Stimufend

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyFresenius Kabi Deutschland GmbH
Kod ATCL03AA13
ProceduraCEN
SubstancjaPegfilgrastym

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Stimufend?

Stimufend zawiera pegfilgrastym, białko produkowane biotechnologicznie przez bakterie E. coli. Pegfilgrastym należy do grupy cytokin i jest bardzo podobny do naturalnie występującego w organizmie czynnika wzrostu kolonii granulocytów.

Lek Stimufend stosuje się w celu skrócenia czasu trwania neutropenii (niskiej liczby białych krwinek) oraz zmniejszenia częstości występowania gorączki neutropenicznej (niskiej liczby białych krwinek z gorączką), które mogą być skutkiem chemioterapii cytotoksycznej. Białe krwinki odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu infekcji, ale są bardzo wrażliwe na chemioterapię, co może prowadzić do ich znacznego spadku w organizmie i zwiększenia ryzyka zakażeń. Lekarz zalecił Stimufend, aby pobudzić szpik kostny do zwiększenia produkcji białych krwinek, wspomagając tym samym walkę z infekcjami.

Reklama

Jaki jest skład Stimufend, jakie substancje zawiera?

Aktywnym składnikiem leku jest pegfilgrastym. Każda ampułko-strzykawka zawiera 6 mg pegfilgrastymu w 0,6 ml roztworu.

Inne składniki to: octan sodu, sorbitol (E420), polisorbat 20, kwas octowy lodowaty oraz woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Stimufend – jak stosować ten lek?

Stimufend jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych pacjentów w wieku 18 lat i starszych. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj podawana dawka to 6 mg w formie zastrzyku podskórnego, za pomocą ampułko-strzykawki. Lek podaje się na zakończenie każdego cyklu chemioterapii, co najmniej 24 godziny po ostatniej dawce chemioterapii.

Informacja dotycząca samodzielnego wstrzykiwania leku Stimufend: Lekarz może zalecić samodzielne wstrzykiwanie leku przez pacjenta. W takim przypadku lekarz lub pielęgniarka pokaże, jak to zrobić. Nie należy podejmować prób samodzielnego wstrzykiwania bez odpowiedniego przeszkolenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecona dawki leku Stimufend, należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Stimufend – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Stimufend w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku, w tym Stimufend, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie przeprowadzono badań leku Stimufend na ciężarnych kobietach. Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli:

  • jest w ciąży,
  • podejrzewa, że może być w ciąży,
  • planuje ciążę.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Stimufend, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Podczas stosowania leku Stimufend należy przerwać karmienie piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Skutki uboczne Stimufend, jakie są działania niepożądane?

Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią następujące działania niepożądane lub ich kombinacja:

  • Obrzęk lub opuchlizna, które mogą być związane z rzadszym oddawaniem moczu, trudnościami w oddychaniu, obrzękiem brzucha lub uczuciem pełności oraz ogólnym zmęczeniem. Objawy te zazwyczaj rozwijają się szybko.

Mogą to być objawy rzadkiej choroby zwanej „zespołem przesiąkania włośniczek”, która powoduje przesiąkanie krwi z małych naczyń krwionośnych do organizmu i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Bardzo częste działania niepożądane (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • Ból kości; lekarz doradzi, co można przyjąć, aby złagodzić ten ból.
  • Nudności i ból głowy.

Częste działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • Ból w miejscu wstrzyknięcia.
  • Uogólniony ból stawów i mięśni.
  • Zmiany we krwi, które będą wykryte w rutynowych badaniach; liczba białych krwinek może być zwiększona przez krótki czas; może dojść do zmniejszenia liczby płytek krwi, co może prowadzić do zwiększonej skłonności do powstawania siniaków.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):

  • Reakcje uczuleniowe, takie jak zaczerwienienie, uderzenia gorąca, wysypka skórna oraz nabrzmiałe, swędzące obszary skóry.
  • Ciężkie reakcje alergiczne, w tym anafilaksja (osłabienie, spadek ciśnienia krwi, trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy).
  • Powiększenie śledziony.
  • Pęknięcie śledziony; niektóre przypadki były śmiertelne; ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli poczuje się ból w lewym nadbrzuszu lub na szczycie lewego barku.
  • Trudności w oddychaniu; jeśli wystąpi kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu, należy poinformować lekarza.
  • Zespół Sweeta (bolesne, śliwkowe zmiany na kończynach oraz czasami na twarzy i szyi wraz z gorączką).
  • Zapalenie naczyń krwionośnych skóry.
  • Uszkodzenia drobnych naczyń włosowatych w nerkach (kłębuszkowe zapalenie nerek).
  • Zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia.
  • Odkrztuszanie krwią (krwioplucie).
  • Zaburzenia krwi (zespół mielodysplastyczny [MDS] lub ostra białaczka szpikowa [AML]).

Rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 pacjentów):

  • Zapalenie aorty (duże naczynie krwionośne transportujące krew z serca do reszty organizmu).
  • Krwawienie z płuc (krwotok płucny).
  • Zespół Stevensa-Johnsona, który może objawiać się czerwonawymi plamami na tułowiu w kształcie okręgu lub tarczy strzeleckiej, często z centralnie umieszczonymi pęcherzami, złuszczaniem skóry oraz owrzodzeniem jamy ustnej, gardła, nosa, genitaliów i oczu, poprzedzonymi gorączką i objawami grypopodobnymi.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku Stimufend i skontaktować się z lekarzem lub zwrócić się o pomoc medyczną.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Fresenius Kabi Deutschland GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Stimufend z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Ulotka Stimufend – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Stimufend dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Stimufend dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz