Staloral 300

Podmiot odpowiedzialnyStallergenes
Kod ATCV01AA
ProceduraNAR
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Staloral 300?

Preparat do immunoterapii swoistej. Stosuje się u pacjentów uczulonych na alergeny pochodzenia roślinnego (pyłki roślin) lub roztoczy kurzu domowego, których wykaz zamieszczony jest w załączniku do poniższej ulotki.

Wskazania do stosowania
Schorzenia alergiczne objawiające się nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, atopową astmą oskrzelową.
Celem immunoterapii swoistej jest zapobieganie efektom klinicznym, wynikającym z kontaktu osoby uczulonej ze znanym alergenem .

Jaki jest skład Staloral 300, jakie substancje zawiera?

Substancję czynną stanowią wyciągi alergenowe lub ich mieszanki o stężeniu 10 lub 300 IR/ml (zgodnie z załącznikiem nr.1 poniższej ulotki) w połączeniu z mannitolem. Ilość mannitolu nie przekracza 40 mg/ml.

Skład jakościowy substancji czynnej może być dobierany indywidualnie dla pacjenta w zakresie alergenów wymienionych w załączniku nr.1. poniższej ulotki.

Aktywność odpowiedniego alergenu wyrażona w jednostkach IR*/ml podana jest na etykiecie.

* IR (wskaźnik reaktywności): wyciąg alergenowy posiada aktywność równą 100 IR/ml, jeżeli w teście skórnym punktowym przy użyciu igły do nakłuwania Stallerpoint powoduje powstanie rumienia o średnicy 7mm u 30 uczulonych na dany alergen osób.

Dodatkowo wrażliwość badanych osób jest potwierdzana dodatnią reakcją na fosforan kodeiny 9% lub chlorowodorek histaminy o stężeniu 10 mg/ml w teście skórnym punktowym.

Substancje pomocnicze: sodu chlorek, glicerol, woda oczyszczona

Dawkowanie preparatu Staloral 300 – jak stosować ten lek?

Swoista immunoterapia jest najbardziej skuteczna, gdy jest rozpoczynana w początkowej fazie choroby.

Wielkość dawki nie zależy od wieku, lecz od stopnia indywidualnej reaktywności pacjenta.

Leczenie dzieli się na dwa etapy:
– leczenie podstawowe – ze stopniowym zwiększaniem dawki;
– leczenie podtrzymujące – przy użyciu stałej dawki.

W leczeniu wykorzystywane są roztwory alergenów o różnych stężeniach, dla których opakowania różnią się kolorem wieczka:

Kolor wieczka: niebieski – stężenie 10 IR/ml
Kolor wieczka: fioletowy – stężenie 300 IR/ml

Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Niezwłocznie powiedz o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Staloral 300 – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować rano, przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Staloral 300 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentki muszą poinformować lekarza jeżeli są w ciąży (lub planują zajście w ciążę).

Karmienie piersią
Przed zażyciem leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Staloral 300 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Staloral 300 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Staloral 300 - (10 IR lub 300 IR) nie więcej niż 40 mg, Roztwór do stosowania podjęzykowego (Wyciągi alergenowe pochodzenia roślinnego (pyłki roślin))

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Staloral 300 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Staloral 300 - (10 IR lub 300 IR) nie więcej niż 40 mg, Roztwór do stosowania podjęzykowego (Wyciągi alergenowe pochodzenia roślinnego (pyłki roślin))

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Staloral 300 w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Staloral 300 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Staloral 300? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

5 komentarzy do “Staloral 300”

  1. W bieżącym roku rozpoczęłam immunoterapię alergenową preparatem Staloral 300, skierowaną przeciwko alergii na pyłki brzozy. Po ukończeniu pierwszej, półrocznej serii leczenia, mogę z przekonaniem stwierdzić, że rezultaty są niezwykle satysfakcjonujące. Moje dolegliwości alergiczne uległy znaczącemu zmniejszeniu w porównaniu z poprzednimi sezonami pyłkowymi. Wprawdzie tegoroczna wiosna mogła charakteryzować się niższym stężeniem alergenów, jednak skala poprawy jest tak znacząca, że trudno przypisać ją wyłącznie temu czynnikowi.

    Dla porównania – w latach ubiegłych już od stycznia byłam zmuszona do regularnego przyjmowania sterydów oraz leków przeciwalergicznych, włącznie z doraźnie stosowanymi preparatami przeciwastmatycznymi. Natomiast w tym sezonie moje zapotrzebowanie na leki przeciwalergiczne drastycznie spadło – zużyłam zaledwie kilka tabletek przez cały okres pylenia.

    Terapia Staloralem 300 wymaga systematyczności i cierpliwości – konieczne jest codzienne, regularne aplikowanie dawek przez długi okres, a także pamiętanie o zabieraniu leku w podróż. Jednak te niewielkie niedogodności są niczym w porównaniu z osiągniętymi efektami. Rezultaty są nie tylko zauważalne, ale wręcz spektakularne! Z pełnym przekonaniem mogę polecić ten rodzaj immunoterapii osobom zmagającym się z alergią na pyłki brzozy.

    Odpowiedz
    • Chciałbym dowiedzieć się więcej szczegółów odnośnie czasu działania leku Staloral 300. Z informacji przekazanych przez lekarza wynika, że jedno opakowanie powinno wystarczyć na dwumiesięczną kurację, jednak chciałbym to potwierdzić. Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami odnośnie rzeczywistego czasu wystarczalności jednego opakowania tego preparatu? Zastanawiam się również, czy dawkowanie może wpływać na okres stosowania leku z jednego opakowania?

      Odpowiedz
      • Z mojego doświadczenia i zgodnie z zaleceniami lekarza, jedno opakowanie preparatu wystarcza na około dwa miesiące terapii przy standardowym dawkowaniu. To ważna informacja dla pacjentów planujących długoterminową immunoterapię, ponieważ pozwala odpowiednio zaplanować zarówno koszty, jak i wizyty kontrolne. Należy pamiętać, że rzeczywisty czas stosowania jednego opakowania może nieznacznie się różnić w zależności od indywidualnego schematu dawkowania ustalonego przez lekarza prowadzącego. Staloral 300 jest stosowany w terapii długoterminowej, więc warto mieć świadomość, ile opakowań będzie potrzebnych w trakcie całego procesu leczenia.

        Odpowiedz
    • Interesuje mnie kwestia skutków ubocznych podczas odczulania preparatem Staloral 300. W przypadku mojego syna, który jest w trakcie immunoterapii, zauważyłam, że podczas stosowania leku pojawia się dyskomfort w postaci pieczenia pod językiem. Obecnie przyjmuje Clatre jako lek wspomagający podczas odczulania. Zastanawiam się, czy inne osoby również doświadczają podobnych reakcji i jak sobie z nimi radzą. Czy stosowanie dodatkowych leków przeciwalergicznych jest powszechną praktyką podczas terapii Staloralem?

      Odpowiedz
      • Z mojego doświadczenia z pierwszym etapem leczenia związane były charakterystyczne reakcje w postaci swędzenia uszu i języka. Mój lekarz alergolog wyjaśnił, że stosowanie leków przeciwalergicznych o łagodnym działaniu jest jak najbardziej uzasadnione, szczególnie w początkowej fazie terapii. Jest to standardowe postępowanie, które pomaga złagodzić pierwsze reakcje organizmu na lek. Te objawy są typowe dla okresu adaptacyjnego i można je skutecznie kontrolować odpowiednimi preparatami przeciwalergicznymi.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz