Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Bayer AG |
Kod ATC | V10XX03 |
Procedura | CEN |
Substancja | Dichlorek radu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Xofigo?
Lek ten zawiera substancję czynną dichlorek radu Ra-223 (dichlorek radu-223).
Lek Xofigo jest stosowany do leczenia dorosłych z zaawansowanym opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego. Jest to rak gruczołu krokowego (gruczoł męskiego układu rozrodczego), który nie reaguje na leczenie powodujące zmniejszenie stężenia męskich hormonów płciowych. Lek Xofigo jest stosowany tylko jeśli wystąpiły przerzuty do kości powodujące objawy (np. ból), ale nie ma oznak rozsiewu choroby do innych narządów wewnętrznych.
Lek Xofigo zawiera radioaktywną substancję rad-223, który naśladuje wapń występujący w kościach. Po podaniu pacjentowi, rad-223 dociera do kości, gdzie występują przerzuty raka i emituje radioaktywność o małym zasięgu (cząstki alfa), która niszczy otaczające komórki rakowe.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Xofigo, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Xofigo – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xofigo – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Xofigo w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Xofigo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Xofigo, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest dichlorek radu Ra 223 (dichlorek radu-223).
Każdy ml roztworu zawiera 1100 kBq dichlorku radu-223, co odpowiada 0,58 ng radu-223 w dniu kalibracji.
Każda fiolka zawiera 6 ml roztworu (6600 kBq dichlorku radu-223 w dniu kalibracji).
Pozostałe składniki to: woda do wstrzykiwań, sodu cytrynian, sodu chlorek i kwas chlorowodorowy.
Dawkowanie preparatu Xofigo – jak stosować ten lek?
Istnieją surowe przepisy dotyczące stosowania, przygotowania i usuwania takich leków jak Xofigo. Będzie on stosowany tylko w specjalnie kontrolowanych ośrodkach. Produkt ten będzie stosowany i podawany pacjentowi tylko przez osoby wyszkolone i wykwalifikowane do jego bezpiecznego stosowania. Osoby takie zachowają szczególną ostrożność w celu bezpiecznego używania tego produktu i będą informować pacjenta o swoich działaniach.
Dawka otrzymywana przez pacjenta jest zależna od jego masy ciała. Lekarz nadzorujący zabieg obliczy ilość leku Xofigo do zastosowania w indywidualnym przypadku.
Zalecana ilość do podania to 55 kBq (bekerel, jednostka miary stosowana do określania radioaktywności) leku Xofigo na kilogram masy ciała pacjenta.
Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania, jeśli pacjent jest w wieku 65 lat lub starszy lub jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
Jak podawany jest lek Xofigo i przebieg zabiegu
Lek Xofigo jest wstrzykiwany powoli igłą do jednej z żył (dożylnie). Członek fachowego personelu medycznego przepłucze cewnik lub kaniulę do wkłucia dożylnego roztworem soli przed wstrzyknięciem i po wstrzyknięciu.
Czas trwania leczenia
– Lek Xofigo podawany jest raz na 4 tygodnie, łącznie w 6 wstrzyknięciach.
– Nie ma dostępnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Xofigo dla więcej niż 6 wstrzyknięć.
Po podaniu leku Xofigo
Należy zachować ostrożność podczas używania przedmiotów takich jak pościel, które mogą mieć kontakt z płynami ustrojowymi (takimi jak mocz, kał, wymiociny itp.). Lek Xofigo jest wydalany głównie z kałem.
Lekarz poinformuje pacjenta, jeśli konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności po otrzymaniu tego leku. W razie pytań należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jest mało prawdopodobne, aby doszło do przedawkowania leku.
Jednak w przypadku nieumyślnego przedawkowania lekarz rozpocznie odpowiednie leczenie wspomagające i zbada pacjenta w kierunku zmian liczby krwinek i objawów żołądkowo-jelitowych (np. biegunki, nudności, wymiotów).
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Xofigo należy zwrócić się do lekarza nadzorującego zabieg.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xofigo – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Xofigo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Xofigo nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet i nie wolno go podawać kobietom, które są w ciąży lub przypuszczają, że mogą być w ciąży, lub karmią piersią.
Ulotka Xofigo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Xofigo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Xofigo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałbym podzielić się trudnym doświadczeniem związanym z leczeniem mojego 67-letniego taty, który zmagał się z zaawansowanym rakiem prostaty z przerzutami do układu kostnego. Początkowo terapia opierała się na leczeniu hormonalnym w formie zastrzyków, jednak nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów. Następnie włączono lek Zytiga (octan abirateronu), który przez pewien czas dawał nadzieję, ale ostatecznie jego skuteczność również się wyczerpała. Kolejnym etapem była standardowa chemioterapia, która niestety nie przyniosła poprawy stanu zdrowia.
Ze względu na nasilające się bóle kostne, tata został zakwalifikowany do terapii preparatem Xofigo (dichlorek radu-223). Niestety, zdołał przyjąć tylko dwie dawki leku. Po drugiej dawce wystąpiły poważne powikłania neurologiczne w postaci drgawek, które doprowadziły do paraliżu całego ciała. Wyniki badań krwi ulegały systematycznemu pogorszeniu.
Zostaliśmy skierowani do hospicjum, gdzie – wbrew wcześniejszym zapewnieniom o kontynuacji leczenia – oferowano jedynie opiekę paliatywną. Tydzień przed śmiercią, z powodu krytycznie niskiego poziomu hemoglobiny, przeprowadzono transfuzję krwi. Mimo to tata odszedł w ogromnym cierpieniu, a lekarze nie byli w stanie ulżyć jego bólowi.
Pozostaje pytanie, jak potoczyłoby się leczenie bez zastosowania tego eksperymentalnego leku? Czy uniknęlibyśmy dramatycznych powikłań neurologicznych? Czy tata miałby szansę na dłuższe życie? Cała walka z chorobą trwała niespełna trzy lata.
Czuję potrzebę podzielenia się naszym tragicznym doświadczeniem z lekiem Xofigo. Terapia trwała trzy miesiące i doprowadziła do dramatycznego pogorszenia stanu zdrowia mojego męża. Lek spowodował poważne uszkodzenie szpiku kostnego, co skutkowało zaburzeniami w produkcji krwi i koniecznością regularnych transfuzji koncentratu krwinek czerwonych.
Mąż doświadczał niewyobrażalnego bólu całego ciała, który doprowadził do jego unieruchomienia. Nie był w stanie poruszać kończynami, a silne bóle mięśniowe praktycznie przykuły go do łóżka. Dodatkowo rozwinęła się martwica szczęki i pojawiły się liczne komplikacje. Lekarze byli zmuszeni przepisywać bardzo wysokie dawki morfiny i innych opioidów, aby choć trochę złagodzić jego cierpienie.
Ze względu na skrajne osłabienie organizmu, mąż był podatny na wszelkie infekcje, które ostatecznie doprowadziły do sepsy. Przez kolejne cztery miesiące obserwowałam jego powolne umieranie w straszliwym bólu i cierpieniu. W końcowym okresie stracił wzrok i słuch.
Stanowczo odradzam stosowanie tego leku. Z naszego doświadczenia wynika, że znacznie lepszym wyborem jest Xtandi (enzalutamid). Jednak najważniejsze jest wzmacnianie naturalnej odporności organizmu, co może pomóc w utrzymaniu lepszej kondycji podczas choroby.
Bardzo chciałabym dowiedzieć się więcej o Państwa doświadczeniach z lekiem Xofigo. Jak długo Pani mąż zmagał się z chorobą i w jaki sposób trafiliście na tę terapię? Czy w trakcie leczenia stosowany był również lek Zytige? Będę wdzięczna za podzielenie się tymi informacjami.
Chciałabym podzielić się naszym doświadczeniem z terapią Xofigo, którą otrzymaliśmy w ramach badania klinicznego. Mój mąż przez 3,5 roku dzielnie walczył z rakiem prostaty. Podczas badania klinicznego lek był stosowany w połączeniu z Zytigą (abirateron) oraz Prednizonem/Prednizolonem. To był dla nas trudny, ale ważny etap w walce z chorobą. Dzielę się tą informacją, bo może być pomocna dla innych rodzin znajdujących się w podobnej sytuacji i szukających informacji o dostępnych opcjach leczenia.
Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z terapią. Przez 4 lata miałem wszczepiany implant, dzięki któremu PSA spadło ze 170 do 3 jednostek. Niestety, po tym okresie wartości znów zaczęły rosnąć. Następnie przeszedłem 9-miesięczną chemioterapię, którą przerwano z powodu infekcji zębów (niefortunna ekstrakcja doprowadziła do poważnych komplikacji, z których wyleczono mnie antybiotykami). Po chemioterapii PSA spadło do 5, ale później znów wzrosło do około 170. Rozpocząłem półtoraroczne leczenie Zytigą, co obniżyło PSA do 6.5, jednak wartości ponownie wzrosły i pojawiły się przerzuty do kości. Od września przyjmuję Xofigo – po 4 dawkach PSA spadło z 45 do 22. Obecnie czuję się dobrze, choć występują bóle nóg, szczególnie po dłuższym siedzeniu, które ustępują podczas ruchu. Terapia przewidziana jest na 6 sesji co 4 tygodnie. Przed każdym wstrzyknięciem wykonywane są badania krwi (10 dni przed i godzinę przed podaniem). Wyniki są prawidłowe, a moje samopoczucie jest lepsze niż podczas terapii Zytigą (arbitrateronem). Mam 68 lat.
Chciałbym dowiedzieć się, jak się Pan czuje i jak przebiega Pańska terapia lekiem Xofigo. Jak Pan znosi leczenie? Będę wdzięczny za podzielenie się swoimi doświadczeniami, gdyż każda informacja od pacjenta może być cenna dla innych osób rozpoczynających podobną terapię.