Nobaxin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyPrzedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Kod ATCJ01FA10
ProceduraNAR
SubstancjaAzytromycyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nobaxin?

Nobaxin zawiera jako substancję czynną azytromycynę, która jest antybiotykiem azalidowym z grupy makrolidów o szerokim zakresie działania. Działa bakteriobójczo na wrażliwe drobnoustroje.

Azytromycyna dobrze wchłania się po podaniu doustnym i szybko przenika z surowicy do tkanek organizmu. Azytromycyna gromadzi się w komórkach, zwanych fagocytami, które migrują do miejsca zakażenia, co zwiększa dystrybucję leku do tkanek objętych procesem zapalnym.

Okres półtrwania leku jest długi, a uwalnianie z tkanek powolne. Lek jest wydalany głównie z żółcią, w niewielkim stopniu z moczem.

Nobaxin, 250 mg, tabletki powlekane jest wskazany w leczeniu przedstawionych niżej zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę.

− Zakażenia górnych dróg oddechowych: bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok (patrz punkt 2 ponisyej ulotki).
Ostre zapalenie ucha środkowego.
− Zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, lekkie do umiarkowanie ciężkiego zapalenie płuc, w tym śródmiąższowe.
− Zakażenie skóry i tkanek miękkich: róża, liszajec oraz wtórne ropne zapalenie skóry; rumień wędrujący (pierwszy objaw boreliozy z Lyme), jeżeli nie mogą być zastosowane antybiotyki pierwszego rzutu.
− Choroby przenoszone drogą płciową: niepowikłane zakażenia wywołane przez chlamydie.

Reklama

Jaki jest skład Nobaxin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Nobaxin jest azytromycyna. Jedna tabletka powlekana zawiera 250 mg azytromycyny.

Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: skrobia żelowana, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, celuloza mikrokrystaliczna;
otoczka tabletki: hypromeloza, laktoza jednowodna, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna.

Dawkowanie preparatu Nobaxin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie u dorosłych, również w podeszłym wieku, oraz u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg
Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego).
Całkowita dawka azytromycyny wynosi 6 tabletek (1,5 g) przyjmowanych w ciągu 3 dni (dwie tabletki po 250 mg raz na dobę).

Rumień wędrujący
Dawka całkowita wynosi 12 tabletek (3 g) i należy ją zażywać w następującym schemacie: pierwszego dnia 4 tabletki po 250 mg (w sumie 1 g raz na dobę), a następnie – od drugiego do piątego dnia – 2 tabletki po 250 mg (w sumie 500 mg raz na dobę).

Niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis
4 tabletki (w sumie 1 g) w pojedynczej dawce.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek w stopniu lekkim do umiarkowanego (klirens kreatyniny >40 ml/min) korekta dawki nie jest konieczna. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek zaleca się zachowanie ostrożności.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby w stopniu lekkim do umiarkowanego nie jest konieczna korekta dawki. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby zaleca się zachowanie ostrożności.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawki leku. Niemniej u pacjentów w podeszłym wieku, u których występuje zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca, należy zachować szczególną ostrożność.

Sposób podawania
Lek Nobaxin należy przyjmować doustnie.

Nobaxin w postaci tabletek powlekanych 250 mg należy przyjmować raz na dobę, niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać w całości.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Działania niepożądane, które występowały po przyjęciu leku w dawkach większych niż zalecane, były podobne do tych, które opisywano po podaniu zwykle stosowanych dawek. Charakterystyczne objawy po przedawkowaniu antybiotyków makrolidowych to: przemijająca utrata słuchu, silne nudności, wymioty i biegunka.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W przypadku przedawkowania zaleca się podanie węgla leczniczego oraz zastosowanie leczenia objawowego, jak również ogólne leczenie podtrzymujące czynności życiowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nobaxin – czy mogę spożywać alkohol?

Nobaxin w postaci tabletek powlekanych 250 mg można przyjmować niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nobaxin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek może być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla płodu.

Azytromycyna przenika do mleka kobiecego. Zaleca się, aby nie karmić piersią w czasie oraz do dwóch dni po zakończeniu leczenia azytromycyną. Następnie karmienie piersią można kontynuować.

Ulotka Nobaxin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Nobaxin - 500 mg, Tabletki powlekane (Azithromycinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nobaxin - 500 mg, Tabletki powlekane (Azithromycinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
33%
Neutralny
33%
Słaby
33%
Fatalny
0%

3 komentarze do “Nobaxin”

  1. ★★★★☆

    W kontekście stosowania antybiotyku Nobaxin chciałabym podzielić się ważną wskazówką dotyczącą ochrony flory bakteryjnej jelit podczas antybiotykoterapii. Z doświadczenia wiem, jak istotne jest równoczesne stosowanie probiotyków, które chronią mikroflorę jelitową. Szczególnie sprawdza się preparat Multi Flora, który jest łatwo dostępny w aptekach bez recepty w przystępnej cenie około 12 złotych. Stosowanie probiotyków podczas kuracji antybiotykowej znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego i pomaga zachować prawidłową florę bakteryjną jelit. Jest to istotny element wspierający skuteczność i bezpieczeństwo antybiotykoterapii.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Po godzinie od przyjęcia antybiotyku doświadczam silnych dolegliwości jelitowych. Z moich obserwacji wynika, że jedynym skutecznym sposobem na złagodzenie tych nieprzyjemnych objawów jest wypicie dwóch szklanek naparu z rumianku. Ten naturalny środek przynosi mi znaczącą ulgę w bólach brzucha związanych ze stosowaniem leku. Zauważyłam, że rumianek działa kojąco na podrażniony przewód pokarmowy i pomaga zminimalizować dyskomfort towarzyszący antybiotykoterapii.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Po zażyciu drugiej z przepisanych trzech tabletek Nobaxinu zaobserwowałam niepokojące objawy – ogólne osłabienie organizmu oraz wyraźną suchość w gardle, która jest bardzo dokuczliwa. Te skutki uboczne budzą mój niepokój i obawiam się przyjęcia ostatniej, trzeciej tabletki z zaleconej kuracji. Zastanawiam się, czy w tej sytuacji bezwzględnie muszę dokończyć terapię, przyjmując ostatnią dawkę? Jednocześnie martwię się, czy przerwanie kuracji antybiotykowej w tym momencie nie będzie stanowiło zagrożenia dla mojego zdrowia. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie, gdyż skutki uboczne są dla mnie naprawdę uciążliwe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz