Podmiot odpowiedzialny | Boehringer Ingelheim International GmbH |
Kod ATC | A10BD11 |
Procedura | CEN |
Substancja | Linagliptyna, Metformina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Jentadueto?
Nazwa leku to Jentadueto. Lek zawiera dwie różne substancje czynne: linagliptynę i metforminę.
– Linagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami DPP-4 (inhibitory dipeptydylopeptydazy 4).
– Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.
Sposób działania leku Jentadueto
Obydwie substancje czynne działają wspólnie w celu kontrolowania stężenia cukru we krwi u dorosłych pacjentów z cukrzycą, zwaną cukrzycą typu 2. Lek ten poprawia stężenie insuliny po posiłku i zmniejsza stężenie cukru wytwarzanego przez organizm.
Lek ten stosowany wraz z dietą i ćwiczeniami fizycznymi pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi.
Lek Jentadueto może być stosowany sam lub z niektórymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi, np. pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną.
Co to jest cukrzyca typu 2?
Cukrzyca typu 2 jest nazywana również cukrzycą insulinoniezależną. Cukrzyca typu 2 to choroba, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, a insulina wytwarzana przez organizm nie działa tak, jak powinna. Organizm może również wytwarzać zbyt wiele cukru. Wówczas cukier (glukoza) gromadzi się we krwi. Może to prowadzić do ciężkich problemów medycznych, jak choroby serca, choroby nerek, ślepota i amputacja.
Jaki jest skład Jentadueto, jakie substancje zawiera?
– Substancjami czynnymi leku są linagliptyna i metformina.
Każda tabletka powlekana leku Jentadueto 2,5 mg/850 mg zawiera 2,5 mg linagliptyny i 850 mg metforminy chlorowodorku.
Każda tabletka powlekana leku Jentadueto 2,5 mg/1000 mg zawiera 2,5 mg linagliptyny i 1000 mg metforminy chlorowodorku.
– Pozostałe składniki to:
– Rdzeń tabletki: arginina, kopowidon, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna.
– Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), talk, glikol propylenowy.
Tabletki powlekane leku Jentadueto 2,5 mg/850 mg zawierają ponadto żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek żółty (E172).
Tabletki powlekane leku Jentadueto 2,5 mg/1000 mg zawierają ponadto żelaza tlenek czerwony (E172).
Dawkowanie preparatu Jentadueto – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jaką dawkę przyjmować
Ilość leku Jentadueto, którą pacjent ma przyjmować różni się w zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz od aktualnie przyjmowanych przez pacjenta dawek metforminy i (lub) oddzielnych tabletek linagliptyny i tabletek metforminy. Lekarz dokładnie powie, jaką dawkę tego leku pacjent ma przyjmować.
Jak przyjmować ten lek
– jedna tabletka doustnie dwa razy na dobę w dawce przepisanej przez lekarza.
– z posiłkami w celu zmniejszenia możliwości podrażnienia żołądka.
Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej: 5 mg linagliptyny i 2000 mg metforminy chlorowodorku.
Lek Jentadueto należy przyjmować tak długo jak zaleci lekarz, aby uzyskać długotrwałą kontrolę stężenia cukru we krwi. Lekarz może zalecić stosowanie tego leku razem z innym doustnym lekiem przeciwcukrzycowym lub insuliną. Wszystkie leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uzyskać jak najlepszy wynik leczenia.
Podczas przyjmowania leku Jentadueto należy nadal przestrzegać diety i pamiętać, aby spożycie węglowodanów było równomierne w ciągu dnia. Pacjenci z nadwagą powinni nadal przestrzegać zaleconej diety niskoenergetycznej. Jest mało prawdopodobne, aby stosowanie wyłącznie tego leku doprowadziło do nieprawidłowo małego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii). W przypadku jednoczesnego przyjmowania leku Jentadueto z pochodną sulfonylomocznika lub z insuliną, może dojść do nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi. Lekarz może wówczas zalecić zmniejszenie dawki pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny.
W niektórych przypadkach konieczne może być krótkotrwałe przerwanie stosowania leku.
– Należy zwrócić się do lekarza, jeśli: u pacjenta wystąpi choroba, która może powodować odwodnienie (znaczna utrata płynów ustrojowych), jak silne wymioty, biegunka lub gorączka, lub jeśli pacjent pije dużo mniej płynów niż zazwyczaj.
– planowany jest zabieg chirurgiczny.
– u pacjenta planowane jest wstrzyknięcie barwnika lub środka kontrastującego w ramach badania RTG.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek leku Jentadueto, u pacjenta może wystąpić kwasica mleczanowa. Objawy kwasicy mleczanowej mogą być nieswoiste, np. nudności lub silne wymioty, ból brzucha ze skurczami mięśni, złe samopoczucie ogólne z silnym zmęczeniem oraz zaburzenia oddychania. Dalszymi objawami są spadek temperatury ciała i spowolnienie akcji serca. W razie wystąpienia takich objawów u pacjenta, konieczne może być natychmiastowe leczenie szpitalne, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. Należy natychmiast przerwać przyjmowanie tego leku i od razu skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jentadueto – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas przyjmowania leku Jentadueto należy unikać spożywania alkoholu i przyjmowania produktów leczniczych zawierających alkohol.
Istnieje zwiększone ryzyko kwasicy mleczanowej po nadmiernym spożyciu alkoholu (szczególnie w przypadkach głodzenia, niedożywienia lub choroby wątroby) ze względu na zawartość substancji czynnej – metforminy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Jentadueto w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się przyjmowania leku Jentadueto przez kobiety w ciąży. Nie wiadomo, czy ten lek jest szkodliwy dla nienarodzonego dziecka.
Metformina przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Nie wiadomo, czy linagliptyna przenika do mleka kobiecego. Należy powiedzieć lekarzowi, jeżeli kobieta chce karmić piersią i jednocześnie stosować ten lek.
Ulotka Jentadueto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Jentadueto przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Jentadueto dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Jentadueto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Jentadueto dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Jentadueto w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Jentadueto - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Jentadueto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.