Renicin

Renicin zawiera roksytromycynę − lek z grupy antybiotyków makrolidowych.

Renicin jest stosowany w leczeniu następujących zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na roksytromycynę:
– zakażenia górnych dróg oddechowych (paciorkowcowe zapalenie gardła, ostre zapalenie zatok obocznych nosa),
– zapalenie ucha środkowego,
– zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli),
– zakażenia skóry i tkanek miękkich, wywołane przez gronkowce,
– błonica,
– nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy i szyjki macicy, wywołane przez Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum.

Jaki jest skład Renicin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Renicin jest roksytromycyna. Jedna tabletka zawiera 150 mg roksytromycyny.

Pozostałe składniki to: glikol polietylenopolipropylenowy (Pluronic F-68), celuloza mikrokrystaliczna, powidon, skrobi glikolan sodowy, skrobia preżelowana, krospowidon, krzemionka koloidalna, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, laktoza bezwodna, Makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171), wosk Carnauba.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Renicin – jak stosować?

Dawkowanie u dorosłych
U dorosłych o masie ciała powyżej 40 kg zwykle zalecana dawka wynosi 300 mg na dobę:
1 tabletka co 12 godzin lub 2 tabletki co 24 godziny, 15 minut przed posiłkiem.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby
Pacjentom z ciężką niewydolnością wątroby lekarz zaleci zmniejszenie dawki do 1 tabletki przyjmowanej co 24 godziny, 15 minut przed posiłkiem.

Dawkowanie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
Pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lekarz zaleci zmniejszenie dawki do 1 tabletka przyjmowanej co 24 godziny, 15 minut przed posiłkiem.

Sposób stosowania
Tabletki należy przyjmować w całości, bez rozgryzania, popijając dużą ilością płynu. Lek należy przyjmować 15 minut przed posiłkiem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Możliwe jest wystąpienie nudności, wymiotów, biegunki, rzadko występują zaburzenia czynności wątroby, bóle i zawroty głowy. Nie istnieje specyficzna odtrutka na roksytromycynę. Hemodializa i dializa otrzewnowa nie jest skuteczna w usuwaniu leku Renicin z organizmu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Renicin – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy stosować leku w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży lek można stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Roksytromycyna przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Jeśli matka stosuje roksytromycynę, lekarz będzie ściśle kontrolował stan niemowlęcia karmionego piersią.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Renicin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Brak odpowiednich badań dotyczących stosowania lanzoprazolu u kobiet w ciąży. Dlatego, pomimo że badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka czy płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy, stosowanie leku Renazol w ciąży nie jest zalecane.

Nie wiadomo, czy lanzoprazol przenika do mleka kobiecego. Badania na zwierzętach wykazały, że lanzoprazol przenika do mleka matki. Decyzja o kontynuowaniu lub przerwaniu karmienia piersią, bądź kontynuowaniu lub przerwaniu leczenia lekiem Renazol powinna być podejmowana przez lekarza po rozważeniu korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia lanzoprazolem u matki.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Renicin

Ulotka Renicin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Renicin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Renicin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Renicin w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Renicin

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Renicin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Renicin. Podziel się doświadczeniami na forum.