Carbo Activ Aflofarm

Carbo Activ Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – węgiel aktywny. Po doustnym przyjęciu kapsułki, węgiel leczniczy uwalnia się z niej w ciągu kilkunastu minut i adsorbuje wszystkie substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, bakterie i grzyby. Stosowany jest u dzieci powyżej 1 roku życia, młodzieży i osób dorosłych w zatruciach pokarmowych, biegunkach i wzdęciach.

Carbo Medicinalis MF

Carbo Medicinalis MF to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – sproszkowany węgiel leczniczy. Jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć. Może być również używany, po konsultacji z lekarzem, w przypadku zatruć lekami lub innymi substancjami chemicznymi. Każda tabletka zawiera 250 mg węgla aktywnego.

Carboadsorbent

Carboadsorbent to lek dostępny bez recepty, który zawiera węgiel aktywny jako substancję czynną. Węgiel aktywny wiąże szkodliwe lub niepożądane substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Lek jest stosowany w leczeniu ostrej, nieswoistej biegunki. Każda tabletka zawiera 250 mg węgla aktywnego.

Enterol 250

Enterol 250 to lek probiotyczny dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie drożdże Saccharomyces boulardii. Lek ten przywraca równowagę mikroflory jelitowej i jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu biegunek różnego pochodzenia, w tym biegunek związanych ze stosowaniem antybiotyków. Może być stosowany u dzieci powyżej 1 miesiąca życia, młodzieży oraz dorosłych. Enterol 250 dostępny jest w postaci kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

Espumisan

Espumisan to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną symetykon. Jest stosowany w objawowym leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia. Lek ten jest również pomocny w przygotowaniu do zabiegów diagnostycznych oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.

Imodium

Imodium to lek stosowany w leczeniu biegunki. Substancją czynną jest loperamid, który działa na mięśnie jelit, spowalniając ich ruchy. Dzięki temu organizm ma więcej czasu na wchłanianie wody i soli z jelit, co pomaga znormalizować konsystencję stolca. Imodium jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to biegunka o różnej etiologii.

Laremid

Laremid to lek przeciwbiegunkowy dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – loperamid, który działa poprzez wydłużenie czasu przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy, co skutkuje zmniejszeniem liczby wypróżnień i poprawą konsystencji stolca. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Wskazany jest do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki różnego pochodzenia.

Nifuroksazyd 200 Hasco

Nifuroksazyd 200 Hasco to lek przeciwbakteryjny dostępny w postaci tabletek powlekanych. Jest stosowany w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki wywołanej zakażeniem bakteryjnym przewodu pokarmowego. Lek działa na większość bakterii wywołujących zakażenia jelitowe, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i nie tworzy szczepów bakterii odpornych na swoje działanie. Jest dostępny bez recepty.

Nifuroksazyd Gedeon Richter

Nifuroksazyd Gedeon Richter to lek przeciwbakteryjny, który wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii. Nie niszczy niechorobotwórczych bakterii występujących prawidłowo w przewodzie pokarmowym. Jest wskazany do stosowania w ostrych lub przewlekłych biegunkach pochodzenia bakteryjnego oraz w innych chorobach przebiegających z biegunką. Lek jest dostępny na receptę.

Nifuroksazyd Hasco

Nifuroksazyd Hasco to lek przeciwbakteryjny, który jest stosowany w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki bakteryjnej. Działa na większość bakterii wywołujących zakażenia jelitowe, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i nie zaburza równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Nifuroksazyd Polfarmex

Nifuroksazyd Polfarmex to lek przeciwbakteryjny, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki pochodzenia bakteryjnego. Lek nie wchłania się z jelit do krwioobiegu, działa przeciwbakteryjnie miejscowo w jelicie. Wskazaniem do stosowania jest ostra lub przewlekła biegunka w czasie trwania zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

ONDANSETRON KALCEKS

ONDANSETRON KALCEKS to lek, który jest silnym, wysoce selektywnym antagonistą receptorów serotoninowych 5-HT3. Jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów związanych z chemioterapią cytotoksyczną oraz radioterapią. Może być również stosowany do zapobiegania i leczenia nudności i wymiotów pooperacyjnych. Lek jest dostępny na receptę.

Stoperan

Stoperan to produkt leczniczy o działaniu przeciwbiegunkowym. Stosuje się go w biegunkach, które nie są wywołane zakażeniem bakteryjnym. Stoperan jest wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki. Działanie. hamuje nasilone ruchy jelit; zwiększa wchłanianie wody; spowalnia perystaltykę jelit.

Tiorfan

Tiorfan to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną o nazwie racekadotryl. Jest to inhibitor enkefalinazy jelitowej, enzymu uczestniczącego w procesie trawienia białek. Lek jest stosowany w leczeniu objawów ostrej biegunki u dorosłych, jeśli nie jest możliwe leczenie przyczynowe. Może być również stosowany jako leczenie wspomagające, gdy możliwe jest stosowanie leczenia przyczynowe.

Węgiel leczniczy (Norit)

Węgiel leczniczy (Norit) to lek pochodzenia roślinnego, który wykazuje silne właściwości adsorpcyjne. Jest wskazany do stosowania w przypadku biegunek, nieżytów jelit, wzdęć oraz nadmiernej fermentacji jelitowej. Może być również stosowany pomocniczo w leczeniu zatruć substancjami toksycznymi, z wyjątkiem zatruć cyjankami, mocnymi kwasami i zasadami. Lek jest dostępny bez recepty.

Węgiel leczniczy Microfarm

Węgiel leczniczy Microfarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – węgiel aktywny. Dzięki swoim silnym właściwościom adsorpcyjnym, jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć. Może być również używany w zatruciach lekami i innymi substancjami chemicznymi, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Węgiel leczniczy VP

Węgiel leczniczy VP to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – węgiel aktywny. Jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć. Po podaniu doustnym wiąże różne substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, co uniemożliwia ich wchłonięcie. Może być również stosowany w przypadku zatruć lekami i innymi związkami chemicznymi, ale tylko po porozumieniu z lekarzem.

Zyfurax Forte

Zyfurax Forte to lek zawierający nifuroksazyd, substancję o właściwościach bakteriobójczych. Działa ona na ziarniaki Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Zyfurax Forte stosowany jest w leczeniu zakażeń bakteriami min. Streptococcus, Salmonella, Shigella, w ostrej lub przewlekłej biegunce w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego. Jest dostępny bez recepty.

Zyfurax Junior

Zyfurax Junior to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną nifuroksazyd. Substancja ta ma właściwości bakteriobójcze i działa na ziarniaki Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego, takich jak ostre lub przewlekłe biegunki. Zyfurax Junior jest dostępny bez recepty.

Sposoby na zatrucie pokarmowe

Lista leków na zatrucia pokarmowe.

Zatrucia pokarmowe

Z pewnością dotknęły one w mniejszym lub większym stopniu każdego z nas. Przyczyn zatrucia pokarmowego może być wiele. Najczęściej wywołane jest ono przez spożycie jakiego nieświeżego lub przeterminowanego posiłku. Innym powodem mogą być wirusy, bakterie lub pasożyty znajdujące się na jedzeniu. Spożycie zbyt dużego posiłku lub takiego zawierające składniki nieprzyswajalne dla naszego organizmu również może wywołać zatrucie pokarmowe.

Objawy zatrucia

Objawy pojawiają się stosunkowo szybko. Najczęściej w ciągu kilku godzin od spożycia szkodliwego posiłku.  Są one bardzo nieprzyjemne, szczególnie dla osób znajdujących się poza domem. Zatrucie wywołuje biegunkę, uporczywy i nasilający się ból brzucha, wzdęcia i wymioty. W niektórych przypadkach wystąpić może gorączka oraz towarzyszące jej dreszcze i odwodnienie organizmu. Wszystko razem skutkuje bardzo mocnym osłabieniem organizmu.

Czym leczyć zatrucie pokarmowe?

Na zatrucie pokarmowe należy zareagować najszybciej jak się da. Dzięki temu nie tylko uśmierzymy ból, ale i oszczędzimy sobie nadmiar niepotrzebnego dyskomfortu. Przede wszystkim przed zażyciem jakichkolwiek środków musimy być pewni co jest przyczyną bólu. Jeśli odczuwalna jest potrzeba wymiotowania to nie należy się powstrzymywać, pozwoli to pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Często przy zatruciu stosuje się leki przeczyszczające również wspomagające usunięcie niechcianej substancji z organizmu. W celu usunięcia toksyn oraz obniżenia podrażnienia błon zażywa się węgiel leczniczy lub smektyn dioktanościenny. W celu zatrzymania biegunki zażywa się loperamid, natomiast aby nawodnić organizm zaleca się pić różnego rodzaju elektrolity.