Rotarix to szczepionka przeciw rotawirusom, które są najczęstszą przyczyną biegunek u małych dzieci i niemowląt. Szczepionka jest przeznaczona do czynnej immunizacji niemowląt w wieku od 6 do 24 tygodni w celu zapobiegania zapaleniu żołądka i jelit spowodowanemu zakażeniem rotawirusem. Szczepionka jest dostępna na receptę. Podaje się ją doustnie, zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.
Rotateq to doustna szczepionka przeciw rotawirusom, która chroni niemowlęta i małe dzieci przed zapaleniem żołądka i jelit. Szczepionka zawiera 5 żywych szczepów rotawirusa. Jest wskazana do stosowania u niemowląt od 6 tygodnia życia, w celu zapobiegania zapaleniu żołądka i jelit wywołanego zakażeniem rotawirusem. Lek jest dostępny na receptę.
Lista szczepionek przeciw rotawirusom.
Rotawirusy szczepionki
Rotawirusy to nic innego, jak grupa wirusów należąca do rodziny reowirusów, które są jedną z najczęstszych przyczyn występowania biegunki u niemowląt oraz dzieci. Rotawirusy są małymi, okrągłymi wirusami, które tworzą siedem oddzielnych grup antygenowych od A do D. Do większości przypadków zachorowań dochodzi szczególnie w okresie zimowym oraz wiosennym. Rotawirusy przyczyniają się do kolonizacji układu pokarmowego, uszkodzenia nabłonek kosmków jelit, jak również rozwijają stan zapalny w żołądku oraz jelitach.
Jak przenoszą się rotawirusy?
Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową, drogą fekalno – oralną, jak również poprzez kontakt z przedmiotami, które były dotykane przez osobę zakażoną. Ciekawostką jest to, iż na powierzchniach suchych wirus może utrzymywać się nawet przez okres kilku miesięcy, z kolei na dłoniach kilka godzin.
Rotawirusy – objawy
Do objawów zakażenia rotawirusami należy zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak:
- wodniste biegunki
- żółto – zielone stolce
- wysoka temperatura dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza
- osłabienie
- brak apetytu
- brak pragnienia
Metody leczenia
Jeżeli chodzi o metody leczenia związane z rotawirusami to trzeba tutaj wymienić w szczególności:
- odpowiednie nawodnienie organizmu (przede wszystkim picie mięty oraz rumianku)
- spożywanie lekkostrawnych pokarmów (gotowane warzywa, kleiki, jogurty, zupy, banany, bądź kasze)
- stosowanie doustnych preparatów nawadniających
- wyeliminowanie z diety produktów wędzonych oraz smażonych
- w niektórych przypadkach potrzebne będzie nawadnianie osoby chorej dożylnie