Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | SciPharm Sàrl |
Kod ATC | B01AC21 |
Procedura | CEN |
Substancja | Treprostynil |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Trepulmix?
Trepulmix to lek stosowany w leczeniu przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH) u dorosłych pacjentów. Jest wskazany w przypadkach, gdy schorzenie jest nieoperacyjne lub gdy występuje w formie trwałej bądź nawracającej po leczeniu chirurgicznym. Substancją czynną preparatu jest treprostynil, należący do grupy prostacyklin – substancji podobnych do hormonów naturalnie występujących w organizmie. Lek działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych w płucach, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi w układzie płucnym i usprawnienia przepływu krwi. Dzięki temu następuje poprawa zaopatrzenia organizmu w tlen oraz zmniejszenie obciążenia serca. Treprostynil może również wpływać na proces krzepnięcia krwi. Preparat jest przeznaczony dla pacjentów z objawami odpowiadającymi III lub IV klasie czynnościowej według klasyfikacji WHO. Zastosowanie leku prowadzi do złagodzenia takich objawów jak duszności, zawroty głowy, zmęczenie, omdlenia, kołatanie serca, nieprawidłowy rytm serca, suchy kaszel, ból w klatce piersiowej oraz obrzęk kostek lub nóg.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Trepulmix, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Trepulmix – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trepulmix – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Trepulmix w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Trepulmix, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Trepulmix z innymi lekami
- 8 Ulotka Trepulmix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Trepulmix, jakie substancje zawiera?
Lek Trepulmix dostępny jest w czterech różnych stężeniach jako roztwór do infuzji:
- Trepulmix 1 mg/ml – każda fiolka 10 ml zawiera 10 mg treprostynilu (w postaci soli sodowej)
- Trepulmix 2,5 mg/ml – każda fiolka 10 ml zawiera 25 mg treprostynilu (w postaci soli sodowej)
- Trepulmix 5 mg/ml – każda fiolka 10 ml zawiera 50 mg treprostynilu (w postaci soli sodowej)
- Trepulmix 10 mg/ml – każda fiolka 10 ml zawiera 100 mg treprostynilu (w postaci soli sodowej)
Poza substancją czynną, preparat zawiera następujące składniki pomocnicze: sodu cytrynian, sodu chlorek, sodu wodorotlenek, kwas solny, metakrezol i wodę do wstrzykiwań. Lek zawiera sód w ilościach od 36,8 mg do 39,1 mg na fiolkę, w zależności od stężenia.
Dawkowanie preparatu Trepulmix – jak stosować ten lek?
Trepulmix podawany jest w formie ciągłej infuzji podskórnej przy użyciu specjalnej przenośnej pompy. Lek wprowadzany jest przez małą rurkę (kaniulę) umieszczoną w okolicy brzucha lub uda pacjenta. Przed opuszczeniem szpitala pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje dotyczące:
- Prawidłowego przygotowania leku
- Ustawienia odpowiedniej szybkości pompy
- Obsługi pompy i postępowania w przypadku jej awarii
- Kontaktu w sytuacjach nagłych
Dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Szybkość infuzji może być modyfikowana wyłącznie pod nadzorem lekarza, aby ustalić optymalną dawkę podtrzymującą, która łagodzi objawy CTEPH przy minimalnych działaniach niepożądanych.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania leku Trepulmix mogą wystąpić następujące objawy:
- Nudności i wymioty
- Biegunka
- Niskie ciśnienie krwi objawiające się zawrotami głowy, oszołomieniem lub omdleniami
- Zaczerwienienie skóry
- Bóle głowy
W przypadku nasilenia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki lub czasowym przerwaniu infuzji do momentu ustąpienia objawów.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trepulmix – czy mogę spożywać alkohol?
Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących diety podczas stosowania leku Trepulmix. Jednakże, należy poinformować lekarza o stosowaniu diety niskosodowej, gdyż lek zawiera sód w swoim składzie. Ilość sodu w jednej fiolce odpowiada około 1,8-2,0% zalecanego maksymalnego dziennego spożycia sodu dla osoby dorosłej.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Trepulmix w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie leku Trepulmix w okresie ciąży nie jest zalecane, chyba że lekarz uzna je za bezwzględnie konieczne. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego leku u kobiet w ciąży. Podczas terapii zdecydowanie zaleca się stosowanie skutecznej antykoncepcji.
W przypadku karmienia piersią, stosowanie leku również nie jest zalecane. Jeżeli lekarz uzna podawanie leku za konieczne, zaleca się przerwanie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka kobiecego.
Skutki uboczne Trepulmix, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania leku Trepulmix mogą wystąpić różne działania niepożądane. Do najczęstszych (występujących u więcej niż 1 na 10 osób) należą:
- Poszerzenie naczyń krwionośnych
- Dolegliwości w miejscu podania wlewu (ból, odczyn, krwawienie, zasinienie)
- Bóle głowy
- Nudności
- Biegunka
- Ból szczęki
Inne częste działania niepożądane obejmują zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, wysypki skórne, zakażenia w miejscu infuzji, bóle mięśni i stawów oraz obrzęki kończyn. W rzadszych przypadkach mogą wystąpić epizody krwawienia, zmniejszenie liczby płytek krwi czy zakażenia tkanki podskórnej.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu SciPharm Sàrl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Trepulmix z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku Trepulmix należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Szczególnie istotne są interakcje z:
- Lekami przeciwnadciśnieniowymi i innymi lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne
- Lekami moczopędnymi, w tym furosemidem
- Lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, heparyna)
- Niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)
- Lekami mogącymi wpływać na działanie treprostynilu (np. gemfibrozyl, ryfampicyna, trimetoprim, deferasiroks, fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, ziele dziurawca)
Ulotka Trepulmix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Trepulmix, 1 mg/ml; 2,5 mg/ml; 5 mg/ml; 10 mg/ml, roztwór do infuzji (Treprostynil) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Trepulmix, 1 mg/ml; 2,5 mg/ml; 5 mg/ml; 10 mg/ml, roztwór do infuzji (Treprostynil) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?