzrost i mnożenie się niektórych komórek, takich jak krwinki; to działanie prowadzi do zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, krwinek białych i krwinek odpowiedzialnych za krzepnięcie w obiegu (działanie mielosupresyjne). Ponadto w niedokrwistości sierpowatokrwinkowej hydroksymocznik pomaga zapobiegać powstawaniu krwinek czerwonych o nieprawidłowym kształcie.

Skład

Substancją czynną leku jest hydroksymocznik.

Jedna powlekana tabletka Siklos 100 mg zawiera 100 mg hydroksymocznika.
Jedna powlekana tabletka Siklos 1000 mg zawiera 1000 mg hydroksymocznika.

Inne składniki leku to: sodu stearylofumaran, sylifikowana celuloza mikrokrystaliczna i kopolimer metakrylanu.

Dawkowanie

Dawkowanie
Siklos należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą .

Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę leku należy stosować każdego dnia, oraz powie, ile to jest całych tabletek, połówek lub ćwiartek tabletki. Przepisaną dawkę leku należy stosować raz na dobę, najlepiej rano przed śniadaniem. W razie potrzeby dawkę można popić szklaną wody lub przyjąć z bardzo małą ilością pokarmu.

Obchodzenie się z lekiem
Siklos to lek, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Wszyscy, a w szczególności kobiety w ciąży, którzy nie stosuje leku, powinni unikać bezpośredniego kontaktu z resztkami leku powstającymi podczas przełamywania tabletki. Przed i po dotknięciu tabletek należy umyć ręce. W przypadku, gdy przepisana dawka leku wymaga przełamania tabletki na pół lub na cztery części, czynność tę należy przeprowadzić z dala od miejsca przechowywania żywności. Proszek z przełamanej tabletki należy zetrzeć wilgotną chusteczką jednorazowego użytku, którą następnie należy wyrzucić. Informacje o przechowywaniu niezużytych przełamanych tabletek znajdują się w punkcie „Jak przechowywać Siklos” w załączonej poniżej ulotce.

Obserwacja w okresie leczenia
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo powinien przyjmować Siklos. W trakcie stosowania leku Siklos będą przeprowadzane regularnie badania krwi oraz badania czynności wątroby i nerek. W zależności od wielkości przyjmowanej dawki, badania te mogą być wykonywane co dwa tygodnie lub co dwa miesiące. Lekarz dostosuje dawkę leku Siklos odpowiednio do wyników tych badań.

Lekarz prowadzący powinien regularnie kontrolować rozwój dzieci.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub w razie zażycia leku przez dziecko należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, gdyż konieczne może być zapewnienie pilnej pomocy lekarskiej.

Najczęstsze objawy przedawkowania leku to:
– zaczerwienienie skóry,
– bolesność (ból przy dotyku) i obrzęki wewnętrznych części dłoni i podeszew stóp prowadzące do złuszczania się skóry rąk i stóp,
– silna pigmentacja (miejscowe przebarwienie) skóry,
– bolesność lub obrzęk w jamie ustnej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Aby zapewnić optymalne wchłanianie leku Siklos, należy przyjmować go rano przed śniadaniem, w razie potrzeby popijając szklanką wody, lub z bardzo małą ilością pokarmu, by zapewnić jak najlepsze wchłanianie.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży. Gdy istnieje podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży, należy skontaktować się z lekarzem.

Pacjentki powinny stosować odpowiednie środki kontroli urodzin w trakcie leczenia hydroksymocznikiem. Zdecydowanie zaleca się stosowanie skutecznych metod antykoncepcji.

W przypadku zajścia w ciążę lub gdy pacjentka planuje zajście w ciążę w trakcie stosowania leku oraz u pacjenta stosującego lek , którego partnerka zajdzie w ciążę lub planuje zajść w ciążę, lekarz omówi możliwe korzyści i ryzyko kontynuowania stosowania leku.

Substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego. W trakcie stosowania leku nie należy karmić piersią.

Ulotka Siklos

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Siklos (forum)

Stosujesz Siklos? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Siklos. Podziel się doświadczeniami na forum.