Afastural

Podmiot odpowiedzialnyExeltis Poland Sp. z o.o.
Kod ATCJ01XX01
ProceduraDCP
SubstancjaFosfomycyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Afastural?

Lek Afastural należy do grupy leków zwanych antybiotykami. Działa poprzez zabijanie bakterii, które mogą powodować zakażenia.

Fosfomycynę stosuje się w leczeniu lub profilaktyce zakażeń pęcherza moczowego. Fosfomycyna nie nadaje się do leczenia dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Jaki jest skład Afastural, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fosfomycyna. Każda saszetka zawiera 5631 mg fosfomycyny z
trometamolem, co odpowiada 3,000 g fosfomycyny.

Pozostałe składniki to:
aromat pomarańczowy składający się z maltodekstryny, dekstrozy jednowodnej, gumy
arabskiej (E 414), kwasu cytrynowego bezwodnego (E 330), butylohydroksyanizolu (E 320);
sacharyna sodowa, sacharoza, wapnia wodorotlenek.

Dawkowanie preparatu Afastural – jak stosować ten lek?

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna saszetka (3 g) leku Afastural w pojedynczej dawce.

Stosowanie u dzieci
Leku Afastural nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Sposób podawania
Lek Afastural należy przyjmować doustnie, na czczo (na pusty żołądek), najlepiej wieczorem przed pójściem do łóżka, po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i wypić natychmiast po przygotowaniu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zastosowania leku w ilości większej niż zalecona dawka należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Afastural – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować na czczo (na pusty żołądek), najlepiej wieczorem przed pójściem do łóżka, po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i natychmiast wypić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Afastural w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Najlepiej jest unikać stosowania leku w trakcie ciąży.
Lekarz zadecyduje, czy pacjentka powinna stosować lek.

Niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka kobiecego i wpływać na karmione piersią niemowlę. W związku z tym lekarz zadecyduje, czy pacjentka powinna stosować lek w okresie karmienia piersią.

Ulotka Afastural – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Afastural przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Afastural - 3 g, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Fosfomycinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Afastural m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Afastural - 3 g, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Fosfomycinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Afastural w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Afastural - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Afastural? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

3 komentarze do “Afastural”

  1. Witam. W połowie tego roku byłam hospitalizowana, przyjęta na badania dotyczące mojej podstawowej wieloletniej choroby. W badaniach m.in. wyszło mi zakażenie dróg moczowych. Najpierw zastosowano Cipronex, po którym bardzo źle się poczułam: wzmożona słabość w rękach i nogach, brak łaknienia, ciężkość ciała, ból głowy, ciało „miękkie”. Żeby wstać z łóżka, musiałam składać dłonie w pięści, żeby się podeprzeć. Zgłosiłam to pielęgniarce. Pamiętam, że byłam podłączona pod kroplówkę, a do wypicia miałam zawiesinę AFASTURAL, po której dostałam biegunki. Najważniejsze, że w wypisie brak wzmianki o reakcji mojego organizmu na podawane leki. Aż strach się leczyć. Do teraz odczuwam skutki tego „leczenia”. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz