Venlafaxine Fair-Med

Venlafaxine Fair-Med to lek przeciwdepresyjny, który zawiera wenlafaksynę. Mechanizm działania wenlafaksyny polega na zwiększeniu aktywności neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym, co prowadzi do zwiększenia stężenia serotoniny i noradrenaliny. Lek jest stosowany w leczeniu epizodów dużej depresji, zapobieganiu jej nawrotom, leczeniu fobii społecznych oraz ogólnych zaburzeń lękowych. Pamiętaj, że Venlafaxine Fair-Med jest dostępny tylko na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Venlafaxine Fair-Med jest lekiem przeciwdepresyjnym należącym do grupy leków zwanych inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI). Ta grupa leków stosowana jest w leczeniu depresji i innych stanów, takich jak zaburzenia lękowe. Uważa się, że osoby cierpiące na depresję i (lub) lęk mają mniejsze stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu. Nie wiadomo dokładnie jak działają leki przeciwdepresyjne, ale mogą one pomóc przez zwiększenie stężeń serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Lek Venlafaxine Fair-Med stosuje się w leczeniu depresji u dorosłych. Lek Venlafaxine Fair-Med stosuje się też w leczeniu dorosłych pacjentów z następującymi zaburzeniami lękowymi: uogólnione zaburzenia lękowe, fobie społeczne (lęk przed lub unikanie sytuacji społecznych) oraz zaburzenia lękowe z napadami lęku (napady paniki). Prawidłowe leczenie depresji lub zaburzeń lękowych jest ważne dla poprawy stanu pacjenta. Jeśli nie są one leczone, stan pacjenta może się nie poprawi, natomiast może stać się cięższy i trudniejszy do leczenia.

Skład

Substancją czynną jest wenlafaksyna.
Venlafaxine Fair-Med, kapsułki 37,5 mg zawiera chlorowodorek wenlafaksyny w dawce odpowiadającej 37,5 mg wenlafaksyny.
Venlafaxine Fair-Med, kapsułki 75 mg zawiera chlorowodorek wenlafaksyny w dawce odpowiadającej 75 mg wenlafaksyny.
Venlafaxine Fair-Med, kapsułki 150 mg zawiera chlorowodorek wenlafaksyny w dawce odpowiadającej 150 mg wenlafaksyny.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:

Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102)
Powidon (Plasdone K-90 D)
Hydroksypropylometyloceluloza
Talk
Krzemionka koloidalna bezwodna
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki:
Etyloceluloza (Ethocel 7 CP STD Premium FP)
Kopowidon (Plasdone S-630)

Kapsułka:
37,5 mg
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelatyna
Szelak
Glikol propylenowy
Amonowy wodorotlenek stężony

75 mg
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelatyna
Szelak
Glikol propylenowy
Amonowy wodorotlenek stężony

150 mg
Błękit brylantowy FCF (E 133)
Czerwień Allura AC (E 129)
Żółcień pomarańczowa FCF (E 110)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelatyna
Szelak
Powidon
Glikol propylenowy
Sodu wodorotlenek.

Dawkowanie

Zwykle zalecana dawka początkowa w leczeniu depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych i fobii społecznych wynosi 75 mg na dobę. Lekarz może stopniowo zwiększać dawkę, w razie konieczności, do maksymalnej dawki 375 mg na dobę w leczeniu depresji. Jeżeli pacjent jest leczony z powodu zaburzeń lękowych z napadami lęku, lekarz rozpocznie leczenie od mniejszej dawki (37,5 mg), a następnie będzie zwiększać stopniowo dawkę. Maksymalna dawka stosowana w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii społecznych i zaburzeń lękowych z napadami lęku wynosi 225 mg/dobę.

Należy przyjmować lek Venlafaxine Fair-Med w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia, rano lub wieczorem. Kapsułki muszą być połknięte w całości razem z napojem; nie wolno ich otwierać, kruszyć, żuć czy rozpuszczać.

Przedawkowanie

Objawy możliwego przedawkowania mogą obejmujować szybką pracę serca, zmiany poziomu świadomości (w zakresie od senności do śpiączki), nieostre widzenie, napad padaczkowy lub drgawki i wymioty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Venlafaxine Fair-Med należy przyjmować razem z posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Pacjentka powinna powiedzieć lekarzowi, jeśli jest w ciąży lub gdy usiłuje zajść w ciążę. Pacjentka powinna przyjmować lek Venlafaxine Fair-Med dopiero po omówieniu ze swoim lekarzem możliwych korzyści i potencjalnych zagrożeń dla nienarodzonego dziecka.

Należy się upewnić, że położna i (lub) lekarz wie, że pacjentka przyjmuje lek Venlafaxine Fair-Med. Podobne leki (SSRI) przyjmowane w okresie ciąży, mogą zwiększyć ryzyko poważnego powikłania u dziecka, zwanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (ang. PPHN), powodującego że dziecko szybko oddycha i ma sinicę. Objawy te zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeżeli powikłanie takie wystąpi u dziecka pacjentki, należy niezwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

W razie przyjmowania tego leku w okresie ciąży, u dziecka po urodzeniu mogą pojawić się też takie objawy, jak nieprawidłowe ssanie i problemy z oddychaniem. Jeżeli po urodzeniu u dziecka wystąpią takie objawy, należy skontaktować się z położną i (lub) lekarzem, którzy będą mogli udzielić porady.

Lek Venlafaxine Fair-Med przenika do mleka matki. Istnieje ryzyko działania na dziecko karmione piersią. W związku z tym należy omówić tę sprawę z lekarzem, który zdecyduje, czy pacjentka powinna przerwać karmienie piersią czy też przerwać leczenie lekiem Venlafaxine Fair-Med.

Ulotka Venlafaxine Fair-Med

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Venlafaxine Fair-Med (forum)

Stosujesz Venlafaxine Fair-Med? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Venlafaxine Fair-Med. Podziel się doświadczeniami na forum.