Radio-Flu

Radio-Flu to produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki. Substancją czynną leku jest fluorek sodu (18F). Jest on używany w badaniach z zastosowaniem techniki pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Użycie produktu leczniczego Radio-Flu jest wskazane podczas procedur obrazowania czynnościowego w badaniu nieprawidłowych zmian aktywności kościotwórczej. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują wykrywanie i lokalizację przerzutów nowotworowych do kości u osób dorosłych, pomoc w diagnostyce bólów pleców niewiadomego pochodzenia, oraz pomoc w wykrywaniu zmian kostnych, zwłaszcza związanych z podejrzewaną przemocą wobec dzieci.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek ten jest produktem radiofarmaceutycznym przeznaczonym wyłącznie do diagnostyki.

Lek Radio-Flu jest stosowany w badaniach metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Pozytonowa tomografia emisyjna jest techniką obrazowania stosowaną w medycynie nuklearnej, w której uzyskuje się obraz procesów czynnościowych w organizmie. Stosowana jest przy tym bardzo mała ilość pierwiastka radioaktywnego w celu wizualizacji specyficznych procesów w organizmie. Ta technika pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia choroby, na którą pacjent choruje lub która jest u niego podejrzewana.

Pierwiastek radioaktywny zawarty w leku Radio-Flu umożliwia wizualizację nieprawidłowych zmian w kościach.

Lek Radio-Flu jest w szczególności stosowany do
• wykrywania i lokalizacji przerzutów (rozsiania komórek nowotworowych) w kościach u dorosłych chorujących na stwierdzony nowotwór złośliwy
• pomocy w diagnostyce bólów pleców niewiadomego pochodzenia
• pomocy w wykrywaniu zmian kości związanych z podejrzewaną przemocą wobec dziecka.

Stosowanie leku Radio-Flu jest powiązane z ekspozycją na małą dawkę radioaktywności. Lekarz prowadzący i lekarz specjalista medycyny nuklearnej uznali, że korzyść kliniczna wynikająca z badania z zastosowaniem produktu radiofarmaceutycznego przewyższa ryzyko związane z promieniowaniem.

Skład

Substancją czynną leku jest: sodu fluorek (1SF).

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Istnieją surowe przepisy dotyczące stosowania, postępowania i usuwania produktów radiofarmaceutycznych. Lek Radio-Flu będzie stosowany tylko w specjalnie kontrolowanych obszarach. Lek ten będzie stosowany i podawany pacjentowi tylko przez osoby wyszkolone i wykwalifikowane do jego bezpiecznego stosowania. Osoby takie zachowają szczególną ostrożność w celu bezpiecznego używania tego leku i będą informować pacjenta o swoich działaniach.

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej, nadzorujący badanie, podejmie decyzję odnośnie ilości leku Radio-Flu do zastosowania w indywidualnym przypadku. Będzie to najmniejsza ilość konieczna do uzyskania pożądanej informacji.
Ilość do podania, zazwyczaj zalecana dla osoby dorosłej wynosi od 2 do 5 MBq (megabekereli, jednostka pomiaru radioaktywności) na kilogram masy ciała.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
W przypadku dzieci i młodzieży ilość do podania będzie dostosowana do masy ciała dziecka.

Podawanie leku Radio-Flu i przeprowadzanie badania
Lek Radio-Flu jest podawany do żyły (dożylnie).

Czas trwania badania
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o szacunkowym czasie trwania badania.

Po podaniu leku Radio-Flu pacjent powinien
– unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez 12 godzin po wstrzyknięciu.
– oddawać często mocz w celu wyeliminowania leku z organizmu.

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta, jeśli konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności po otrzymaniu tego leku. W razie pytań należy zwrócić się do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ pacjent otrzyma lek Radio-Flu pod ścisłą kontrolą lekarza nadzorującego badanie. Jednak w przypadku przedawkowania pacjent otrzyma odpowiednie leczenie. W szczególności lekarz odpowiedzialny za badanie może zalecić pacjentowi picie dużych ilości płynów w celu ułatwienia eliminacji leku Radio-Flu z organizmu.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Radio-Flu należy zwrócić się do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, który nadzoruje badanie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Przed podaniem leku Radio-Flu należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej, jeśli istnieje możliwość, że pacjentka jest w ciąży, nie wystąpiła miesiączka lub jeśli pacjentka karmi piersią. W razie wątpliwości ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował badanie.

Jeśli pacjentka jest w ciąży
Leku Radio-Flu nie wolno stosować w okresie ciąży.

Jeśli pacjentka karmi piersią
Mleko można ściągnąć i przechować przed wstrzyknięciem leku Radio-Flu. Konieczne jest przerwanie karmienia piersią na co najmniej 12 godzin po wstrzyknięciu i konieczne jest wyrzucenie ściągniętego mleka.

Należy zapytać się lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, kiedy można ponownie rozpocząć karmienie piersią.

Ulotka Radio-Flu

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Radio-Flu (forum)

Stosujesz Radio-Flu? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Radio-Flu. Podziel się doświadczeniami na forum.