Podmiot odpowiedzialny | Septodont |
Kod ATC | N01BB58 |
Procedura | MRP |
Substancja | Adrenalina, Artykaina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Septanest z adrenaliną 1:100 000?
Lek miejscowo znieczulający, stosowany w stomatologii.
Septanest z adrenaliną 1:100 000 zawiera artykainę, która należy do grupy amidowych środków znieczulających. Artykaina czasowo blokuje przewodnictwo impulsów nerwowych. Adrenalina dodana do roztworu wydłuża czas trwania znieczulenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji ogólnoustrojowych.
Septanest z adrenaliną 1:100 000 stosuje się do znieczuleń w stomatologii, w skomplikowanych zabiegach operacyjnych.
Jaki jest skład Septanest z adrenaliną 1:100 000, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: artykainy chlorowodorek i adrenalina w postaci winianu.
Pozostałe substancje pomocnicze: sodu chlorek, disodu edetynian, sodu pirosiarczyn (E 223),
sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Septanest z adrenaliną 1:100 000 – jak stosować ten lek?
Tylko lekarze dentyści są upoważnieni do wstrzyknięcia leku Septanest z adrenaliną 1:100 000, ponieważ zostali oni przeszkoleni w zakresie technik wykonywania znieczulenia miejscowego i możliwych powikłań.
Zazwyczaj jeden wkład wystarcza do wykonania rutynowych zabiegów.
Jednakże lekarz dentysta może zadecydować o podaniu mniejszej lub większej ilości leku znieczulającego. Dostosuje on dawkowanie do wieku, masy ciała, stanu zdrowia pacjenta, a także do rodzaju zabiegu, jaki ma być wykonany.
Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli ma odczucie, że działanie leku Septanest z adrenaliną 1:100 000 jest zbyt silne lub za słabe.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania przez lekarza za dużej dawki leku Septanest z adrenaliną 1:100 000 mogą wystąpić objawy przedawkowania.
– W przypadku niewielkiego przedawkowania (przedawkowanie względne) mogą wystąpić objawy ze strony układu nerwowego, w szczególności napady padaczkowe.
– W przypadku znacznego przedawkowania (przedawkowanie bezwzględne) wystąpić mogą objawy ze strony serca i układu nerwowego: niewyraźne widzenie, uczucie zatrucia, kłucie i mrowienie, zaburzenia słuchu, niepokój, ucisk w klatce piersiowej i w okolicy czołowej głowy, trudności w mówieniu, drżenia mięśni.
Jeśli objawy ze strony układu nerwowego nie ustąpią, następuje utrata świadomości, uogólnione napady padaczkowe i zatrzymanie oddechu. Kwasica (nadmierna ilość kwasu we krwi) zaostrza objawy zatrucia.
W przypadku szybkiego podania donaczyniowego dużej dawki, wysokie stężenie substancji w krwi prowadzi do zaburzeń pracy serca, mogących doprowadzić do ciężkich zaburzeń pracy serca z możliwym zatrzymaniem pracy serca.
Sposób postepowania przy przedawkowaniu:
Ułożyć pacjenta na wznak.
Zastosować sztuczne oddychanie.
Wstrzyknąć szybko działający barbituran lub benzodiazepinę.
Podać tlen.
Zastosować oddech wspomagany.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Septanest z adrenaliną 1:100 000 – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy jeść przed odzyskaniem czucia, ponieważ istnieje ryzyko ugryzienia się (wargi, jama ustna, język).
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Septanest z adrenaliną 1:100 000 w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub, gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.
Ciąża:
Stosowanie u kobiet w ciąży powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością.
Karmienie piersią:
Brak jest informacji na temat przenikania leku do mleka matki, lecz ryzyko wpływu na dziecko jest mało prawdopodobne przy zastosowaniu dawek leczniczych.
Ulotka Septanest z adrenaliną 1:100 000 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Septanest z adrenaliną 1:100 000 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Septanest z adrenaliną 1:100 000 - (40 mg + 0,01 mg)/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Articaini hydrochloridum + Adrenalinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Septanest z adrenaliną 1:100 000 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Septanest z adrenaliną 1:100 000 - (40 mg + 0,01 mg)/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Articaini hydrochloridum + Adrenalinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Septanest z adrenaliną 1:100 000 w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Septanest z adrenaliną 1:100 000 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Septanest z adrenaliną 1:100 000? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.