Podtlenek azotu N2O

Grupa produktów leczniczych

Podtlenek azotu N2O jest gazem o działaniu przeciwbólowym i anestetycznym. Nie ulega metabolizmowi w ustroju, wydalany jest w stanie niezmienionym w wydychanym powietrzu – do stosowania wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.

Skład

Butla zawiera podtlenek azotu N2O – (M.cz. 44,01) w stanie ciekłym.

N2O – niepalny, bezbarwny gaz bez zapachu i smaku, podtrzymujący palenie.

1 litr podtlenku azotu pod ciśnieniem 760 mm Hg i w temp. 0°C waży 1,977 g.

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Podtlenek azotu N2O?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Wyłącznie wg wskazań lekarza. Podtlenek azotu podaje się w mieszaninie z tlenem i ewentualnie z innymi wziewnymi lub dożylnymi środkami znieczulającymi, za pomocą specjalnych, wykalibrowanych aparatów inhalacyjnych lub urządzeń do narkozy. Dozowany jest najczęściej przez przepływomierz z pomiarem w litrach na minutę. Stosowany jest najczęściej w mieszaninie z tlenem w proporcji objętościowej 70% podtlenku azotu i 30% tlenu dla podtrzymania znieczulenia lub w proporcji 50% podtlenku azotu i 50% tlenu do wywołania krótkotrwałej analgezji.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nadmierne wdychanie podtlenku azotu prowadzi do hipoksemii i utraty przytomności.

W przypadku przedawkowania, należy zaprzestać stosowania preparatu, zastosować wentylację czystym tlenem i monitorować za pomocą pulsoksymetrii nasycenie krwi tlenem tak długo, aż pacjent zacznie spełniać wszystkie kryteria odpowiedniego utlenienia organizmu i powrotu do pełnego zdrowia. Podczas wentylacji czystym tlenem, podtlenek azotu jest bardzo szybko usuwany z organizmu.

Brak jednak antidotum w razie przedawkowania podtlenku azotu.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Badania na zwierzętach wykazały potencjalną możliwość wystąpienia po długotrwałym stosowaniu podtlenku azotu przypadków obumarcia płodu, zaburzeń wzrostu i zaburzenia rozwoju kości.

Reklama

Ulotka Podtlenek azotu N2O

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Podtlenek azotu N2O - forum

Stosujesz Podtlenek azotu N2O? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Podtlenek azotu N2O. Podziel się doświadczeniami na forum.