Biotropil
Lek stosowany w leczeniu zaburzeń mózgu, związanych głównie z podeszłym wiekiem – zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych, u dzieci natomiast w leczeniu dysleksji.
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Piracetam – lek stosowany w chorobach neurologicznych, pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Mechanizm działania piracetamu polega na odtwarzaniu struktury błony komórkowej przez tworzenie ruchomych cząsteczek leku i fosfolipidów. Przypuszcza się, że to działanie poprawia stabilność błony, dzięki czemu białka błonowe lub przezbłonowe mogą prawidłowo spełniać swoje funkcje. Piracetam zwiększa elastyczność krwinek czerwonych i zapobiega agregacji płytek krwi. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie mioklonii pochodzenia korowego, zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego jak i obwodowego oraz zaburzeń dyslektycznych u dzieci z jednocześnie prowadzoną terapią logopedyczną.
Piracetam dostępny jest w postaci tabletek, roztworu doustnego i dożylnego. Dawkowanie i postać leku dostosowywane są indywidualnie do wskazań, wieku i stanu pacjenta. Zazwyczaj piracetam podaje się w dawkach podzielonych, 2-3 razy na dobę.
Możliwe działania niepożądane: nerwowość, hiperkinezja (mimowolne ruchy mięśni szkieletowych), zwiększenie masy ciała. Rzadziej: depresja, senność, przewlekłe zmęczenie, bóle w obrębie jamy brzusznej, zapalenie skóry.
Lek stosowany w leczeniu zaburzeń mózgu, związanych głównie z podeszłym wiekiem – zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych, u dzieci natomiast w leczeniu dysleksji.
Lucetam to lek nootropowy, który zawiera substancję czynną piracetam. Działa na poziomie fizjologicznym, zmniejszając lepkość krwi, zwiększając przepływ przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia, a także poprawia wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Wskazany jest w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci (w połączeniu z terapią logopedyczną) oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Lek jest dostępny na receptę.
Memoniq to lek zawierający substancję czynną piracetam, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych. Dostępny jest na receptę i występuje w różnych dawkach substancji czynnej oraz pod kilkoma postaciami. Lek jest szczególnie skuteczny w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.
Memotropil to lek nootropowy, który zawiera substancję czynną o nazwie piracetam. Jest to pochodna kwasu γ-aminomasłowego (GABA), która usprawnia metabolizm komórek nerwowych. Lek jest stosowany w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną, oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Memotropil jest dostępny na receptę.
Memotropil 20% to lek nootropowy dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną o nazwie piracetam, która działa ochronnie na zdolności poznawcze i pozwala przywrócić je u pacjentów z różnorodnymi uszkodzeniami mózgu. Stosuje się go w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego. Lek zwiększa wykorzystanie tlenu i glukozy przez komórki ośrodkowego układu nerwowego.
Nootropil to lek nootropowy, który działa na przepływ krwi i zużycie tlenu w mózgu. Nie rozszerza naczyń, ale zwiększa efektywność tkanki mózgowej w niedokrwieniu. Jest stosowany w różnych przypadkach, takich jak mioklonia korowa, czyli krótkie i gwałtowne skurcze mięśni, zaburzenia dyslektyczne u dzieci w wieku 8-13 lat, leczenie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego oraz leczenie zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych z wyłączeniem choroby Alzheimera. Lek jest dostępny na receptę.
Piracetam Espefa to lek nootropowy, który ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Dzięki niemu krew przepływa przez naczynia mózgowe z większą łatwością, a jednocześnie nie powoduje ich rozszerzenia. Dodatkowo, lek ten zwiększa wykorzystanie tlenu oraz zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Jest stosowany w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną oraz w leczeniu zawrotów głowy. Lek jest dostępny na receptę.
Piracetam Medana to lek w postaci tabletek powlekanych, który wpływa na przemiany energetyczne w komórkach ośrodkowego układu nerwowego (OUN), zwiększając wykorzystanie tlenu i glukozy. Jest stosowany w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną, oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Lek jest dostępny na receptę.
Piracetam Mylan to lek nootropowy, który poprawia metabolizm komórek nerwowych. Dzięki swoim właściwościom zwiększa przepływ krwi przez naczynia w mózgu oraz zwiększa wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego (mimowolne skurcze mięśni) oraz w leczeniu zawrotów głowy. U dzieci od 8 roku życia oraz u osób dorosłych stosowany jest w leczeniu dysleksji (zaburzenia mowy i problemy z czytaniem, które nie są wynikiem upośledzonej inteligencji) w połączeniu z odpowiednimi środkami, takimi jak terapia logopedyczna. Lek jest dostępny na receptę.
Progesteron Biodemada to lek zawierający syntetycznie otrzymany naturalny żeński hormon płciowy progesteron. W organizmie progesteron działa poprzez specyficzne receptory zlokalizowane m.in. w macicy, gruczołach sutkowych, ośrodkowym układzie nerwowym i przysadce mózgowej. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku zapłodnienia in vitro oraz jako hormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą, które otrzymują hormonalną terapię zastępczą w celu ochrony błony śluzowej macicy (endometrium). Jest dostępny na receptę.
Piracetamum 123ratio to lek z grupy leków nootropowych, które oddziałują na komórki nerwowe i wspomagają krążenie krwi w mózgu. Lek ten zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ krwi przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia, zwiększa też wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Stosowany jest w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną, oraz zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Jest dostępny na receptę.
Recodium to lek z grupy nootropów, które wpływają na funkcje poznawcze organizmu. Dzięki swoim właściwościom, zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ przez naczynia krwionośne w mózgu bez ich rozszerzania oraz zwiększa wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Wskazania do stosowania Recodium to leczenie mioklonii pochodzenia korowego, leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną oraz leczenie zawrotów głowy. Jest to lek na receptę.