Ostatnia aktualizacja: 17-10-2024
Podmiot odpowiedzialny | Takeda Pharma A/S |
Kod ATC | L04AA33 |
Procedura | CEN |
Substancja | Wedolizumab |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Entyvio?
Lek Entyvio zawiera substancję czynną o nazwie wedolizumab. Wedolizumab należy do grupy leków biologicznych zwanych przeciwciałami monoklonalnymi (ang. monoclonal antibodies, MAb).
Wedolizumab blokuje białko znajdujące się na powierzchni białych krwinek powodujących stan zapalny we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego-Crohna, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego.
Lek Entyvio stosowany jest w leczeniu u dorosłych pacjentów objawów:
• umiarkowanego lub ciężkiego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
• umiarkowanej lub ciężkiej choroby Leśniowskiego-Crohna.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą zapalną obejmującą jelito grube. Pacjent z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego najpierw leczony jest innymi lekami. Jeżeli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki lub ich nie toleruje, lekarz może zastosować lek Entyvio w celu złagodzenia objawów choroby.
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą zapalną przewodu pokarmowego. Pacjent z chorobą Leśniowskiego-Crohna najpierw leczony jest innymi lekami. Jeżeli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki lub ich nie toleruje, lekarz może zastosować lek Entyvio w celu złagodzenia objawów choroby.
Jaki jest skład Entyvio, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest wedolizumab. Każda fiolka zawiera 300 mg wedolizumabu.
Pozostałe składniki to: L-histydyna, L-histydyny monochlorowodorek, L-argininy chlorowodorek, sacharoza i polisorbat 80.
Dawkowanie preparatu Entyvio – jak stosować ten lek?
• Lek będzie podawany we wlewie przez lekarza lub pielęgniarkę, w postaci wlewu kroplowego do żyły w ramieniu (wlew dożylny) przez około 30 minut.
• W przypadku 2 pierwszych wlewów lekarz lub pielęgniarka będzie obserwować dokładnie pacjenta podczas wlewu i przez około 2 godziny po jego zakończeniu. Przy kolejnych wlewach (po pierwszych dwóch) pacjent będzie obserwowany podczas wlewu i przez około 1 godzinę po jego zakończeniu.
Dawka i częstość stosowania
Schemat leczenia lekiem Entyvio jest taki sam dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, jak i dla choroby Leśniowskiego-Crohna.
Zalecana dawka to 300 mg produktu Entyvio podawana w następujący sposób:
Numer dawki (wlewu)/ Czas podania dawki (wlewu)
Dawka 1 / tydzień 0
Dawka 2 / 2 tygodnie po Dawce 1
Dawka 3 / 6 tygodni po Dawce 1
Kolejne dawki / Co 8 tygodni
W zależności od reakcji pacjenta na leczenie lekiem Entyvio lekarz może zmienić schemat stosowania leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W badaniach klinicznych podawano dawki do 10 mg/kg (około 2,5-krotnie większe od zalecanej dawki). W badaniach klinicznych nie stwierdzono toksyczności wymagającej zmniejszenia dawki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Entyvio – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Entyvio w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Działanie leku Entyvio na kobiety w ciąży jest nieznane. W związku z tym nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży, chyba że lekarz razem z pacjentką ustalą, że korzyści z leczenia dla pacjentki wyraźnie przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla pacjentki i jej dziecka.
Zaleca się, aby kobiety w wieku rozrodczym unikały zajścia w ciążę w okresie stosowania leku Entyvio. Pacjentka powinna stosować odpowiednią metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez co najmniej 4,5 miesiąca po podaniu ostatniej dawki leku.
Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, należy poinformować o tym lekarza. Nie wiadomo, czy lek Entyvio przechodzi do mleka matki, a jeżeli tak, jakie jest jego działanie na dziecko karmione piersią.
Ulotka Entyvio – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Entyvio przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Entyvio dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Entyvio m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Entyvio dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Entyvio w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Entyvio - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Poszukuję informacji na temat kosztów tego leku, ponieważ trudno znaleźć konkretne dane cenowe w internecie. Zastanawiam się, czy jest on refundowany przez NFZ i jaka jest jego cena w aptekach. Byłbym wdzięczny za informacje od osób, które już go stosowały.
Koszt terapii lekiem Entyvio jest rzeczywiście znaczący – pojedyncza dawka 300 mg kosztuje 6500 zł, do czego należy doliczyć 1000 zł za samo podanie. Warto jednak zaznaczyć, że jest to nowoczesna terapia biologiczna, której skuteczność w leczeniu chorób zapalnych jelit została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych. Mimo wysokiej ceny, dla wielu pacjentów jest to szansa na znaczącą poprawę jakości życia.
Po przyjęciu dwóch dawek leku Entyvio nadal zmagam się z uporczywymi objawami choroby – krwawieniami oraz biegunkami. Mój stan zdrowia nie uległ zauważalnej poprawie, co jest dla mnie źródłem niepokoju. Niepożądane objawy utrzymują się na podobnym poziomie jak przed rozpoczęciem terapii. Zastanawiam się, czy to normalne na tym etapie leczenia i kiedy mogę spodziewać się pierwszych pozytywnych efektów.
Po przyjęciu pierwszych trzech dawek leku Entyvio nie zaobserwowałem jeszcze żadnych znaczących zmian w moim stanie zdrowia. Obecnie jest zbyt wcześnie, aby ocenić skuteczność terapii, ponieważ niektóre leki biologiczne potrzebują więcej czasu, aby w pełni zadziałać. Będę kontynuował leczenie zgodnie z zaleceniami i obserwował, jak mój organizm reaguje na kolejne dawki preparatu. Planuję na bieżąco monitorować wszelkie zmiany w samopoczuciu i efekty terapii. Jak tylko zauważę jakiekolwiek istotne różnice w moim stanie zdrowia, podzielę się swoimi dalszymi doświadczeniami ze stosowania tego leku.
Przepraszam, ale jestem zainteresowana efektywnością terapii Entyvio w moim przypadku. Czy mógłbyś podzielić się szczegółowymi informacjami na temat tego, po której dawce leku zaobserwowałeś pierwsze oznaki poprawy? Twoje doświadczenia byłyby bardzo pomocne w zrozumieniu, jakiego przebiegu terapii mogę się spodziewać. Interesuje mnie też, czy poprawa nastąpiła stopniowo, czy może zauważyłeś nagłą zmianę w samopoczuciu po konkretnej dawce leku.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem z terapią Entyvio, którą przyjmuję w czterotygodniowych odstępach ze względu na słabą odpowiedź organizmu na leczenie. Jestem obecnie po czwartej dawce leku. Po drugiej dawce zaobserwowałam pewną poprawę stanu zdrowia, jednak obecnie nastąpiło ponowne zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna.
Moja historia leczenia biologicznego jest dość złożona. Wcześniej przeszłam cztery cykle terapii Humirą, jednak podczas ostatniego cyklu lek nie tylko przestał być skuteczny, ale zaczął wywoływać niekorzystne efekty. To skłoniło moich lekarzy do zmiany terapii na Entyvio. 17 kwietnia czeka mnie piąta dawka leku.
Ta trudna droga leczenia skłania mnie do refleksji nad tym, jak niezwykła potrafi być odporność ludzkiego organizmu na różne metody terapeutyczne. Pomimo stosowania zaawansowanych leków biologicznych, mój organizm wciąż stawia opór skutecznemu leczeniu, co jest zarówno fascynujące z medycznego punktu widzenia, jak i niezwykle frustrujące jako pacjentka.
W moim przypadku terapia lekiem Entyvio przyniosła znaczącą poprawę dopiero po szóstej dawce. Łącznie otrzymałam dziewięć podań w ramach pierwszego programu leczenia. Obecnie kontynuuję terapię w kolejnym cyklu programu lekowego. Choć lek działa stopniowo i wymaga cierpliwości, to efekty są naprawdę warte czekania. Moje życie uległo diametralnej zmianie – znacznie poprawiła się jakość codziennego funkcjonowania, a uporczywe objawy choroby zostały wyraźnie złagodzone. Ten lek, mimo że jego działanie nie jest natychmiastowe, okazał się dla mnie przełomowym rozwiązaniem w walce z chorobą.
Rozważam rozpoczęcie terapii lekiem Entyvio i chciałabym dowiedzieć się więcej na temat jego dostępności finansowej. Czy ktoś mógłby podzielić się informacją o aktualnym koszcie tego leku? Interesuje mnie zarówno cena pojedynczego opakowania, jak i miesięczny koszt terapii. Czy lek jest refundowany, a jeśli tak, to na jakich warunkach?
Chciałabym sprostować informacje dotyczące kosztów leku Entyvio. Rzeczywista cena tego preparatu wynosi 6500 złotych, jednak jest on w pełni refundowany przez NFZ. Uważam, że wprowadzanie w błąd poprzez podawanie dodatkowych, nieprawdziwych kosztów w wysokości 1000 złotych jest nieodpowiedzialne i może niepotrzebnie niepokoić pacjentów kwalifikujących się do tej terapii. Warto mieć świadomość, że osoby potrzebujące tego leku mogą otrzymać go bezpłatnie w ramach refundacji.
W moim przypadku terapia lekiem Entyvio zaczęła przynosić wyraźne efekty po otrzymaniu szóstej dawki. W pierwszym cyklu programu lekowego otrzymałam łącznie dziewięć podań preparatu. Obecnie kontynuuję leczenie w ramach kolejnego programu terapeutycznego. Choć lek charakteryzuje się stopniowym działaniem i wymaga cierpliwości, to rezultaty są naprawdę imponujące. Moje życie zmieniło się diametralnie – ustąpiły uciążliwe objawy choroby, a jakość codziennego funkcjonowania znacząco się poprawiła. Mimo że efekty nie są natychmiastowe, Entyvio okazało się przełomowym rozwiązaniem w moim procesie leczenia, dającym nadzieję na długotrwałą remisję choroby.
Przyjmuję Entyvio od 2018 roku i jestem niezwykle zadowolony z efektów terapii. W moim przypadku lek wykazuje doskonałą skuteczność w kontrolowaniu objawów choroby. Przez cały okres leczenia nie doświadczyłem żadnych znaczących skutków ubocznych, a mój stan zdrowia uległ wyraźnej poprawie. Systematyczne stosowanie leku pozwala mi na normalne funkcjonowanie i znacząco podniosło jakość mojego życia. Jest to preparat, który w moim przypadku spełnił wszystkie oczekiwania terapeutyczne.
Po sześciu tygodniach terapii lekiem Entyvio i przyjęciu dwóch dawek nie zauważam znaczącej poprawy w przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG). Jestem zaniepokojony skutecznością leczenia i zastanawiam się nad możliwymi dalszymi opcjami terapeutycznymi w przypadku, gdyby lek nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Czy w mojej sytuacji istnieje szansa na poprawę przy kontynuacji obecnego leczenia?
W związku z aktualnym ostrym rzutem choroby poszukuję informacji na temat skuteczności leku Entyvio. Z zainteresowaniem przeczytałam wiele pozytywnych opinii o tym preparacie, jednak dostrzegam też, że doświadczenia pacjentów są zróżnicowane. Tomku, bardzo chciałabym dowiedzieć się więcej o Twoich postępach w leczeniu po dwóch miesiącach stosowania. Czy zauważyłeś jakąkolwiek poprawę stanu zdrowia? Twoja odpowiedź będzie dla mnie szczególnie cenna, ponieważ znajduję się obecnie w trudnym momencie choroby i intensywnie poszukuję skutecznych opcji terapeutycznych. Będę wdzięczna za podzielenie się Twoimi aktualnymi doświadczeniami z tym lekiem.
Jestem w trakcie leczenia preparatem Entyvio i niestety po otrzymaniu pięciu dawek leku nie obserwuję żadnej znaczącej poprawy stanu zdrowia. Jest to dla mnie bardzo niepokojące, ponieważ oczekiwałam już pewnych efektów terapeutycznych. Z mojego doświadczenia wynika, że reakcja na lek może być bardzo indywidualna. Warto w takiej sytuacji szczegółowo omówić brak odpowiedzi na leczenie z lekarzem prowadzącym, który może rozważyć modyfikację terapii lub zaproponować alternatywne rozwiązania. Byłabym wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami innych pacjentów odnośnie czasu, po jakim zaobserwowali pierwsze efekty działania Entyvio, gdyż może to pomóc w lepszym zrozumieniu procesu leczenia tym lekiem.
Z zainteresowaniem chciałbym poznać Twoje dotychczasowe doświadczenia z terapią lekiem Entyvio i jej rezultaty, szczególnie że od Twojego ostatniego wpisu z marca 2017 roku minęło już sporo czasu. Jako osoba rozważająca rozpoczęcie leczenia tym preparatem, bardzo doceniłbym możliwość poznania długoterminowych efektów terapii w Twoim przypadku. Jakie zmiany zaobserwowałaś w swoim stanie zdrowia? Czy nastąpiła znacząca poprawa? Zastanawiam się, czy w moim przypadku ten lek mógłby przynieść oczekiwane rezultaty.
Stosuję lek Entyvio od sześciu miesięcy i zauważyłam znaczącą poprawę w funkcjonowaniu jelit. Terapia okazała się skuteczna w leczeniu moich dolegliwości jelitowych, jednak nie jest pozbawiona skutków ubocznych. W moim przypadku pojawiły się problematyczne zmiany skórne, które są na tyle istotne, że obecnie rozważane jest zakończenie tej terapii. To pokazuje, jak ważne jest staranne monitorowanie reakcji organizmu na leczenie biologiczne i dostosowywanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Chciałabym podzielić się swoim pozytywnym doświadczeniem z lekiem Entyvio. Jestem obecnie po szóstej dawce i zauważyłam wyraźną poprawę stanu zdrowia, która rozpoczęła się około czwartego podania leku. To bardzo obiecujące, że organizm zaczął pozytywnie reagować na terapię. Obserwuję systematyczną poprawę samopoczucia, co daje nadzieję na dalsze postępy w leczeniu.