Ifapidin

Ifapidin to lek, który zawiera substancję czynną nifuroksazyd. Jest to lek przeciwbakteryjny stosowany w ostrej lub przewlekłej biegunce o etiologii (pochodzeniu) bakteryjnej. Na lek wrażliwe są niektóre bakterie z rodzajów takich jak: Staphylococcus, Streptococcus, Salmonella, Shigella, Klebsiella, Yersinia, Escherichia, Citrobacter. Ifapidin jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to ostre lub przewlekłe biegunki o etiologii bakteryjnej.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancja czynna leku Ifapidin, tyklopidyna, hamuje agregację płytek krwi i uwalnianie substancji biorących udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów tętniczych i żylnych. Mechanizm działania tyklopidyny polega na hamowaniu zależnego od ADP wiązania się fibrynogenu z receptorem glikoproteinowym (IIb i IIIa) płytki. Tyklopidyna zmniejsza stężenie fibrynogenu, wydłuża czas krwawienia i zmniejsza lepkość krwi. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Działanie antyagregacyjne wykrywalne jest po upływie 48 godzin po podaniu leku, osiągając maksimum po 8 – 11 dniach. Po odstawieniu leku czas krwawienia i wyniki innych badań czynności płytek krwi normalizują się w okresie tygodnia. Tyklopidyna metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem (60%) oraz z kałem (23%).

Tyklopidyna jako selektywny inhibitor agregacji płytek krwi jest stosowana w leczeniu schorzeń naczyniowych i zapobieganiu ich powikłaniom: zapobieganie niedokrwiennym udarom mózgu, zapobieganie przejściowym niedokrwieniom mózgu (TIA), zapobieganie reokluzji po zawałach mięśnia sercowego i zapobieganie wtórnym zawałom,
zapobieganie zakrzepom naczyń obwodowych w przebiegu miażdżycy tętnic kończyn dolnych, zapobieganie wtórnej angiopatii miażdżycowej i cukrzycowej.

Ponadto – w chirurgii przed i po zabiegach z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego, przy hemodializie – poprawia efekty dializy, działa ochronnie na płytki, zmniejsza ilość podawanej heparyny. Leczniczo i zapobiegawczo w zaburzeniach płytkowych.

Nadwrażliwość na lek. Zaburzenia czynności układu krwiotwórczego z wydłużonym czasem krwawienia, neutropenia, trombocytopenia. Skazy krwotoczne. Schorzenia ze skłonnością do krwawień, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, krwawienia wewnątrzczaszkowe. Ciężka niewydolność wątroby.

Skład

Substancją czynną leku jest tyklopidyny chlorowodorek.

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, kwas cytrynowy, kwas stearynowy, krzemionka koloidalna, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Lek Ifapidin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, przestrzegać zalecanej dawki i czasu leczenia. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Zazwyczaj stosowana dawka leku to: 1 tabletka 2 razy na dobę. Lek należy przyjmować w czasie posiłku.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u dzieci w wieku do 18 lat nie zostało ustalone.

Pacjenci w podeszłym wieku mogą przyjmować zazwyczaj stosowaną dawkę leku.

Przedawkowanie

Przedawkowanie tykloidyny może być niebezpieczne, dlatego w razie przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek leku Ifapidin, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Stosowanie leku Ifapidin podczas posiłków powoduje lepsze wchłanianie leku.
W celu uniknięcia potencjalnych problemów żołądkowo-jelitowych, tabletki należy przyjmować w czasie posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Ifapidin nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Ifapidin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ifapidin (forum)

Stosujesz Ifapidin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ifapidin. Podziel się doświadczeniami na forum.