Rezzayo

Podmiot odpowiedzialnyMundipharma GmbH
Kod ATCJ02AX08
ProceduraCEN
SubstancjaRezafungina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rezzayo?

Co to jest lek REZZAYO

Lek REZZAYO zawiera rezafunginę, substancję czynną o działaniu przeciwgrzybiczym. Rezafungina należy do grupy leków zwanych echinokandynami.

W jakim celu stosuje się lek REZZAYO

Lek ten jest stosowany u dorosłych do leczenia inwazyjnej kandydozy, czyli ciężkich zakażeń grzybiczych tkanek i narządów wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Jak działa lek REZZAYO

Rezafungina blokuje działanie enzymu niezbędnego do wytwarzania cząsteczki wzmacniającej ściany komórkowe grzybów. W rezultacie komórki grzybów stają się słabe, co hamuje ich dalszy wzrost. To powstrzymuje rozprzestrzenianie się zakażenia i pozwala naturalnym mechanizmom obronnym organizmu na zwalczenie infekcji.

Jaki jest skład Rezzayo, jakie substancje zawiera?

  • Aktywnym składnikiem leku jest rezafungina. Każda fiolka zawiera 200 mg rezafunginy (w formie octanu).
  • Inne składniki to mannitol, histydyna, polisorbat 80, kwas chlorowodorowy oraz wodorotlenek sodu.

Dawkowanie preparatu Rezzayo – jak stosować ten lek?

Leczenie rozpoczyna się od podania dawki nasycającej wynoszącej 400 mg w pierwszym dniu terapii. Następnie, w 8. dniu leczenia, podaje się dawkę podtrzymującą wynoszącą 200 mg, która jest kontynuowana co tydzień.

Lek REZZAYO podaje się raz w tygodniu w formie infuzji dożylnej (kroplówki), która trwa co najmniej 1 godzinę. Lekarz może zdecydować o wydłużeniu czasu infuzji do 3 godzin, aby uniknąć reakcji związanych z podawaniem leku.

Czas trwania leczenia zależy od reakcji pacjenta na terapię oraz jego stanu zdrowia. Zazwyczaj leczenie trwa co najmniej 14 dni od ostatniego dnia, w którym wykryto Candida we krwi pacjenta.

Jeśli objawy inwazyjnej kandydozy powrócą, należy natychmiast poinformować lekarza lub innego pracownika ochrony zdrowia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjent nie powinien przyjmować tego leku częściej niż raz w tygodniu. Jeśli pacjent obawia się, że mógł otrzymać zbyt dużą dawkę leku REZZAYO, powinien natychmiast poinformować o tym lekarza lub innego pracownika ochrony zdrowia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rezzayo – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rezzayo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka powinna stosować ten lek tylko wtedy, gdy lekarz wyraźnie to zaleci. Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym, lekarz może zalecić stosowanie antykoncepcji podczas leczenia lekiem REZZAYO.

Wpływ leku REZZAYO na kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie jest znany.

Skutki uboczne Rezzayo, jakie są działania niepożądane?

Poważne działania niepożądane – jeśli u pacjenta pojawi się którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast poinformować lekarza lub innego pracownika medycznego:

  • Zaczerwienienie skóry, uczucie ciepła, nudności i ucisk w klatce piersiowej – mogą to być objawy reakcji na infuzję (często – może wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów).

Inne działania niepożądane

Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • Niskie stężenie potasu we krwi (hipokaliemia),
  • Biegunka,
  • Gorączka.

Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • Zmniejszona liczba krwinek czerwonych (anemia),
  • Niskie stężenie magnezu we krwi (hipomagnezemia),
  • Niskie stężenie fosforanów we krwi (hipofosfatemia),
  • Niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie),
  • Świszczący oddech,
  • Wymioty,
  • Nudności,
  • Ból brzucha,
  • Zaparcia,
  • Zaczerwienienie skóry (rumień),
  • Wysypka,
  • Zwiększenie aktywności fosfatazy alkalicznej we krwi, enzymu produkowanego w wątrobie, kościach, nerkach oraz jelitach,
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (w tym aminotransferazy alaninowej oraz aminotransferazy asparaginianowej),
  • Zwiększenie stężenia bilirubiny, produktu rozpadu czerwonych krwinek, we krwi.

Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):

  • Wysokie stężenie fosforanów we krwi (hiperfosfatemia),
  • Niskie stężenie sodu we krwi (hiponatremia),
  • Bardzo duża wrażliwość skóry lub oczu na światło słoneczne lub inne formy światła (fototoksyczność),
  • Drżenie mięśni,
  • Zwiększona liczba eozynofili (rodzaj białych krwinek) we krwi.

Nieznana częstość (nie można określić częstości występowania):

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Rezzayo, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Mundipharma GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Rezzayo z innymi lekami

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, a także o tych, które były stosowane ostatnio lub są planowane do przyjmowania.

Ulotka Rezzayo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Rezzayo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Rezzayo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Rezzayo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Rezzayo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Rezzayo w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Rezzayo - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Rezzayo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz