Salpirin

Salpirin to lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany jest przy bólach o słabym i umiarkowanym nasileniu, takich jak ból zębów, stawów, mięśni, ból głowy; przy bolesnych miesiączkach; przy bólach i stanach zapalnych w chorobach reumatycznych oraz przy gorączce. Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Lek wchłania się wolniej niż w postaci zwykłej tabletki. Salpirin dostępny jest bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Kwas acetylosalicylowy jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działa przeciwgorączkowo poprzez rozszerzenie naczyń obwodowych i zwiększenie przepływu krwi oraz przeciwbólowo i przeciwzapalnie poprzez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn, wpływających na powstawanie odczynu zapalnego.

Postać farmaceutyczna leku – tabletka dojelitowa – zabezpiecza przed drażniącym działaniem kwasu acetylosalicylowego błonę śluzową żołądka.

Lek SALPIRIN wskazany jest do stosowania, jeśli występują:
– bóle o słabym i umiarkowanym nasileniu, jak ból zębów, stawów, mięśni, ból głowy;
– bolesne miesiączki;
– bóle i stany zapalne w chorobach reumatycznych;
– gorączka.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy.
Jedna tabletka dojelitowa zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, talk.
Skład otoczki: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), trietylu cytrynian, powidon, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:

przeciwbólowo i przeciwgorączkowo
doustnie, 1 tabletka (500 mg) co 3-4 godziny
Dobowa dawka maksymalna wynosi 4 g. Jeśli ból utrzymuje się po 10 dniach, a gorączka po 3 dniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza.

w chorobach reumatycznych (przeciwzapalnie)
doustnie, 3,5 do 5,5 g na dobę w dawkach podzielonych, zwykle początkowo 1 lub 2 tabletki 4 razy na dobę, w czasie posiłków i przed snem. Dawkę zwiększa się następnie, aż do osiągnięcia maksymalnej skuteczności. Dawki nie należy zwiększać, jeśli wystąpi szum lub dzwonienie w uszach.

Średnia dawka dobowa wynosi 4,5 g na dobę w dawkach podzielonych.

W ostrej gorączce reumatycznej do 7-8 g na dobę w dawkach podzielonych.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania to: ból i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia ostrości widzenia, pobudzenie oddechu, niepokój, zaburzenia równowagi, senność, podwyższenie temperatury ciała. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy odstawić lek i pić płyny, głównie soki owocowe. Jeżeli objawy nasilą się i (lub) wystąpią zaburzenia rytmu serca, omamy słuchowe (dzwonienie w uszach) lub wzrokowe, utrata słuchu, nadmierne pocenie się, krwawienia z nosa i przewodu pokarmowego, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Picie alkoholu w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym może nasilić działanie drażniące na przewód pokarmowy

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek może być stosowany w 1. i 2. trymestrze ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Leku nie należy stosować w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować wady płodu i komplikacje w czasie porodu.

Kwas acetylosalicylowy przenika do mleka ludzkiego, dlatego należy unikać stosowania leku w czasie karmienia piersią.

Ulotka Salpirin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Salpirin (forum)

Stosujesz Salpirin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Salpirin. Podziel się doświadczeniami na forum.