Melobax

Melobax to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu doraźnym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów, a także reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Melobax zawiera substancję czynną meloksykam. Meloksykam należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które są stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego oraz bólu stawów i mięśni. Melobax jest przeznaczony do stosowania u młodzieży w wieku powyżej 16 lat oraz u dorosłych.

Lek Melobax stosowany jest w:
– krótkotrwałym leczeniu zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów.

Skład

Substancją czynną leku Melobax jest meloksykam.
Każda tabletka zawiera 7,5 mg, 15 mg meloksykamu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, sodu cytrynian, krzemionka koloidalna bezwodna oraz magnezu stearynian.

Dawkowanie

Zalecana dawka:
Zalecana dawka w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, to 7,5 mg/dobę. W razie zbyt małej skuteczności lekarz może zwiększyć dawkę leku do 15 mg/dobę.

Nigdy nie należy przekraczać maksymalnej dawki zalecanej 15 mg na dobę.

Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletki należy przyjmować podczas posiłku, popijając wodą lub innym płynem.

Jeśli którakolwiek sytuacja wymieniona w punkcie „Ostrzeżenia i środki ostrożności” dotyczy pacjenta, lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg (jedna tabletka) raz na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie wolno stosować leku Melobax u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat. W przypadku wrażenia, że działanie leku Melobax jest zbyt silne, lub za słabe, lub jeśli po kilku dniach pacjent nie odczuwa poprawy, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Melobax lub podejrzenia przedawkowania, należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) zwykle obejmują:
– osłabienie (letarg),
– senność,
– mdłości (nudności) oraz wymioty,
– ból w obrębie brzucha (ból w nadbrzuszu).

Objawy te zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania leku Melobax. U pacjenta może wystąpić krwawienie z żołądka lub jelit (krwawienie z przewodu pokarmowego).
Ciężkie zatrucie może prowadzić do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (patrz punkt 4 w załączonej poniżej ulotce):
– zwiększenie ciśnienia krwi (nadciśnienie tętnicze),
– ciężka niewydolność nerek,
– zaburzenia czynności wątroby,
– spłycenie oddechu lub zatrzymanie oddechu (depresja oddechowa),
– utrata przytomności (śpiączka),
– drgawki,
– zatrzymanie krążenia krwi (zapaść sercowo-naczyniowa),
– zatrzymanie pracy serca (zawał serca),
– natychmiastowe reakcje uczuleniowe (nadwrażliwość), w tym:
o omdlenie,
o duszność,
o reakcje skórne.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy przyjmować podczas posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Płodność
Melobax może utrudniać zajście w ciążę. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę.

Ciąża
W przypadku stwierdzenia ciąży w trakcie przyjmowania meloksykamu należy powiadomić o tym lekarza. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży lekarz może przepisać ten lek w razie konieczności. Leku nie należy stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży, ponieważ nawet po jednorazowym podaniu meloksykam może mieć poważny wpływ na dziecko, szczególnie na serce, płuca i nerki.

Karmienie piersią
Leku Melobax nie wolno stosować u kobiet karmiących piersią

Ulotka Melobax


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Melobax (forum)

Stosujesz Melobax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Melobax. Podziel się doświadczeniami na forum.