Bekemv
Lek BEKEMV zawiera ekulizumab, przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu napadowej nocnej hemoglobinurii (PNH) oraz atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS) u dorosłych i dzieci. BEKEMV jest dostępny wyłącznie na receptę.
Ekulizumab to rekombinowane, humanizowane przeciwciało monoklonalne. Jest skierowane przeciw składowej C5 dopełniacza, co czyni go inhibitorem końcowego etapu aktywacji dopełniacza. Działa poprzez przeciwdziałanie lizie komórek wywoływanej przez dopełniacz.
Swoje lecznicze działanie wywiera poprzez łączenie się ze składową C5 dopełniacza, hamując w ten sposób jego rozkład na C5a i C5b i zapobiegając wytwarzaniu końcowego kompleksu C5b-9.
Ekulizumab jest skuteczny w leczeniu napadowej nocnej hemoglobinurii (PNH), atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS), ogólnego miastenii gravis oraz neuromielitis optica. W przypadku osób z PNH, poprawia jakość życia i zmniejsza potrzebę transfuzji krwi, ale nie wydaje się wpływać na ryzyko śmierci.
Ekulizumab może wiązać się z ryzykiem infekcji meningokokowych i jest przepisywany tylko osobom, które są zaszczepione i przestrzegają strategii oceny ryzyka i minimalizacji ryzyka.
Lek BEKEMV zawiera ekulizumab, przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu napadowej nocnej hemoglobinurii (PNH) oraz atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS) u dorosłych i dzieci. BEKEMV jest dostępny wyłącznie na receptę.
Epysqli (ekulizumab) to lek stosowany w leczeniu napadowej nocnej hemoglobinurii (PNH) oraz atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS). Epysqli jest dostępny wyłącznie na receptę, co oznacza, że jego stosowanie musi być nadzorowane przez lekarza.
Soliris to lek immunosupresyjny, który zawiera substancję czynną ekulizumab. Jest to przeciwciało monoklonalne, które jest wydawane na receptę. Lek jest stosowany w leczeniu dorosłych i dzieci z napadową nocną hemoglobinurią, atypowym zespołem hemolityczno-mocznicowym, oporną na leczenie uogólnioną miastenią rzekomoporaźną u pacjentów z dodatnim wynikiem badań na obecność przeciwciał przeciwko receptorowi acetylocholinowemu oraz chorobą ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego, z dodatnim wynikiem badania na obecność przeciwciał przeciw akwaporynie 4, w przypadku rzutowego przebiegu choroby. Leku nie należy stosować u pacjentów z niewyleczonym zakażeniem N. meningitidis oraz u osób, które nie mają aktualnego szczepienia przeciwko N. meningitidis.