Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Pierre Fabre Medicament |
Kod ATC | L01BC02 |
Procedura | DCP |
Substancja | Fluorouracyl |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tolak?
Tolak to specjalistyczny lek dermatologiczny zawierający substancję czynną fluorouracyl w stężeniu 40 mg/g w postaci kremu. Należy do grupy leków określanych jako antymetabolity, które hamują rozwój komórek (cytostatyki). Preparat stosowany jest w leczeniu rogowacenia słonecznego (skóry uszkodzonej promieniowaniem słonecznym) I i II stopnia w obrębie twarzy, uszu i/lub skóry głowy u osób dorosłych. Fluorouracyl działa poprzez niszczenie komórek rakowych i przedrakowych w skórze, jednocześnie wywierając mniejszy wpływ na komórki prawidłowe. Lek jest skuteczny zarówno w leczeniu widocznych zmian, jak i zmian skórnych, które nie były wcześniej dostrzegalne gołym okiem. Podczas stosowania leku Tolak może wystąpić proces terapeutyczny obejmujący: zaczerwienienie, stan zapalny, obrzęk, uczucie dyskomfortu, nadżerkę skóry, a następnie wygojenie. Jest to oczekiwana reakcja, świadcząca o działaniu leku.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Tolak, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Tolak – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tolak – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Tolak w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Tolak, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Tolak z innymi lekami
- 8 Ulotka Tolak – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Tolak, jakie substancje zawiera?
Głównym składnikiem aktywnym kremu Tolak jest fluorouracyl w stężeniu 40 mg/g. Fluorouracyl należy do grupy leków nazywanych antymetabolitami, które hamują rozwój komórek, wykazując działanie cytostatyczne.
Oprócz substancji czynnej, preparat zawiera również następujące składniki pomocnicze:
- makrogologlicerydów stearyniany
- butylohydroksytoluen (E 321)
- alkohol cetylowy
- kwas cytrynowy (E 330)
- glicerol (E 422)
- izopropylu mirystynian
- metyl Glucet-10
- metylu parahydroksybenzoesan (E 218)
- propylu parahydroksybenzoesan
- woda oczyszczona
- olej arachidowy oczyszczony (olej z orzechów ziemnych)
- sodu wodorotlenek (E 524)
- kwas stearynowy
- alkohol stearylowy
Ważna informacja: osoby uczulone na orzeszki ziemne lub soję nie powinny stosować tego leku ze względu na zawartość oleju arachidowego. Ponadto, lek zawiera składniki mogące powodować reakcje skórne, takie jak butylohydroksytoluen, alkohol cetylowy i stearylowy oraz parahydroksybenzoesany.
Dawkowanie preparatu Tolak – jak stosować ten lek?
Krem Tolak należy stosować raz na dobę na leczone obszary skóry przez okres 4 tygodni. Prawidłowa aplikacja leku obejmuje następujące kroki:
- Umyć, spłukać i delikatnie osuszyć obszary skóry przeznaczone do leczenia
- Nanieść cienką warstwę kremu Tolak na leczone obszary skóry
- Delikatnie i równomiernie wmasować krem w skórę
- Po aplikacji dokładnie umyć ręce
Podczas stosowania leku należy pamiętać o następujących zasadach:
- Unikać kontaktu leku z oczami, nosem, ustami i innymi błonami śluzowymi
- Nie stosować na otwarte rany lub uszkodzoną skórę
- Nie stosować pod bandażami lub opatrunkami
- Unikać narażenia leczonych obszarów na promieniowanie ultrafioletowe (światło słoneczne, solarium)
- Unikać przenoszenia leku ze skóry pacjenta na skórę innych osób
W trakcie leczenia może wystąpić reakcja skórna obejmująca zaczerwienienie, stan zapalny, obrzęk, dyskomfort, nadżerki skóry, a następnie wygojenie. Jest to prawidłowa i oczekiwana reakcja na leczenie. Jeśli stan skóry znacznie się pogorszy, wystąpi silny ból lub niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku stosowania kremu Tolak częściej niż raz na dobę, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia odczynu skórnego oraz jego ciężkiego przebiegu. Reakcje skórne mają charakter miejscowy i mogą obejmować nasilone zaczerwienienie, stan zapalny, ból, obrzęk i nadżerki skóry.
W przypadku omyłkowego połknięcia leku Tolak przez pacjenta lub dziecko, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.
Jeżeli pacjent pominął dawkę leku, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tolak – czy mogę spożywać alkohol?
Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących diety podczas stosowania kremu Tolak. Pacjent może normalnie jeść i pić w trakcie terapii tym lekiem. Nie wykazano również interakcji między kremem Tolak stosowanym miejscowo a spożywaniem alkoholu.
Należy jednak pamiętać, że podczas stosowania leku Tolak skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieniowania ultrafioletowego. Z tego powodu zaleca się:
- Ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne
- Unikanie korzystania z solariów
- Stosowanie kremów z wysokim filtrem UV na obszary skóry niewyleczone, ale narażone na działanie słońca
- Noszenie odzieży ochronnej, w tym nakrycia głowy, jeśli leczone są obszary skóry głowy
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: jest mało prawdopodobne, aby leczenie kremem Tolak miało jakikolwiek wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ jest to lek stosowany miejscowo na skórę.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Tolak w okresie ciąży i karmienia piersią?
Kremu Tolak nie wolno stosować w okresie ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia, stosowanie leku Tolak musi zostać natychmiast przerwane, a pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania informacji o ryzyku dla dziecka.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Tolak oraz przez 6 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku. W razie potrzeby należy zasięgnąć porady lekarza w sprawie odpowiedniej metody antykoncepcji.
Kremu Tolak nie wolno stosować w okresie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy substancja aktywna przenika do mleka matki. Jeżeli stosowanie leku Tolak jest bezwzględnie konieczne w okresie karmienia piersią, karmienie piersią należy przerwać.
Dodatkowo należy wiedzieć, że stosowanie leku Tolak może zaburzać płodność u kobiet i mężczyzn. Z tego powodu nie należy stosować leku Tolak u osób starających się o poczęcie dziecka. Mężczyźni powinni stosować skuteczną metodę antykoncepcji i unikać poczęcia dziecka podczas stosowania leku Tolak i przez 3 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki leku.
Skutki uboczne Tolak, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, Tolak może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Większość działań niepożądanych ma charakter miejscowy i jest związana z mechanizmem działania leku na skórę.
Częste działania niepożądane (mogą występować u maksymalnie 1 na 10 osób):
- Reakcje skórne w miejscu zastosowania leku: podrażnienie, ból, odczyn, zaczerwienienie, świąd, zapalenie, obrzęk (opuchlizna)
- Podrażnienie oczu
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować u maksymalnie 1 na 100 osób):
- Liszajec zakaźny (zakażenie bakteryjne skóry)
- Ból gardła (zapalenie gardła)
- Bezsenność
- Uczucie dyskomfortu w nosie
- Pęcherzyki na powierzchni warg
- Nudności
- Obrzęk wokół oczu
- Nasilone łzawienie oczu
- Zaczerwienienie
- Dodatkowe reakcje skórne w miejscu zastosowania leku: krwawienie, nadżerka, wyprysk, uczucie dyskomfortu, suchość, pieczenie i/lub mrowienie, reakcja nadwrażliwości na światło (większa wrażliwość skóry na promienie słoneczne)
Działania niepożądane o nieznanej częstości:
- Reakcje alergiczne (wyprysk kontaktowy)
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Szczególnie istotne jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku i kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów: owrzodzenie jamy ustnej, ból brzucha, biegunka z krwią, wymioty, gorączka i dreszcze – mogą one świadczyć o poważnej reakcji u osób z niedoborem enzymu dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD).
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Pierre Fabre Medicament. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Tolak z innymi lekami
Przed rozpoczęciem stosowania kremu Tolak należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach planowanych do przyjmowania. Szczególnie ważne jest poinformowanie o stosowaniu:
- Leków antywirusowych z grupy nukleozydów (np. brywudyny i sorywudyny) – stosowanych w leczeniu ospy wietrznej lub półpaśca. Nie wolno stosować tych leków równocześnie z lekiem Tolak, ani w okresie 4 tygodni przed rozpoczęciem leczenia kremem Tolak. Połączenie tych leków może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.
Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji leku Tolak stosowanego miejscowo z innymi lekami przyjmowanymi doustnie. Jednak ze względu na charakter leku i jego działanie cytostatyczne, należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania innych leków miejscowych w tych samych obszarach skóry. Nie należy stosować leku Tolak pod bandażami lub opatrunkami, gdyż może to nasilić stan zapalny skóry.
Osoby z niedoborem enzymu dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD) są szczególnie narażone na wystąpienie ciężkich działań niepożądanych przy stosowaniu fluorouracylu. Jeśli pacjent wie, że występuje u niego zmniejszona aktywność lub brak aktywności tego enzymu, powinien koniecznie poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem leczenia.
Ulotka Tolak – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
TOLAK - 40 mg/g, Krem (Fluorouracilum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
TOLAK - 40 mg/g, Krem (Fluorouracilum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?