Sulfarinol

Podmiot odpowiedzialnyFarmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy GALENUS
Kod ATCR01AB02
ProceduraNAR
SubstancjaNafazolina, Sulfatiazol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sulfarinol?

Krople do nosa Sulfarinol to biały, oleisty płyn zawierający dwie substancje czynne: sulfatiazol (50 mg/1 ml) i azotan nafazoliny (1 mg/1 ml). Sulfatiazol jest sulfonamidem o krótkotrwałym działaniu bakteriostatycznym na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Nafazolina, będąca pochodną imidazolu, działa adrenomimetycznie, pobudzając współczulny układ nerwowy.

Miejscowe zastosowanie na błonę śluzową nosa powoduje skurcz rozszerzonych naczyń krwionośnych w ciągu około 5 minut, co pomaga zmniejszyć objawy stanu zapalnego, takie jak obrzęk i wysięk (katar). Ułatwia to usuwanie płynu wysiękowego z zatok przynosowych i oddychanie przez nos. Podanie donosowe może również udrożnić trąbkę słuchową. Lek działa głównie objawowo, a efekt terapeutyczny utrzymuje się od 6 do 8 godzin.

Sulfarinol stosuje się w leczeniu kataru, uczucia zatkania nosa i obrzęku błony śluzowej nosa spowodowanych stanem zapalnym związanym z zakażeniem bakteryjnym. Jeśli po pięciu dniach stosowania nie nastąpi poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.

Jaki jest skład Sulfarinol, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są: sulfatiazol i nafazoliny azotan.

– Pozostałe składniki czyli substancje pomocnicze to: parafina ciekła, woda, wosk biały, chlorobutanol.

Dawkowanie preparatu Sulfarinol – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia, to 1 do 2 kropli co 4 do 6 godzin do każdego otworu nosowego. Lek należy zakroplić do każdego otworu nosowego na skrzydełko nosa, następnie kilkakrotnie zacisnąć nos palcem wskazującym i kciukiem. Przed użyciem wstrząsnąć. Leku nie należy stosować częściej niż co 4 godziny i nie dłużej niż 3 do 5 dni.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Stosowanie leku u młodzieży powyżej 12. roku życia zgodne z dawkowaniem dla dorosłych. Nie należy stosować Sulfarinolu u dzieci poniżej 12. roku życia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie znacznie większych dawek niż zalecana może spowodować wystąpienie ogólnych działań niepożądanych, jak wzrost ciśnienia krwi, nudności, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, senność i ospałość, zwolnienie czynności serca, zespół Stevensa-Johnsona (goryczka oraz ciężkie objawy w obrębie skóry i błon śluzowych nosa i jamy ustnej). Znaczne przedawkowanie może prowadzić do zahamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego z silnymi objawami uspokojenia, spadku ciśnienia (wstrząs), obniżenia temperatury ciała i śpiączki oraz zalepienia rzęsek błony śluzowej nosa. To ogólnoustrojowe działanie jest spowodowane spłynięciem nadmiaru kropli do żołądka i wchłanianiem leku do krwiobiegu z przewodu pokarmowego. W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Długotrwałe stosowanie dawek większych niż zalecane w dłuższym niż zalecany okresie (ponad 3 do 5 dni) może spowodować trwale uszkodzenie nabłonka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sulfarinol – czy mogę spożywać alkohol?

Sulfarinol można stosować o dowolnej porze, niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sulfarinol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Leku Sulfarinol nie wolno stosować w okresie ciąży i laktacji, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Decyzję może podjąć wyłącznie lekarz po oszacowaniu spodziewanej korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu lub karmionego piersią dziecka.

Skutki uboczne Sulfarinol, jakie są działania niepożądane?

Działania niepożądane przy prawidłowym stosowaniu zgodnie z ulotką występują bardzo rzadko.

Miejscowe działania niepożądane – objawy uczuleniowe (wysypka skórna, obrzęk warg) mogą wystąpić u osób uczulonych na sulfonamidy, nawet jeśli lek jest stosowany zgodnie z przeciwwskazaniami.

Ogólne działania niepożądane spowodowane przez azotan nafazoliny mogą wystąpić po podaniu donosowym z powodu szybkiego wchłaniania leku przez zmienioną zapalnie błonę śluzową oraz w przypadku przedawkowania po nieprawidłowym zakropleniu (gdy lek spływający do żołądka wchłonie się z przewodu pokarmowego). Może to również zdarzyć się u dzieci, głównie poniżej 3. roku życia, jeśli lek jest stosowany mimo przeciwwskazań.

Miejscowe działania niepożądane związane z donosowym podaniem leku to:

  • Kichanie
  • Kłujący ból nosa
  • Uczucie pieczenia
  • Zwiększone wydzielanie z nosa
  • Stany uczuleniowe

Ogólne działania niepożądane, najczęściej związane z przedawkowaniem, to:

  • Wzrost ciśnienia
  • Nudności
  • Bóle i zawroty głowy
  • Kołatanie serca
  • Senność i ospałość
  • Zwolnienie czynności serca
  • Zespół Stevensa-Johnsona

Dodatkowe działania niepożądane u dzieci i młodzieży:

Miejscowe działania niepożądane – objawy uczuleniowe (wysypka skórna, obrzęk warg) mogą wystąpić u dzieci poniżej 12. roku życia, zwłaszcza w grupie wiekowej poniżej 7. roku życia.

Ogólne działania niepożądane spowodowane przez azotan nafazoliny mogą wystąpić po podaniu donosowym z powodu szybkiego wchłaniania leku przez zmienioną zapalnie błonę śluzową oraz w przypadku przedawkowania po nieprawidłowym zakropleniu (gdy lek spływający do żołądka wchłonie się z przewodu pokarmowego). Może to również zdarzyć się u dzieci, głównie poniżej 3. roku życia, jeśli lek jest stosowany mimo przeciwwskazań.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Sulfarinol, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy GALENUS. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Sulfarinol z innymi lekami

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie lub niedawno stosowanych lekach, a także o tych, które pacjent planuje stosować.

  • Stosowanie leków zawierających nafazolinę u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może nasilać ich działanie na naczynia krwionośne, prowadząc do skurczu naczyń.
  • Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO może prowadzić do przełomu nadciśnieniowego (nagły wzrost ciśnienia krwi).

Ulotka Sulfarinol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Sulfarinol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Sulfarinol - (50 mg + 1 mg)/ml, Krople do nosa (Naphazolini nitras + Sulfathiazolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Sulfarinol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sulfarinol - (50 mg + 1 mg)/ml, Krople do nosa (Naphazolini nitras + Sulfathiazolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Sulfarinol w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Sulfarinol - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Sulfarinol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz