Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paracetamol Panpharma?
Lek ten jest lekiem przeciwbólowym (uśmierza ból) i przeciwgorączkowym (zmniejsza gorączkę).
Fiolka szklana o objętości 10 mL jest przeznaczona wyłącznie do stosowania u donoszonych noworodków i niemowląt o masie ciała poniżej 10 kg. Worek lub fiolka szklana o objętości 50 mL jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u niemowląt i dzieci o masie ciała powyżej 10 kg, lecz nieprzekraczającej 33 kg. Worek lub fiolka szklana o objętości 100 mL jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała powyżej 33 kg (czyli w wieku około 11 lat).
Jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza w okresie pooperacyjnym oraz w krótkotrwałym leczeniu gorączki.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Paracetamol Panpharma, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Paracetamol Panpharma – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol Panpharma – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Paracetamol Panpharma w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Paracetamol Panpharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Paracetamol Panpharma, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są
Paracetamol 10 mg w 1 mL roztworu do infuzji
1 fiolka o pojemności 10 mL zawiera 100 mg paracetamolu
1 worek lub fiolka o pojemności 50 mL zawiera 500 mg paracetamolu
1 worek lub fiolka o pojemności 100 mL zawiera 1000 mg paracetamolu
Inne składniki leku to:
glukoza jednowodna, kwas octowy lodowaty, sodu octan trójwodny, sodu cytrynian dwuwodny, sodu wodorotlenek lub kwas solny (do regulacji pH), woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda lek Paracetamol Panpharma i co zawiera opakowanie.
Dawkowanie preparatu Paracetamol Panpharma – jak stosować ten lek?
Roztwór paracetamolu jest podawany przez personel medyczny.
Dawkowanie
Szczegółowa tabela dotycząca dawkowania znajduje się w ulotce załączonej w dolnej części strony.
Sposób podawania:
RYZYKO BŁĘDÓW MEDYCZNYCH
Należy zachować ostrożność w celu uniknięcia błędów w dawkowaniu leku, spowodowanych myleniem miligramów (mg) z mililitrami (mL). Błędy te mogą doprowadzić do nieumyślnego przedawkowania i śmierci pacjenta.
Dożylnie.
Roztwór paracetamolu jest podawany we wlewie (infuzji) do jednej z żył pacjenta.
Roztwór paracetamolu podaje się we wlewie dożylnym trwającym 15 minut.
W przypadku fiolek o pojemności 50 ml i 100 ml, korek należy przekłuć pionowo w zaznaczonym miejscu, z użyciem igły o średnicy 0,8 mm (21 G).
Worek lub szklana fiolka 50 mL:
Lek można również rozcieńczyć 0,9% roztworem chlorku sodu lub 5% roztworem glukozy, nie więcej niż dziesięciokrotnie (jedna część objętościowa Paracetamol Panpharma i dziewięć części objętościowych rozcieńczalnika). Rozcieńczony roztwór należy ocenić wzrokowo, nie wolno stosować roztworu opalizującego oraz jeśli obecne są cząstki stałe lub osad. W przypadku wrażenia, że działanie leku Paracetamol Panpharma 10 mg/mL jest zbyt mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania objawy pojawiają się zazwyczaj w przeciągu pierwszych 24 godzin i obejmują: nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość, bóle brzucha, może także wystąpić uszkodzenie wątroby. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w przypadku przedawkowania, ze względu na ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Należy poinformować lekarza, jeśli zauważy się jakikolwiek z tych objawów.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol Panpharma – czy mogę spożywać alkohol?
Brak specjalnych zaleceń dotyczących stosowania z posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Paracetamol Panpharma w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży. Paracetamol Panpharma można stosować w czasie ciąży. Jednak w takim przypadku lekarz musi ocenić czy leczenie tym lekiem jest zalecane.
Karmienie piersią
Paracetamol Panpharma może być stosowany w czasie karmienia piersią.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty
Ulotka Paracetamol Panpharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?