Konsultacja merytoryczna:

Siklos

Siklos jest stosowany do zapobiegania bolesnym przełomom, w tym nagłym bólom w klatce piersiowej, wywołanym przez niedokrwistość sierpowatokrwinkową u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa jest wrodzoną chorobą krwi, która wpływa na kształt czerwonych krwinek. Niektóre komórki stają się nieprawidłowe, sztywne i przybierają kształt sierpa, co prowadzi do niedokrwistości.

Ponadto takie komórki w kształcie sierpa zatykają naczynia krwionośne, blokując przepływ krwi. Może to prowadzić do ostrego bolesnego przełomu lub uszkodzeń narządów. W przypadku bardzo bolesnych przełomów większość pacjentów wymaga hospitalizacji. Siklos zmniejsza liczbę bolesnych przełomów oraz konieczność hospitalizacji związanej z chorobą.

Substancja czynna leku (tzn. hydroksymocznik) hamuje wzrost i mnożenie się niektórych komórek, takich jak krwinki; to działanie prowadzi do zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, krwinek białych i krwinek odpowiedzialnych za krzepnięcie w obiegu (działanie mielosupresyjne). Ponadto w niedokrwistości sierpowatokrwinkowej hydroksymocznik pomaga zapobiegać powstawaniu krwinek czerwonych o nieprawidłowym kształcie.

Jaki jest skład Siklos, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest hydroksymocznik.

Jedna powlekana tabletka Siklos 100 mg zawiera 100 mg hydroksymocznika.
Jedna powlekana tabletka Siklos 1000 mg zawiera 1000 mg hydroksymocznika.

Inne składniki leku to: sodu stearylofumaran, sylifikowana celuloza mikrokrystaliczna i kopolimer metakrylanu.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Siklos – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Siklos należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą .

Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę leku należy stosować każdego dnia, oraz powie, ile to jest całych tabletek, połówek lub ćwiartek tabletki. Przepisaną dawkę leku należy stosować raz na dobę, najlepiej rano przed śniadaniem. W razie potrzeby dawkę można popić szklaną wody lub przyjąć z bardzo małą ilością pokarmu.

Obchodzenie się z lekiem
Siklos to lek, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Wszyscy, a w szczególności kobiety w ciąży, którzy nie stosuje leku, powinni unikać bezpośredniego kontaktu z resztkami leku powstającymi podczas przełamywania tabletki. Przed i po dotknięciu tabletek należy umyć ręce. W przypadku, gdy przepisana dawka leku wymaga przełamania tabletki na pół lub na cztery części, czynność tę należy przeprowadzić z dala od miejsca przechowywania żywności. Proszek z przełamanej tabletki należy zetrzeć wilgotną chusteczką jednorazowego użytku, którą następnie należy wyrzucić. Informacje o przechowywaniu niezużytych przełamanych tabletek znajdują się w punkcie „Jak przechowywać Siklos” w załączonej poniżej ulotce.

Obserwacja w okresie leczenia
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo powinien przyjmować Siklos. W trakcie stosowania leku Siklos będą przeprowadzane regularnie badania krwi oraz badania czynności wątroby i nerek. W zależności od wielkości przyjmowanej dawki, badania te mogą być wykonywane co dwa tygodnie lub co dwa miesiące. Lekarz dostosuje dawkę leku Siklos odpowiednio do wyników tych badań.

Lekarz prowadzący powinien regularnie kontrolować rozwój dzieci.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub w razie zażycia leku przez dziecko należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, gdyż konieczne może być zapewnienie pilnej pomocy lekarskiej.

Najczęstsze objawy przedawkowania leku to:
– zaczerwienienie skóry,
– bolesność (ból przy dotyku) i obrzęki wewnętrznych części dłoni i podeszew stóp prowadzące do złuszczania się skóry rąk i stóp,
– silna pigmentacja (miejscowe przebarwienie) skóry,
– bolesność lub obrzęk w jamie ustnej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Siklos – czy mogę spożywać alkohol?

Aby zapewnić optymalne wchłanianie leku Siklos, należy przyjmować go rano przed śniadaniem, w razie potrzeby popijając szklanką wody, lub z bardzo małą ilością pokarmu, by zapewnić jak najlepsze wchłanianie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Siklos w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży. Gdy istnieje podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży, należy skontaktować się z lekarzem.

Pacjentki powinny stosować odpowiednie środki kontroli urodzin w trakcie leczenia hydroksymocznikiem. Zdecydowanie zaleca się stosowanie skutecznych metod antykoncepcji.

W przypadku zajścia w ciążę lub gdy pacjentka planuje zajście w ciążę w trakcie stosowania leku oraz u pacjenta stosującego lek , którego partnerka zajdzie w ciążę lub planuje zajść w ciążę, lekarz omówi możliwe korzyści i ryzyko kontynuowania stosowania leku.

Substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego. W trakcie stosowania leku nie należy karmić piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Siklos

Ulotka Siklos – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Siklos 600 mg, 1000 mg tabletki powlekane (Hydroksymocznik)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Siklos m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Siklos 600 mg, 1000 mg tabletki powlekane (Hydroksymocznik)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku

Cena - ile kosztuje Siklos?

Cena Siklos i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Siklos.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Siklos? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz