Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Viatris Ltd |
Kod ATC | N05CF02 |
Procedura | MRP |
Substancja | Zolpidem |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zolpigen?
Zolpigen zawiera zolpidem, substancję czynną należącą do grupy leków nasennych. Tabletki Zolpigen są to tabletki nasenne, które powodują senność w wyniku działania na mózg.
Ten lek może być stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych, jeśli jest ona ciężka, uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie lub jest bardzo uciążliwa. Bezsenność oznacza problemy z zasypianiem lub prawidłowym snem.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Zolpigen, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Zolpigen – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zolpigen – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Zolpigen w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Zolpigen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Zolpigen, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest zolpidemu winian. Każda tabletka zawiera 10 mg zolpidemu winianu.
Inne składniki leku to: laktoza jednowodna (patrz punkt 2, „Lek Zolpigem zawiera laktozę”), celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki Opadry YS-1R-7003: tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza 3cP, hypromeloza 5cP, makrogol 400, polisorbat 80.
Dawkowanie preparatu Zolpigen – jak stosować ten lek?
Lek działa natychmiast, dlatego tabletkę należy połykać w całości popijając płynem, tuż przed pójściem spać lub po położeniu się. Po zastosowaniu tego leku należy zapewnić co najmniej 8 godzin snu.
Tabletkę można dzielić na równe dawki.
Dorośli: Zalecana dawka leku Zolpigen wynosi 10 mg na 24 godziny. Niektórym pacjentom lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Lek Zolpigen należy przyjmować:
• w pojedynczym podaniu,
• bezpośrednio przed snem
Pacjent musi zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku a przystąpieniem do wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji.
Nie przekraczać dawki 10 mg na 24 godziny.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) lub osoby osłabione: Zalecana dawka, to 5 mg.
Osoby z zaburzeniami czynności wątroby: Zalecana dawka początkowa, to 5 mg. Lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg, jeśli uzna, że jest to bezpieczne.
Nie można przekraczać maksymalnej dawki 10 mg u żadnego pacjenta.
Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Leku Zolpigen nie należy stosować u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.
Jeśli pacjent zauważy, że lek nie działa już tak dobrze, jak na początku leczenia, należy zgłosić się do lekarza, gdyż konieczna może być zmiana dawki.
Czas trwania leczenia
Okres podawania leku powinien być jak najkrótszy. Zwykle waha się on od kilku dni do 2 tygodni. Maksymalny czas leczenia, łącznie z okresem stopniowego odstawiania leku, wynosi 4 tygodnie.
Lekarz ustali schemat stopniowego odstawiania leku na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta.
W niektórych sytuacjach konieczne może być stosowanie leku przez okres dłuższy niż 4 tygodnie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent (lub ktokolwiek inny) połknie naraz dużą liczbę tabletek lub jeśli zachodzi podejrzenie, że dziecko połknęło jakiekolwiek tabletki, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie po leku i ewentualne pozostałe tabletki. Po pomoc lekarską nie należy udawać się samotnie. Jeśli doszło do przedawkowania, senność może narastać bardzo szybko, a duże dawki mogą doprowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zolpigen – czy mogę spożywać alkohol?
W czasie stosowania leku Zolpigen nie należy spożywać alkoholu, gdyż może nasilić działanie nasenne leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zolpigen w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku Zolpigen w okresie ciąży, szczególnie w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Jeśli z pilnych wskazań medycznych pacjentka otrzyma Zolpigen pod koniec ciąży lub w czasie porodu, u dziecka po porodzie może wystąpić obniżenie temperatury ciała, wiotkie mięśnie i trudności w oddychaniu oraz objawy odstawienia, wynikające z uzależnienia fizycznego.
Nie należy karmić piersią, ponieważ niewielkie ilości zolpidemu mogą przenikać do mleka matki.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Zolpigen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
ZolpiGen - 10 mg, Tabletki powlekane (Zolpidemi tartras) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
ZolpiGen - 10 mg, Tabletki powlekane (Zolpidemi tartras) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z ogromnym bólem i goryczą muszę zabrać głos w sprawie podejścia do pacjentów z bezsennością. Od ponad pięciu lat cierpię z powodu bezsenności, a zamiast pomocy spotykam się z ciągłym zarzucaniem mi „uzależnienia”. Jestem oburzony tym, że lekarze obsesyjnie dążą do odstawiania pacjentom leków nasennych, które pozwalają nam normalnie funkcjonować. Czy lepiej jest skazywać człowieka na niewyobrażalne cierpienie? W tym zacofanym kraju nawet eutanazja jest niemożliwa. Płacę za leczenie i oczekuję minimalnej empatii oraz recepty na niezbędne leki. Nie chcę być męczennikiem – chcę po prostu normalnie żyć.
Stosuję Zolpigen jako lek nasenny i jestem niezwykle zadowolona z jego działania. Efekt jest dokładnie taki, jakiego oczekiwałam – zasypianie następuje bardzo szybko po zażyciu preparatu. Co szczególnie istotne, sen jest głęboki i regenerujący, a przebudzenie następuje naturalnie po około 6 godzinach, bez uczucia senności czy oszołomienia. Czuję się wtedy wypoczęta, pełna energii i gotowa do działania. Warto zaznaczyć, że w moim przypadku wystarczająca okazała się połowa zalecanej dawki, co świadczy o skuteczności leku nawet w zmniejszonej ilości. Zolpigen sprawdził się znakomicie jako rozwiązanie problemów z bezsennością, zapewniając mi regularny, zdrowy rytm snu.