15 codziennych zachowań, które zdradzają, że jesteś nadopiekuńczym rodzicem

Gdybyśmy zapytali wszystkich rodziców na świecie, czego chcą dla swoich dzieci, z pewnością większość odpowiedzi brzmiałaby mniej więcej tak: „aby moje dziecko było szczęśliwe”. W tym szlachetnym zadaniu każdy ma różne perspektywy, oczywiście wszystkie z najlepszymi intencjami. Niektórzy jednak popadają w skrajności, jak na przykład ci, którzy popadają w nadopiekuńczość i absolutną kontrolę. Problem polega na tym, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Profil nadopiekuńczych rodziców.

Nadopiekuńczy i kontrolujący rodzice zwykle usprawiedliwiają swoje działania w kategoriach „opieki i ochrony” przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami, jakie ich dzieci mogą napotkać na świecie (naprawdę myślą, że tak jest). I choć prawdą jest, że jednym z podstawowych obowiązków rodziców jest ochrona, muszą oni znać i szanować granice. Ideałem jest zawsze poszukiwanie równowagi.

Zobacz także:

Rodzice ci muszą zaakceptować, że są chwile, w których nieuchronnie będą musieli pozwolić dzieciom na własne potknięcia i uczyć się na nich. Inni podejmują decyzje przez większość czasu w oparciu o to, czego doświadczyli w dzieciństwie i zdają się zapominać, że nie chodzi już o ich życie, ale o życie nowej osoby, która żyje w innych czasach i która ma prawo do odkrywania świata, przeżywania własnych doświadczeń i podejmowania własnych decyzji; oczywiście zgodnie z każdym etapem rozwoju, przez który przechodzi.

Moglibyśmy pomyśleć, że nadopiekuńczy rodzice małych dzieci powinni się zrelaksować, gdy ich dzieci dorosną i będą miały więcej sposobów, aby stawić czoła nowym lub niebezpiecznym sytuacjom, jednak w wielu przypadkach im starsze dzieci, tym ściślejsza staje się kontrola.

rodzice z dzieckiem na trawie

Konsekwencje nadopiekuńczości wobec dzieci.

Nadopiekuńczość jest naprawdę czymś bardzo trudnym dla dziecka lub młodej osoby, a wpływ, jaki może mieć na ich osobowość, jest decydujący i może negatywnie wpłynąć na ich życie na zawsze, generując lęki i niepewność, ograniczając ich zdolność do bycia autonomicznym i niezależnym, generując urazę, niszcząc sposób, w jaki odnoszą się do innych itp. Dlatego jako mamy i tatusiowie musimy być czujni, aby nie wpaść w tego typu schemat i być gotowi do wprowadzenia zmian, jeśli znajdziemy się w tym stylu.

Reklama

15 typowych zachowań nadopiekuńczych rodziców.

1. Z całych sił starasz się, aby twoje dziecko robiło to, co chcesz, zawsze myśląc, że to, co myślisz, jest najlepsze dla twojego dziecka. Po prostu nie akceptujesz innych alternatyw.

2. Śpisz z dzieckiem w wieku powyżej trzech lat przez całą noc częściej niż raz w tygodniu.

3. W przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub trudności w szkole z nauczycielem lub kolegą z klasy, osobiście pojawiasz się, aby interweniować, bez uprzedniego doradzenia dziecku, aby najpierw spróbowało to rozwiązać.

4. Jeśli dziecko nie ma nauczyciela, którego uważasz za odpowiedniego, lub nie lubi swoich kolegów i koleżanek, dołożysz wszelkich starań, aby przenieść je do innej klasy.

5. Codziennie odrabiasz z dzieckiem pracę domową.

6. Wybierasz ubrania, które dziecko powinno nosić na co dzień i nie dajesz mu możliwości wyboru spośród nawet ograniczonej liczby opcji.

7. Denerwujesz się, gdy emocje dziecka nie są zgodne z Twoimi oczekiwaniami, tj. gdy płacze lub jest smutne z powodu czegoś, co Twoim zdaniem nie jest tego warte.

8. W restauracji zawsze wybierasz danie za dziecko.

9. Nigdy nie pozwalasz dziecku iść na spacer, jeśli sam nie idziesz.

10. Chcesz wiedzieć, co dokładnie dziecko jadło poza domem.

11. Wpadasz w panikę, gdy dziecko mówi ci, że boli je np.  głowa lub brzuch i natychmiast biegniesz do lekarza.

12. Uważasz za naturalne wchodzenie do pokoju dziewięciolatka bez pukania lub gdy bierze prysznic.

13. Często sprawdzasz plecak, szuflady i telefon komórkowy nastolatka (za jego plecami), aby uniknąć narażania go na niebezpieczne sytuacje.

14. Zabraniasz swojemu dziecku nawiązywania przyjaźni z określonymi osobami, ponieważ uważasz je za nieodpowiednie bez wcześniejszego lepszego ich poznania.

15. Nieustannie odmawiasz nastolatkowi pozwolenia na wyjście z przyjaciółmi lub pójście na imprezę, ponieważ uważasz, że nie jest jeszcze pełnoletni lub że jest to zbyt niebezpieczne.

Jeśli jako matka lub ojciec angażujesz się w którekolwiek z powyższych zachowań, nadszedł czas, aby się zrelaksować i zacząć wprowadzać stopniowe zmiany w sposobie, w jaki definiujesz sposób ochrony i opieki nad swoim dzieckiem.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.