Artykaina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Artykaina – zwana również kartykainą; to lek stosowany w stomatologii w celu znieczulenia miejscowego (nasiękowego lub przewodowego). Mechanizm działania artykainy polega na stabilizacji błony aksonalnej, co hamuje potencjał czynnościowy, a w konsekwencji blokuje przewodzenie impulsu nerwowego. Wskazaniem do stosowania leku są zabiegi ekstrakcji zębów (pojedyncze, mnogie, zatrzymanych), leczenie ubytków i ekstyrpacji przyżyciowej, paradontologia, protetyka oraz jako znieczulenie części zabiegów chirurgii szczękowo-twarzowej.
Artykaina dostępna jest w postaci roztworu do wstrzykiwań. Występuje w połączeniu z adrenaliną (epinefryną). Lek podaje się w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Zwykle stosuje się najmniejszą dawkę leku, która skutecznie znieczula.
Możliwe działania niepożądane: niedociśnienie, bradykardia, ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, niepokój, lęk, nerwowość, słowotok, zwiększenie częstości oddechu, metaliczny posmak, świszczący oddech, obrzęk twarzy, wysypka, rumień, świąd.