Oxervate

Oxervate to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu neurotroficznego zapalenia rogówki u dorosłych. Substancją czynną leku jest cenegermin, który jest rekombinowanym ludzkim nerwowym czynnikiem wzrostu. Cenegermin działa poprzez stymulowanie wzrostu i przetrwania komórek nerwowych, co pomaga w regeneracji uszkodzonych nerwów rogówki i przywraca normalne funkcjonowanie oka. Lek jest dostępny w postaci kropli do oczu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Oxervate. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek OXERVATE zawiera substancję czynną o nazwie cenegermina. Cenegermina jest rodzajem czynnika wzrostu nerwów (ludzkie białko), które naturalnie występuje na powierzchni oka.

Lek OXERVATE jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z umiarkowanym lub ciężkim neurotroficznym zapaleniem rogówki. Jest to choroba wpływająca na rogówkę (przezroczysta warstwa w przedniej części oka), która powoduje ubytki na zewnętrznej powierzchni rogówki, które nie goją się samoistnie lub wrzody rogówki. Lek OXERVATE jest stosowany dla umożliwienia wygojenia rogówki.

Jaki jest skład Oxervate, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cenegermina. 1 ml leku OXERVATE zawiera 20 mikrogramów cenegerminy.

Pozostałe składniki to: dwuwodzian trehalozy, mannitol, wodorofosforan disodowy bezwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, hydroksypropylometyloceluloza, glikol polietylenowy 6000, L-metionina i woda do wstrzykiwań, kwas chlorowodorowy oraz wodorotlenek sodu i azot.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Oxervate – jak stosować?

Zalecana dawka leku to 1 kropla podawana do chorego oka 6 razy na dobę w odstępach co 2 godziny, począwszy od rana (tj. 6 kropli na dobę w ciągu 12 godzin).

Leczenie należy kontynuować przez 8 tygodni.

Instrukcja użycia
Należy dokładnie przestrzegać poniższej instrukcji i w razie niejasności zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Podanie do oka.

Pacjent otrzyma izolowany pojemnik zawierający pudełko z tygodniowym zapasem leku OXERVATE i oddzielny system do podawania (zawierający urządzenia medyczne przeznaczone do pobierania i podawania leku).

Pudełko z tygodniowym zapasem zawiera 7 fiolek leku OXERVATE (1 fiolka na każdą dobę tygodnia). Należy jak najszybciej wyjąć pudełko z tygodniowym zapasem leku OXERVATE z izolowanego pojemnika i przechowywać je w lodówce (nie później niż 5 godzin od otrzymania leku od farmaceuty. Ponieważ w aptece lek jest przechowywany w zamrażarce, w przypadku rozpoczęcia podawania bezpośrednio po odebraniu tygodniowego zapasu leku należy poczekać do rozpuszczenia pierwszej fiolki (może to potrwać do 30 minut).

Wyjąć rano pojedynczą fiolkę tego leku z lodówki (każdego dnia rano zawsze o tej samej porze) i przygotować ją w następujący sposób:
• Umyć ręce.
• Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, należy je wyjąć przed zastosowaniem kropli.
• Zdjąć plastikowe wieczko z fiolki.
• Rozerwać tylną część opakowania blistrowego łącznika do fiolki (rysunek 2).
• Nie wyjmując łącznika do fiolki z opakowania blistrowego, podłączyć go do fiolki przez mocne wciśnięcie go, aż zaskoczy na miejsce nad szyjką fiolki. Ostra końcówka łącznika fiolki powinna przekłuć gumowy korek fiolki. Po prawidłowym podłączeniu łącznika do fiolki nie należy go zdejmować z fiolki.
• Zdjąć i wyrzucić opakowanie łącznika do fiolki.

Teraz wielodawkowa fiolka leku OXERVATE jest gotowa do użycia (1 kropla do chorego oka podawana co 2 godziny sześć razy na dobę). W ciągu dnia fiolkę można przechowywać w lodówce lub w temperaturze poniżej 25°C, jednak nie należy jej zamrażać.

Aby pobrać i podać każdą dawkę tego leku, należy wykonać następujące kroki:
• Pojedynczym wacikiem dezynfekcyjnym wytrzeć i delikatnie oczyścić powierzchnię zaworu na części złącza łącznika do fiolki (rysunek 4). Po oczyszczeniu należy odczekać około 1 minutę do wyschnięcia zaworu.
• Wziąć pipetę i wyjąć ją z opakowania ochronnego.
• Nakręcić pipetę (zakraplacz) (obracając ją w prawo) na złącze łącznika do fiolki.
• Upewnić się, że tłok pipety jest do końca wciśnięty.
• Odwrócić fiolkę do góry nogami (z nadal podłączoną pipetą) i delikatnie pociągnąć tłok pipety aż do oporu, w celu pobrania roztworu do pipety. Upewnić się, że tłok został pociągnięty do oporu.
• Sprawdzić pipetę, aby upewnić się, że zawiera roztwór kropli do oczu. Pęcherzyki powietrza mogą powodować zablokowanie i uniemożliwić prawidłowe napełnianie pipety (zwłaszcza przy pierwszym pobraniu). Jeśli pipeta jest pusta, należy przytrzymać fiolkę z podłączoną pipetą do góry nogami, a następnie wcisnąć tłok do końca i pociągnąć go ponownie.
• Po prawidłowym napełnieniu odkręcić pipetę od części złącza łącznika do fiolki.
• Trzymając pipetę skierowaną ku dołowi pomiędzy środkowym palcem a kciukiem, odchylić głowę do tyłu i umieść pipetę nad chorym okiem. Pociągnąć w dół dolną powiekę, zginając ją pomiędzy wewnętrzną powiekę i gałkę oczną. Delikatnie nacisnąć tłok pipety, aż do zakroplenia pojedynczej kropli do worka spojówkowego. Upewnić się, że pacjent nie dotyka oka końcówką pipety.
• Trzymając głowę odchyloną do tyłu, kilkakrotnie mrugnąć, aby lek pokrył powierzchnię oka.
• Natychmiast wyrzucić zużytą pipetę po użyciu, nawet jeśli w środku nadal znajduje się ciecz.
• Jeśli kropla nie trafi do oka, należy spróbować ponownie, używając nowej pipety i wacika.
• Po każdym użyciu w ciągu dnia umieścić fiolkę z powrotem w lodówce (lub przechowywać ją w temperaturze poniżej 25°C) przez resztę dnia, z podłączonym łącznikiem do fiolki.

Powtarzać powyższe czynności (począwszy od rysunku 4) co 2 godziny 6 razy na dobę. Za każdym razem używać nowego wacika do dezynfekcji i nowej pipety.

Jeśli pacjent stosuje krople w obu oczach, należy powtórzyć powyższe czynności dla drugiego oka używając nowej pipety (w tym przypadku należy używać 2 fiolek na dobę).

Należy wyrzucić zużytą fiolkę na koniec dnia (nawet jeśli w środku pozostała jeszcze ciecz) i w każdym przypadku nie później niż 12 godzin od podłączenia do niej łącznika do fiolki.

Przez pozostały okres leczenia pacjent będzie otrzymywać co tydzień nowy zapas leku OXERVATE. Aby zapewnić dokładne dawkowanie co 2 godziny, pacjent powinien ustawić alarm w celu przypomnienia o dawkowaniu.

Aby kontrolować przyjmowanie sześciu dawek każdego dnia, pacjent powinien stosować kartę do zapisu tygodniowego dawkowania dostarczonej w zestawie. Na tej karcie pacjent powinien zaznaczyć datę pierwszego użycia tygodniowego zapasu produktu leczniczego podczas otwierania fiolki (tj. podczas połączenia łącznika fiolki z fiolką), a także wszystkie godziny zakraplania do oka tego leku w ciągu tygodnia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana, należy przepłukać chore oko letnią wodą. Nie stosować dodatkowej dawki leku przed nadejściem pory podania kolejnej zaplanowanej dawki. Nie jest prawdopodobne, aby zastosowanie większej niż zalecana dawki leku OXERVATE miało szkodliwe działanie. Należy kontynuować przyjęcie kolejnej zaplanowanej dawki leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oxervate – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Oxervate w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Należy unikać stosowania tego leku w okresie ciąży. Kobiety w ciąży lub podejrzewające ciążę powinny poradzić się lekarza.

Nie wiadomo, czy ten lek przenika do mleka ludzkiego. Należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem karmienia dziecka piersią, ponieważ należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy unikać podawania lub przerwać podawanie leku OXERVATE.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Oxervate

Ulotka Oxervate – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Oxervate przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oxervate m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Oxervate w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Oxervate

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oxervate? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Oxervate. Podziel się doświadczeniami na forum.